Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία
- - - - -

Πώς κλειδώνετε τις βέσπες σας?

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
64 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#1 Tycho Moon

Tycho Moon

VFH Senior Member

• Members
  • 352 Δημοσιεύσεις:
  • LocationYubei

Καταχωρήθηκε 29 Μάιος 2008 - 18:26 μμ

Εμένα είναι μοντέλο του 2007 με ακτινωτή μπροστινή ζάντα και της περνάω 1 πέταλο...

Νομίζω ότι disk lock δεν χωράει, ή αν χωράει θα είναι μόνο τα πολύ μικρά που είναι σαν ψεύτικα...

'Οσοι έχουν τις κλασικές 'κλειστές' ζάντες, βλέπω ότι τις κλειδώνουν με αλυσίδα γύρω από την ποδιά και σε κάποια κολώνα (ελάχιστοι) ή δεν την κλειδώνουν καθόλου (οι περισσότεροι).....

Εσείς τί κάνετε?

ΟΚ, οι βέσπες γενικότερα δεν κλέβονται. Εμπιστεύεστε όμως την κλειδαριά του τιμονιού?

#2 fotis kats

fotis kats

VFH Senior Member

• Members
  • 4.676 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΑθήνα

Καταχωρήθηκε 29 Μάιος 2008 - 18:44 μμ

Tycho τα παντα κλεβονται.ειναι θεμα τυχης να μην βρουν μπροστα τους οι κλεφτες αυτο που ψαχνουν να κλεψουν!νομιζω οτι μια γερη κλειδωνια γυρω απο την ποδια και 2 πεταλα ,ενα μπροστα και ενα πισω θα ειναι αρκετα αποτρεπτικα.επισης νομιζω οτι ειναι πολυ σημαντικο να εχεις οπτικη επαφη με τη βεσπα σου απο το σπιτι σου,ωστε να ριχνεις καμια ματια!

#3 scrabble

scrabble

VFH Senior Member

• Members
  • 2.028 Δημοσιεύσεις:
  • Locationwhisky valley
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:rally 180cc

Καταχωρήθηκε 29 Μάιος 2008 - 18:52 μμ

ανοιχτο παραθυρο σπαγγο απο το τιμονι στο μικρο δακτυλακι του ποδιου και κοιμασαι ησυχος :kalinyxta:

#4 Dimitrios_231

Dimitrios_231

VFH Senior Member

• Members
  • 692 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Μάιος 2008 - 19:02 μμ

Tycho τα παντα κλεβονται.ειναι θεμα τυχης να μην βρουν μπροστα τους οι κλεφτες αυτο που ψαχνουν να κλεψουν!νομιζω οτι μια γερη κλειδωνια γυρω απο την ποδια και 2 πεταλα ,ενα μπροστα και ενα πισω θα ειναι αρκετα αποτρεπτικα.επισης νομιζω οτι ειναι πολυ σημαντικο να εχεις οπτικη επαφη με τη βεσπα σου απο το σπιτι σου,ωστε να ριχνεις καμια ματια!

Συμφωνω,αν και το δευτερο σκελος ακουγεται λιγο αρρωστο (αλλα το κανω κι εγω lol)

#5 ViONAS

ViONAS

VFH Senior Member

• Members
  • 1.671 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Μάιος 2008 - 19:09 μμ

ΥΠΟΓΕΙΟ ΠΑΙΔΙΑ Η ΠΑΡΚΙΝ Η ΑΠΟΘΗΚΗ. ΤΠΤ ΑΛΛΟ. ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΦΑΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΔΟΜΗ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΠΑΚΙ ΜΟΥ ΣΤΗΣ 9 ΗΩΡΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΜΠΤΗ....

#6 scrabble

scrabble

VFH Senior Member

• Members
  • 2.028 Δημοσιεύσεις:
  • Locationwhisky valley

Καταχωρήθηκε 29 Μάιος 2008 - 19:14 μμ

πλακα πλακα και γω σε παρκινγ με γκαραζοπορτα εχω και τη vespa και το fazer.εξω ουτε για πλακα δεν τ αφηνω

#7 sokin

sokin

VFH Senior Member

• Members
  • 1.798 Δημοσιεύσεις:
  • LocationThessaloniki

Καταχωρήθηκε 29 Μάιος 2008 - 19:23 μμ

οσοι εχετε το προνομιο γκαραζ - αποθηκη - αυλη και παει λεγοντας τι το σκεφτεστε... ανοιγεις την βαζεις μεσα και τελος....

εγω την εχω με λουκετακι στο δισκοφρενο και με αλυσιδα γυρω απο την ποδια και πιασμενη σε καγκελα... καθε βραδι το εχω βαρεθει να το κανω αυτο αλλα τι να κανεις... αλλιως δεν κοιμαμαι ησυχος.... κατα τα αλλα κλασσικα οταν παω καπου προσπαθω να την εχω στο οπτικο μου πεδιο (εαν γινεται)

#8 scrabble

scrabble

VFH Senior Member

• Members
  • 2.028 Δημοσιεύσεις:
  • Locationwhisky valley

Καταχωρήθηκε 29 Μάιος 2008 - 19:27 μμ

στο gadgetlife.gr εχει μαγνητακια με υδραργυρο.το κολλας καπου απο πατινι μεχρι αμαξι και μολις κουνηθει και ταραχτει η σταθμη του υδραργυρου χτυπαει σαν συναγερμος.το χρησιμοποιουν και στο ψαρεμα ,το κολλανε στα καλαμια. απο το τιποτα κατι ειναι και αυτο.μολις βρω το link θα το στειλω

#9 mpourkoulas

mpourkoulas

VFH Senior Member

• Members
  • 1.068 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Μάιος 2008 - 19:38 μμ

ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΕΓΩ ΤΑ ΕΧΩ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΑΥΤΑ. ΦΡΑΠΕΔΙΑ, ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΝΑ ΤΗ ΒΛΕΠΩ, ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΓΕΜΑΤΗ ΑΛΑΤΙΕΣ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΕΡΘΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΛΕΨΕΙ. mafia2 mafia2 ΕΧΩ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΚΑΤΙ ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ!!! lol lol3

#10 ViONAS

ViONAS

VFH Senior Member

• Members
  • 1.671 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Μάιος 2008 - 19:50 μμ

ΜΑFIA VESPA.... lol3 lol3 lol3

#11 grigorisl

grigorisl

VFH Senior Member

• Members
  • 201 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Μάιος 2008 - 20:19 μμ

Δυστυχώς για τις vespes και ειδικά για τις παλιες δεν υπάρχουν αρκετα αντικλεπτικά συστηματα.Η καλύτερη λύση είναι πυλωτη-αυλη,όσοι έχουν.Αλυσίδες λουκέτα κλπ δεν κάνουν τιποτα αν ο άλλος θέλει να την κλέψει.Ευτυχώς όμως δεν υπάρχουν πολλοι που να θέλουν να κλέψουν vespa.Πολλοί δεν ξέρουν ουτε να την οδηγήσουν.Αφήστε που δεν τους χρησιμεύει ιδιαιτερα όπως τα παπια και οι μεγάλες μηχανές(ανταλλακτικα-τσαντιές κλπ).Στατιστικά vespes δεν κλέβονται ιδιαιτερα.Κινδυνεύουν μονο όσες ειναι παλιες και παρατημένες από γύφτους πουτις πουλανε για σίδερα.Επομένως οι δικές μας που είναι στην πένα δεν κινδυνεύουν!!

#12 Sotiris.C

Sotiris.C

Member

• Members
  • 4.290 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Μάιος 2008 - 20:25 μμ

Αν ο κλέφτης δεν με ξέρει θα με μάθει στην πορεία.... Δημοσιευμένη  εικόνα

#13 ViONAS

ViONAS

VFH Senior Member

• Members
  • 1.671 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Μάιος 2008 - 20:29 μμ

ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΕΠΕΣΑ ΜΕΣΑ. ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΜΑΦΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΠΡΑΤΣΑ ΤΟΥ ΣΩΤΟΥ... lol3 lol3 lol3

#14 sokin

sokin

VFH Senior Member

• Members
  • 1.798 Δημοσιεύσεις:
  • LocationThessaloniki

Καταχωρήθηκε 29 Μάιος 2008 - 20:48 μμ

παλιοτερα ειχα βρει αυτο http://www.grip-lock.com/ και το αλλο δεν το βρισκω lol3

#15 modamorphosis

modamorphosis

VFH Senior Member

• Members
  • 1.552 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΑθηνα

Καταχωρήθηκε 29 Μάιος 2008 - 21:01 μμ

ππππσσσσσ....αρκετα ποιο παλιο και απο το gs σου φιλε αυτο....το εργαλειο..

που την θυμηθηκες ρε αυτην την φωτο...!!
ουζακι ??? ή κανω λαθος...??