Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία
- - - - -

καθαρισμος χωρου στροφαλου

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
33 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#16 mariospapanikolaou

mariospapanikolaou

VFH Advanced Member

• Members
  • 68 Δημοσιεύσεις:
  • LocationOlympic Village
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:cosa 1

Καταχωρήθηκε 29 Σεπτέμβριος 2014 - 21:38 μμ

Το λοιπον που εχω φτασει. Τις σφηνες τις ειδα ευχαριστω πολυ, χαμπαρι δεν τις ειχα παρει, νομιζα οτι ηταν εξωγκομα του στροφαλου εργοστασιακο . Η σφηνα απο την μερια της καμπανας για καποιο λογο ειχε φαει την εδρα της, δηλαδη επεπλεε μεσα στην θεση της και οχι σφηνωμενη οπως θα επρεπε. Το αποτελεσμα ηταν να κολλησει το γραναζι που γυριζει την αντλια λαδιου πανω στον στροφαλο. Προσπαθοντας να βγαλω το στροφαλο δεν εφυγε σαν ροδελα γιατι ειχε κολλησει απο το φουσκωμα του στροφαλου. Οπως καταλαβενεται ηθελε αρκετο κοπανημα, για να βγει ο στροφαλος, το οποιο εγινε  με το παξιμαδι της καμπανας στην θεση του για να μην φαω τις βολτες. Αυτο ομως δεν εγινε γιατι ημουν πολυ τυχερος, εσπασε το παξιμαδι και το πηρα χαμπαρι αργα καθως μαμηθηκαν οι βολτες. Εχει και καλυτερο, η σφηνα δεν πιανει και μεσα στο μπρουτζινο πλατο; ε εσπασε και αυτο. Δοκιμασα καινουρια σηνα και σφηνωνει καλα. Τελος ο μισος στροφαλος απο την μερια της καμπανας εχει δυο γραμμες απο τα ρινισματα βαθος μισου χιλιοστου. Οποτε ψαχνω  στροφαλομπιελα και για αυτο

03282.jpg.

Αν καποιος εχει μεταχειρισμενο κατι και δεν θελει ζυγισμα ας σφυριξει

#17 mariospapanikolaou

mariospapanikolaou

VFH Advanced Member

• Members
  • 68 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Οκτώβριος 2014 - 23:13 μμ

αφου ανοιξα λοιπον μοτερ αλλαχτηκαν στροφαλομπιελα, τσιμουχες στροφαλου, κυλινδροπιστονο ρεκτιφιε, πολλαπλαστης, εξατμιση (ειχε τρυπισει), ολη η καμπανα και διαφορα αλλα μπιχλιμπιδια εχω το εξης θεμα. Το μοτερ ετοιμο επανω στη κοζα αλλα δν μπαιρνει μπροστα. βενζινη κατεβαζει στο καρμπυρατερ αλλα δν εχω σπινθηρα (μονο μια φορα εφερε μια σπιθα που το δοκιμαζα πανω στο μπουζι για μισο δευτερολεπτο). δοκιμασα και τον παλιο πολλαπλαστη που χε προβλημα αλλα χαμπαρι. Δοκιμασα και το παλιο μοπουζοκαλοδιο αλλα τιποτα. Τα πραγματα που αλλαχτηκαν aftermarket ειναι εξατμιση (sito plus), καμπανα (LML), στροφαλομπιελα (RMS),πιστονι (meteor). To avans ειναι ενα χιλιοστο πριν το ΙΤ, ετσι ηταν και πριν. Εχω αφησει το καρμπυρατερ στην πισω κατω βιδα στην μιαμιση στροφη πριν το σφιξιμο οπως λεει το manual αλλα μαλλον ειναι προβλημα με τα ηλεκτρικα

#18 hukgys

hukgys

VFH Senior Member

• Members
  • 556 Δημοσιεύσεις:
  • LocationLimassol
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:vespa 100, vespa 125 t.s.,px200e

Καταχωρήθηκε 26 Οκτώβριος 2014 - 09:03 πμ

αφου ανοιξα λοιπον μοτερ αλλαχτηκαν στροφαλομπιελα, τσιμουχες στροφαλου, κυλινδροπιστονο ρεκτιφιε, πολλαπλαστης, εξατμιση (ειχε τρυπισει), ολη η καμπανα και διαφορα αλλα μπιχλιμπιδια εχω το εξης θεμα. Το μοτερ ετοιμο επανω στη κοζα αλλα δν μπαιρνει μπροστα. βενζινη κατεβαζει στο καρμπυρατερ αλλα δν εχω σπινθηρα (μονο μια φορα εφερε μια σπιθα που το δοκιμαζα πανω στο μπουζι για μισο δευτερολεπτο). δοκιμασα και τον παλιο πολλαπλαστη που χε προβλημα αλλα χαμπαρι. Δοκιμασα και το παλιο μοπουζοκαλοδιο αλλα τιποτα. Τα πραγματα που αλλαχτηκαν aftermarket ειναι εξατμιση (sito plus), καμπανα (LML), στροφαλομπιελα (RMS),πιστονι (meteor). To avans ειναι ενα χιλιοστο πριν το ΙΤ, ετσι ηταν και πριν. Εχω αφησει το καρμπυρατερ στην πισω κατω βιδα στην μιαμιση στροφη πριν το σφιξιμο οπως λεει το manual αλλα μαλλον ειναι προβλημα με τα ηλεκτρικα

τα καλωδια του μανιατου είναι σε καλή κατάσταση? Ή εχεις καπου βραχυκύκλωμα?

#19 mariospapanikolaou

mariospapanikolaou

VFH Advanced Member

• Members
  • 68 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 26 Οκτώβριος 2014 - 12:29 μμ

δεν ειχα θεμα πριν, πρεπει να βγαλω φτερωτη για να το ελενξω;

#20 hukgys

hukgys

VFH Senior Member

• Members
  • 556 Δημοσιεύσεις:
  • LocationLimassol

Καταχωρήθηκε 26 Οκτώβριος 2014 - 18:45 μμ

δεν ειχα θεμα πριν, πρεπει να βγαλω φτερωτη για να το ελενξω;

πανω στην ηλεκτρονικη τα εβαλες σωστα?
Ο διακόπτης-κλειδαρια ειναι on?
Μήπως ειναι λαδωμενο το μπουζι?

#21 mariospapanikolaou

mariospapanikolaou

VFH Advanced Member

• Members
  • 68 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Οκτώβριος 2014 - 00:36 πμ

οπως ακριβω ηταν τα εβαλα. τεσσερα καλωδια ειναι ολα και ολα και με χρωματα. το διακοπτη δεν το πειραξα. η μιζα δουλευει. δεν ξερω με ποια σειρα πρεπει να αρχισω να κοιταω καλωδιωσεις

#22 mariospapanikolaou

mariospapanikolaou

VFH Advanced Member

• Members
  • 68 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Νοέμβριος 2014 - 12:14 μμ

μετα απο λιγο ψαξιμο στο ιντερνετ ψιλοεβγαλα ακρη. Πανω στην ηλεκτρονικη εχει ενα καλωδιο που γειωνει στο μοτερ και 4 καλωδια με φισα. τα τρια (κοκκινο-ασπρο-πρασινο) πανε στο μανιατο (αν το λεω σωστα) και το αλλο ενα πρασινο στην πλεξουδα των ρευματων. Αποσυνδεσα αυτο που παει στην πλεξουδα και το μηχανακι με καμποσες προσπαθειες πηρε καμια δεκαρια φορες. Προκυπτουν δυο θεματα:

1.Παιρνει για πεντε δευτερολεπτα το πολυ και σβηνει. Σε αυτο το χρονο βγαζει πολυ ασπρο καπνο και κανει σαν να μενει απο βενζινη. Ειμαι ρυθμισμενος ξαναλεω μιαμιση στροφη πισω και δυομιση στο ρελαντι, με ο,τι συνεπαγεται αυτο. για να παρει το γερνω δεξια για λιγο γιατι δεν δουλευει το τσοκ μου.

2. Δεν ειμαι σιγουρος αλλα καπου δεν κανουν επαφη φωτα κ.α. Αυτο το λεω γιατι πηρε μια δυο φορες με το πρασινο καλωδιο της πλεξουδας πανω στην ηλεκτρονικη, αλλα και γιατι δεν ειχε θεμα τα φωτα του και τα ρευματα του πριν. εχω ελενξει την ασφαλεια ειναι οκ. Μπορει να παιζει ρολο και οτι εχει ξεφωρτισει λιγο η μπαταρια. Δεν με καιει πιστευω αυτο για αρχη αλλα το πρωτο θεμα.

• hukgys likes this

#23 mariospapanikolaou

mariospapanikolaou

VFH Advanced Member

• Members
  • 68 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Νοέμβριος 2014 - 14:22 μμ

καμια ιδεα κανεις;

#24 mariospapanikolaou

mariospapanikolaou

VFH Advanced Member

• Members
  • 68 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 07 Νοέμβριος 2014 - 13:45 μμ

ξεβιδωσα σταδιακα την βιδα του μιγματατος κατα 1/2 στροφη ακομα, οποτε 2 συνολο, και ξαναδοκιμαζα αφου το ξεμπουκωσα πρωτα με μανιβελιες βγαζοντας το μπουζι αλλα τιποτα. :/

#25 hukgys

hukgys

VFH Senior Member

• Members
  • 556 Δημοσιεύσεις:
  • LocationLimassol

Καταχωρήθηκε 07 Νοέμβριος 2014 - 21:58 μμ

μάλλον έπιασε βρομιά κάποιο μπεκ του καρπυρατέ, δοκίμασε να το καθαρίσεις 

#26 mariospapanikolaou

mariospapanikolaou

VFH Advanced Member

• Members
  • 68 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 07 Νοέμβριος 2014 - 23:29 μμ

το χα καθαρισε ολο αλλα θα το ξαναδω δεν εχω τπτ να χασω
  • hukgys likes this

#27 mariospapanikolaou

mariospapanikolaou

VFH Advanced Member

• Members
  • 68 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 08 Νοέμβριος 2014 - 15:53 μμ

το ελυσα και το ξανακαθαρισα αλλα τιποτα ακομα. Κατεβαζει βενζινη και στελνει σπινθηρα παντως

#28 mariospapanikolaou

mariospapanikolaou

VFH Advanced Member

• Members
  • 68 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 08 Νοέμβριος 2014 - 15:55 μμ

το ελυσα και το ξανακαθαρισα αλλα τιποτα ακομα. Κατεβαζει βενζινη και στελνει σπινθηρα παντως

#29 mariospapanikolaou

mariospapanikolaou

VFH Advanced Member

• Members
  • 68 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Νοέμβριος 2014 - 14:56 μμ

δοκιμασα να ριξω βενζινη απευθειας στο στροφαλοθαλαμο ανοιγοντας το σλαιντ του καρπυρατερ και παιρνει μπρος οπως οπως ευκολα. Οποτε πιστευω το θεμα εινι στο καρμπυρατερ αλλα δν μπορω να εντοπισω που ακριβως καθως ειναι πεντακαθαρο καισωστα ρυθμισμενο. Φτυνει βενζινη στο μιζαρισμα φαινεταται αν βγαλω το φιλτρο. ΝΑ αλλαξξω ολλες τις βελονες με καινουριες ή να ξεκινησω καπως να δω τι φτιει ακριβως. ΕΙΝαι εφικτο; φοραει be3 160 40 απο οτι ειδα. Δυλευε με αυτα πριν οποτε λογικα θα ερεπε να ξααδουλεψει

#30 hukgys

hukgys

VFH Senior Member

• Members
  • 556 Δημοσιεύσεις:
  • LocationLimassol

Καταχωρήθηκε 10 Νοέμβριος 2014 - 21:57 μμ

Με το να αλλάξεις τις βελόνες δεν θα κερδισεις κάτι αλλο. Δεν μπορω να κανω περετερω διάγνωση απο δω.
Γιατι δεν δοκιμαζεις καποιο συνεργείο?