Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία
- - - - -

Βαφή Ελαστικών (whitewalls)

• Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο
29 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#1 YiannisGPX

YiannisGPX

Administrator

• Administrators
  • 20.205 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΑθήνα
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:Vespa PΧ125E

Καταχωρήθηκε 03 Μάρτιος 2008 - 19:06 μμ

το βρηκα...

ΑΠΟ ΝΤΙΝΟΣ

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ !!!!

ΛΕΥΚΗ ΛΩΡΙΔΑ ΣΤΗ ΡΟΔΑ
ΚΑΛΥΠΤΩ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΤΗ ΡΟΔΑ (ΛΑΣΤΙΧΟ) ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΛΕΥΚΗ ΛΩΡΙΔΑ. ΚΑΛΥΠΤΩ ΚΑΙ ΤΗ ΖΑΝΤΑ ΤΗΣ ΡΟΔΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΒΑΦΤΕΙ ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ. ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΦΤΙΑΧΝΩ ΕΝΑ ΠΑΤΡΟΝ ΟΠΩΣ ΟΙ (ΜΟΔΙΣΤΡΟΥΛΕΣ) ΑΠΟ ΧΑΡΤΟΝΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΚΑΡΦΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΜΕ ΕΝΑ ΣΠΑΓΚΟ ΚΑΙ ΔΕΜΕΝΟ ΕΝΑ ΜΟΛΥΒΙ . ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΜΟΛΥΒΙΟΥ ΣΤΗΝ ΑΚΤΙΝΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ, ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΩ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΡΟΔΑΣ ΠΟΥ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΦΤΕΙ. ΜΕΤΑ ΜΕ ΨΑΛΙΔΙ ΚΟΒΩ ΤΟ ΠΑΤΡΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΝΤΡΑΡΩ ΣΤΗ ΡΟΔΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΦΤΕΙ. ΕΤΣΙ ΜΕΝΕΙ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΦΕΙ .
ΣΤΟ ΧΡΩΜΑΤΙΣΜΟ
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΕΠΙΛΟΓΕΣ:
Α. ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΛΑΔΟΜΠΟΓΙΑ
ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟ ΑΡΑΙΩΝΩ ΜΕ WHITE SPIRIT ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΧΩΡΗΣΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΠΟΡΟΥΣ ΤΟΥ ΛΑΣΤΙΧΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΧΕΡΙ . ΜΟΛΙΣ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ ΠΕΡΝΑΜΕ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΧΕΡΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΡΑΙΩΜΕΝΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ . ΠΕΡΝΑΩ ΤΟΣΑ ΧΕΡΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΠΕΡΙΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΤΡΙΑ ΧΕΡΙΑ . ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟ ΑΡΑΙΟ ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΧΡΩΜΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΠΟΡΟΥΣ ΚΑΙ Η ΛΩΡΙΔΑ ΔΕ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΠΡΗ . Η ΛΑΔΟΜΠΟΓΙΑ ΑΡΑΙΩΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ WHITE SPIRIT ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΡΗΤΙΝΕΣ (ΚΟΛΛΩΔΕΣ ΟΥΣΙΕΣ) ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΨΕΙΣ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ . ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΡΟΣΦΥΣΗ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΡΙΨΕΤΕ ΜΕ ΨΙΛΟ ΓΥΑΛΟΧΑΡΤΟ ΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΦΤΕΙ.
ΥΛΙΚΑ: ΛΑΔΟΜΠΟΓΙΑ MOBILAC H ULTRALAC ΤΗΣ ΧΡΩΤΕΞ ΚΑΙ WHITE SPIRIT.
Β ΤΡΟΠΟΣ:
ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΒΕΡΝΙΚΟΧΡΩΜΑ ΝΕΡΟΥ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΣΤΗ ΧΡΗΣΗ ΠΟΥ ΑΡΑΙΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ WHITE SPIRIT. ΛΕΓΕΤΕ AQUALAC ΤΗΣ ΧΡΩΤΕΞ
ΣΥΜΒΟΥΛΗ: ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΞΑΝΑ ΒΑΨΕΙ ΜΕ ΛΑΔΟΜΠΟΓΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΒΑΦΟΥΝ ΤΟΥΣ ΤΟΙΧΟΥΣ.
ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΔΟΚΙΜΕΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ.
ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΕΤΕ ΣΤΟ 801 11 52300
Η ΣΤΟ www.chrotex.com

ΦΙΛΕ SOKIN
TO ULTRALUK TO ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΣΕ ΞΥΛΟ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΤΑΛΛΟ ΚΑΙ ΔΙΝΕΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ. ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΒΑΨΩ ΕΝΑ ΛΑΣΤΙΧΟ ΤΗΣ VESPA ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΦΥΓΕΙ Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΕ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ. ΕΑΝ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΤΡΙΨΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΓΥΑΛΟΧΑΡΤΟ. Η ΛΑΔΟΜΠΟΓΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΑ (ΡΗΤΙΝΗ) ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΨΕΙΣ ΟΠΟΙΑ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΘΕΛΕΙΣ. ΑΠΛΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΗ ΣΤΗ ΧΡΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΑΝ ΒΑΛΕΙΣ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΠΙΝΕΛΟ ΤΟΤΕ ΔΑΚΡΥΖΕΙ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΟΙ ΜΠΟΓΙΑΤΖΗΔΕΣ, ΚΑΝΕΙ
ΚΑΤΙ ΣΑ ΣΤΑΓΟΝΕΣ . ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΝΑ ΒΑΨΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΛΥΘΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ. ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.

#2 YiannisGPX

YiannisGPX

Administrator

• Administrators
  • 20.205 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΑθήνα

Καταχωρήθηκε 03 Μάρτιος 2008 - 19:08 μμ

Δειτε και αναλογο Video....Benny Hill style... lol3 :ok:

http://www.youtube.com/v/3EvK7ydiQE4

#3 YiannisGPX

YiannisGPX

Administrator

• Administrators
  • 20.205 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΑθήνα

Καταχωρήθηκε 03 Μάρτιος 2008 - 19:20 μμ

ΑΠΟ Lambretta....(αντιγραφη απο το παλιο forum)

ΓΝΩΜΗ:

το έχω διασταυρώσει με πολλά διαφορετικά άτομα. Μερικοί μάλιστα απ αυτούς κάνουν ΠΟΛΛΑ χιλιόμετρα με τις Lambretta (ή Vespa) τους...

Τα SAVA (τα οποία έχω κι εγώ σε κάποια από τις Λαμπρέτες μου) είναι για τα σκουπίδια

Αν θέλετε κλασικό λουκ με whitewall λάστιχο, η λύση είναι μια:
Δημοσιευμένη  εικόνα

3.50J10 Continental K62 Whitewall

Δε θα τα βρείτε όμως στην Ελλάδα :nono: Οι τιμές έξω παίζουν από 60€ και πάνω :sok: +μεταφορικά!

Το ξέρω ότι μπορεί να ακούγεται "κάπως" το 160-170αρι που θα στοιχίζαν 2 λάστιχα να έρθουν Ελλάδα, αλλά αν θέλετε να έχετε κλασικό λουκ και να αποφύγετε και τη... σούπα, ίσως είναι μονόδρομος.

Εγω είχα αγοράσει τρεις (3) 3άδες SAVA και τελικά πούλησα τα 6 και έχω κρατήσει μόνο μια 3άδα που θα μπει σε μια Lambretta που προορίζεται για display και ΟΧΙ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ

Εχω δοκιμάσει μόνο τα SAVA και τα MICHELIN S83 γιατι με ενδιαφέρει μονο το classic thread.
Όντως τα SAVA που ειχα στην GP μου γλιστρούσαν ΠΟΛΥ ενώ τα S83 στην TV μου δείχνουν να είναι κάπως καλύτερα

Tα Continental δεν τα εχω παρει ακομη.

Στο club της Αγγλιας όμως που είμαι μέλος, έχουμε ένα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ forum που μιλάμε καθημερινά πάντω από 100 άτομα. Ολοι αυτοί είναι πολύ έμπειροι και οι περισσότεροι απ αυτους ειναι κάτοχοι Lambretta εδώ και 40 χρόνια (!)
Αν και γενικά δεν θεωρούν ότι τα whitewalls είναι αντάξια των Bridgestone ή άλλων σύγχρονων ελαστικών, οταν θέλουν να βάλουν whitewalls έχουν σαν μονη επιλογή τα Conti.

Και ρωτάω: αν τα SAVA γλιστράνε στην Αγγλική και τη Γερμανική άσφαλτο... :shock: τι θα κάνουν στη δική μας? :?

#4 sokin

sokin

VFH Senior Member

• Members
  • 1.798 Δημοσιεύσεις:
  • LocationThessaloniki

Καταχωρήθηκε 03 Μάρτιος 2008 - 19:28 μμ

αυτα ειναι .... Προεδρε ευχαρηστω πολυ....Ντινο ελπιζω να μας βοηθησεις και γενικα να μας πεις τις αναλογιες...ποσο χρωμα και ποσο whitespirit για να το αραιωσουμε? εαν κανεις καμια προσπαθεια και μπορεις βγαζε και φωτογραφιες να δουμε πως ειναι στην αρχη,στο πρωτο χερι και κτλ.....αφου τοποθετηθει το λαστιχο στην vespa με τον καιρο δεν θα ''σπασει'' το χρωμα? να κανει γραμμες?

#5 YiannisGPX

YiannisGPX

Administrator

• Administrators
  • 20.205 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΑθήνα

Καταχωρήθηκε 03 Μάρτιος 2008 - 19:38 μμ

Ελπιζω να μπει και να διαβασει...και προ παντων να απαντησει...

#6 fotis kats

fotis kats

VFH Senior Member

• Members
  • 4.676 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΑθήνα

Καταχωρήθηκε 03 Μάρτιος 2008 - 20:40 μμ

θα το κανονισω εγω να μπει και να διαβασει!ειναι πολυασχολος ο Ντινος!

#7 sokin

sokin

VFH Senior Member

• Members
  • 1.798 Δημοσιεύσεις:
  • LocationThessaloniki

Καταχωρήθηκε 11 Μάρτιος 2008 - 16:45 μμ

μετα απο λιγο ψαξιμο βρηκα αυτο το site http://www.duplicolor.com/index.html και γενικοτερα σκεφτηκα να παω να ρωτησω σε μαγαζι που πουλαει χρωματα για βαφη moto και αυτοκινητων....επειδη δεν γνωριζω καποιο τετοιο μαγαζι λεω να παω σε εναν γνωστο μου βαφεα που ασχολειτε με αμαξια αλλα ελπιζω να ξερει.

#8 sokin

sokin

VFH Senior Member

• Members
  • 1.798 Δημοσιεύσεις:
  • LocationThessaloniki

Καταχωρήθηκε 11 Μάρτιος 2008 - 17:12 μμ

ξεχασα να πω οτι κοιτοντας σε διαφορα forum με κλασσικες moto αλλα και αυτοκινητα ολοι λεγανε για αυτο που ηδη εχουμε βρει....δηλαδη αυτο http://www.mbzponton...r/tirepaint.htm και λενε τα καλητερα λογια για το υλικο.... καθως επισης λενε και για εδω http://www.rangerpaint.com/

#9 fotis kats

fotis kats

VFH Senior Member

• Members
  • 4.676 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΑθήνα

Καταχωρήθηκε 11 Μάρτιος 2008 - 17:44 μμ

νομιζω οτι ο Ντινος εχει δωσει μια ιδεα για το πως γινεται,πλην ομως δεν το εχει δοκιμασει ο ιδιος για να μας πει αποτελεσματα.οποιος εχει χρονο και καποιο παλιο λαστιχο για δοκιμη,ας το επιχειρησει και ας μας πει

#10 sokin

sokin

VFH Senior Member

• Members
  • 1.798 Δημοσιεύσεις:
  • LocationThessaloniki

Καταχωρήθηκε 12 Μάρτιος 2008 - 14:32 μμ

ναι ρε φιλε foti οντως εχει δωσει ο Ντινος καποιες συμβουλες και διαδικασια απλα το θεμα ειναι οτι δεν το εχει δοκιμασει και για αυτο και ψαχνω μια δοκιμασμενη λυση μιας και λεω να παρω νεα λαστιχα καινουρια και να το κανω....για αυτο και κοιταω τον Γερμανο και την ψαχνω....

#11 fotis kats

fotis kats

VFH Senior Member

• Members
  • 4.676 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΑθήνα

Καταχωρήθηκε 12 Μάρτιος 2008 - 20:04 μμ

Νικολακη προσπαθω να τον βρω εδω και μια εβδομαδα!θα προσπαθησω σημερα αργα στο σταθερο του

#12 sokin

sokin

VFH Senior Member

• Members
  • 1.798 Δημοσιεύσεις:
  • LocationThessaloniki

Καταχωρήθηκε 12 Μάρτιος 2008 - 20:58 μμ

ναι ρε φιλε μην τρελενεσαι...οταν το βρεις.....ηρεμα :D

#13 sokin

sokin

VFH Senior Member

• Members
  • 1.798 Δημοσιεύσεις:
  • LocationThessaloniki

Καταχωρήθηκε 18 Ιούνιος 2008 - 19:51 μμ

καιρο εχω να γραψω γενικοτερα... λοιπον αγοραστικανε τα bridgestone ML50 και τα εβαψα με την γνωστη μπογια του Orn που ειχα βρει απο την Ισλανδια .....(αργησε να ερθει η μπογια :angry1:) το αποτελεσμα ητανε να περασω 3 χερια την καθε πλευρα του καθε λαστιχου (μπροστα και πισω) και να το αφηνω το χρωμα να στεγνωσει 24 ωρες πριν το καθε χερι οταν τα εβαλα επανω στην vespa εδειχναν super μεχρι που το πισω εγινε ετσι.... Δημοσιευμένη  εικόνα λες και εχω βαλει φιλετο ξεφλουδιστηκε η μπογια.... εγινε μια ελαστικη κρουστα που οταν την τραβηξα για να την βγαλω βγηκε ανετα και μαλιστα δειτε σε τι μορφη.....
Δημοσιευμένη  εικόνα
Δημοσιευμένη  εικόνα
Το μπροστινο ειναι οκ....περημενω να δω εαν α γινει και αυτο ετσι. Υπαρχει καμια ιδεα πως μπορω να το βαψω... λεω να κανω αυτο που προτηνε ο Ντινος... μια ακομη ιδεα ειναι αυτη που μου ειπε ο Modamorphosis, δηλαδη να βρω το χρωμα που βαφουνε τους δρομους.... ξερει κανεις που μπορω να βρω τετοιο χρωμα? τα χρωματα που ειπε ο Ντινος βγαινουνε μονο σε πολα κιλα, οποτε και ανεβαινει το κοστος αγορας?

#14 modamorphosis

modamorphosis

VFH Senior Member

• Members
  • 1.552 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΑθηνα

Καταχωρήθηκε 18 Ιούνιος 2008 - 20:18 μμ

νικο το εβαψες αφου το φορουσες το λαστιχο ή το εβαψες οταν το πηρες ολοκαινουργιο...??

#15 fotis kats

fotis kats

VFH Senior Member

• Members
  • 4.676 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΑθήνα

Καταχωρήθηκε 18 Ιούνιος 2008 - 20:42 μμ

ελα ρε φιλε!μηπως δεν καθαρισες το λαστιχο πριν το βαλεις?μου ειχες στειλει καποτε την διαδικασια αλλα εχω χασει την ιστοσελιδα για να στην ξαναστειλω