Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία
- - - - -

Τι εστί Vespa?

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
161 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#31 YiannisGPX

YiannisGPX

Administrator

• Members
  • 20.215 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΑθήνα
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:Vespa PΧ125E

Καταχωρήθηκε 02 Ιούλιος 2008 - 07:38 πμ

Καλα πραγματικά ποιος ο λόγος του θέματος????..... δεν ξερω...

αφου τα ίδια και τα ιδια... τα λέμε καθε μέρα απο τότε που ξεκίνησε αυτο το forum

Οχι τίποτε άλλο όποτε γραφει ο Άλκης κατεβατο σεντόνια κάποιο μέλος φεύγει στο τέλος ... lol3

#32 vespoholic

vespoholic

VFH Senior Member

• Members
  • 4.034 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Ιούλιος 2008 - 07:40 πμ

Ίσα που πρόλαβα και έβαλα ρεζέρβα... (ουφ)

Άλκη για δες μήπως μπορείς να βάλεις κι εσύ στη σχάρα σου μία μπας και γλιτώσεις ... lol

#33 mpourkoulas

mpourkoulas

VFH Senior Member

• Members
  • 1.068 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Ιούλιος 2008 - 08:05 πμ

"οτι παραγεται απο την εταιρεια piaggio και φερει το λογοτυπο Vespa, ειναι vespa!ειτε σας αρεσει ειτε οχι!εξαλλου αυτο που παντα ξεχωριζε τις βεσπες ηταν το στυλ.για συγκρινετε τα σκουτερ που κυκλοφορουν εξω,κατι κινεζικα,κορεατικα,γαλλικα,γιαπωνεζικα με μια LX ή GTS και θα καταλαβετε οτι η βεσπα ήταν ,ειναι και θα ειναι θεσμος! "

fotis kats συμφωνω απολυτα και ειναι οτι πιο σωστο ακουστηκε στη συζητηση...

Το μονο σημειο για προβληματισμο ειναι οτι εχει φτασει σε ελεεινο σημειο η ποιοτητα κατασκευης και υλικων. Δεν τολμω να φανταστω μια LX η μια GTS μετα απο 30 χρονια. Μαλλον θα εχει λιωσει, να μην πω θα εχει εξαυλωθει!!!

#34 YiannisGPX

YiannisGPX

Administrator

• Members
  • 20.215 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΑθήνα

Καταχωρήθηκε 02 Ιούλιος 2008 - 08:15 πμ

και ειδικα όταν ειναι πεταμένες στον βυθό της θάλασσας

#35 alkis

alkis

Member

• Members
  • 4.677 Δημοσιεύσεις:
  • LocationRunning and forgetting...
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:Gts 250 belissima

Καταχωρήθηκε 02 Ιούλιος 2008 - 08:52 πμ

Ίσα που πρόλαβα και έβαλα ρεζέρβα... (ουφ)

Άλκη για δες μήπως μπορείς να βάλεις κι εσύ στη σχάρα σου μία μπας και γλιτώσεις ... lol

Mπαινει Νικο, θα την βαλω το συντομοτερο.

Την μανιβελα δεν ξερω που να την κολλησω....

#36 alkis

alkis

Member

• Members
  • 4.677 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Ιούλιος 2008 - 08:54 πμ

Οχι τίποτε άλλο όποτε γραφει ο Άλκης κατεβατο σεντόνια κάποιο μέλος φεύγει στο τέλος ... lol3

Ποιος εφυγε τοτε Προεδρε? Δεν θυμαμαι..

#37 alkis

alkis

Member

• Members
  • 4.677 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Ιούλιος 2008 - 08:57 πμ

Για μενα το σημειο κλειδι ειναι το μεταλλικο μονοκομματο πλαισιο και κατα συνεπεια το σχημα της.
Εαν οι νεες Βεσπες ειχαν σωληνωτο σκελετο με πλαστικα γυρω γυρω, οπως καθε αλλο σκουτερ, θα βοηθουσα τον moda να τις πεταξει στην θαλασσα

#38 vespoholic

vespoholic

VFH Senior Member

• Members
  • 4.034 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Ιούλιος 2008 - 09:09 πμ

Ψυχραιμία αδέρφια... peace

και... μην ξεχνάτε: google:

#39 YiannisGPX

YiannisGPX

Administrator

• Members
  • 20.215 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΑθήνα

Καταχωρήθηκε 02 Ιούλιος 2008 - 09:20 πμ

Ψυχραιμία???...γιατι έγινε κάτι

:sfaliares: :sfaliares: :sfaliares: :sfaliares: :ksilo1: :ksilo1: :fight: :fight:

:violi:

ΛΟΙΠΟΝ ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΨΟΦΙΑ ΛΕΩ ΓΩ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΒΑΛΤΕ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΑΣ ΤΗΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ..

:drunk1: :cheers: :moto:

#40 alkis

alkis

Member

• Members
  • 4.677 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Ιούλιος 2008 - 09:31 πμ

Δυσκολα τα πραγματα Προεδρε για την πανελληνια. Πολυ δυσκολα!

#41 mycolnago

mycolnago

VFH Senior Member

• Members
  • 241 Δημοσιεύσεις:
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:PX125

Καταχωρήθηκε 02 Ιούλιος 2008 - 15:59 μμ

σεντονι ειναι τα μεγαλα μηνυματα που γραφει ο Αλκης ,σαν μανιφεστο,τα οποια αν τα εκτυπωσεις και βαλεις και λιγο μεγαλη γραμματοσειρα ,μπορουν να σε κρατησουν ζεστο τις κρυες νυχτες του χειμωνα! lol lol lol lol
οτι παραγεται απο την εταιρεια piaggio και φερει το λογοτυπο Vespa, ειναι vespa!ειτε σας αρεσει ειτε οχι!εξαλλου αυτο που παντα ξεχωριζε τις βεσπες ηταν το στυλ.για συγκρινετε τα σκουτερ που κυκλοφορουν εξω,κατι κινεζικα,κορεατικα,γαλλικα,γιαπωνεζικα με μια LX ή GTS και θα καταλαβετε οτι η βεσπα ήταν ,ειναι και θα ειναι θεσμος!

ΣΥΜΦΩΝΩ αλλα βγαλε την λεξη Γιαπωνεζικα......
τα γιαπωνεζικα ειναι η κορυφη απο πολλες αποψεις....γενικα μιλαω μην το παρετε ειδικα.......
αλλα τα ιαπωνικα προιοντα δεν εχουν καμμια σχεση με τα προαναφερθεντα....

#42 Σαργέντης

Σαργέντης

VFH Senior Member

• Members
  • 1.743 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Ιούλιος 2008 - 17:14 μμ

Όλοι έχετε μιλήσει ορθώς και πιάσατε ένε θέμα που πονάει.Τελικά ό,τι φέρει το λογότυπο vespa,
είναι vespa, φτάνει να προέρχεται από την piaggio.

Όταν σαν φοιτητής αγόρασα την cosa,μετά από πολύ κουβεντολόι και παρότρυνση από το συγκάτοικο που είχε pk 125,γυρνάει μια στιγμή και μου λέει:Αυτή(cosa)δεν είναι βέσπα.Εγώ :sok:
Τα ίδια σκέφτομαι κι εγώ σήμερα ενδόμυχα όταν βλέπω μια GTS.ΟΜΩΣ πολύ θα ήθελα να την καβαλήσω και να την ευχαριστηθώ,γιατί βαρέθηκα πια να ταξιδεύω με 75-80χλμ την ώρα ανά την Πελοπόννησο ,τη Στερεά,Κυκλάδες και Εφτάνησα.
όπως επίσης όταν ζαχαρώνω με τα μάτια μια 90ss και μετά κοιτάω την cosa μου,λέω:τί εξάμβλωμα είναι η cosa μου.Όμως για την εποχή της είχε καινοτομίες μαμάτες που πούλησαν τρελλά.
Τώρα βγάζει και το βεσπίνο μεταλλαγμενοεξελιγμένο.

Αν και είμαι στο σκεπτικό και τον παλμό της sdoup,δυστυχώς ή ευτυχώς κυρία και κύριοι τα πράγματα εξελίσσονται.Και έτσι θα γίνεται πάντα χωρίς να μας ρωτάνε.

Το προσωπικό μου παράπονο από τη vespa,κι επ'ευκαιρία το εκφράζω είναι ότι θα ήθελε πολυ να κυκλοφορούσαν κάποια από τα παλιά μοντέλα,αλλά με σημαντικές ποιοτικές διαφορές

Ας πούμε πιο αξιόπιστος κινητήρας.(τα γιαπωνέζικα είναι τα πιο αξιόπιστα).
Γιατί όχι και τετράχρονος.
Πιο πολλά άλογα.Δισκόφρενα,κλπ
ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ πολύ θα ήθελα να έχω μια βέσπα από το post VESPA STREET RACER.Φτιαγμένη του κερατά αλλά όχι εξαμβλωματική.
Ας πούμε τη μαύρη GS.

#43 alkis

alkis

Member

• Members
  • 4.677 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Ιούλιος 2008 - 18:29 μμ

Πολυ ωραιο ποστ Σαργεντη... Εχω μονο μια ενσταση για το τελευταιο που λες.
Καταλαβαινω οτι θα ηθελες ενα τελειο βελτιωμενο παλιο μοντελο, αλλα ισως αυτο να ηταν και καπως ιεροσυλια. Κατα την γνωμη μου ειναι καλυτερα που βγαζει τα νεα μοντελα οπως τα βγαζει και ο καθενας ας τα αντιστοιχισει με το παλιο μοντελο που νομιζει. Πχ νομιζω οτι η νεα σειρα S παει να θυμισει κατι απο Βεσπινο.
Αν ανακατεψεις το παλιο με το μοντερνο ισως προκυψει τερατακι!

#44 Σαργέντης

Σαργέντης

VFH Senior Member

• Members
  • 1.743 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Ιούλιος 2008 - 23:22 μμ

Άλκη,πολύ ωραία τα λες, κι εγώ για να είμαι πιο ρεαλιστής και στο μέτρο του επιτρεπομένου,θα ζητούσα τουλάχιστον αυτό:
Μακάρι τα παλαιότερα μοντέλα να είχαν λίγη παραπάνω ιπποδύναμη.Θα ήμουν ευχαριστημένος.Ξέρω ότι είμαι ονειροπόλος...ίσως και αθεράπευτα ρομαντικός με κάτι που μεσουράνησε για την εποχή του και τις συνθήκες της κι εμείς παλεύουμε να το κρατήσουμε ζωντανό.
ΟΜΩΣ οι συνθήκες και οι εποχές αλλάζουν αναπόφευκτα.
Όσον αφορά στα νέα μοντέλα,δεν είμαι προκατειλημμένος.Φανταστείτε ότι πριν ένα χρόνο είχα ξεμείνει από βέσπα,αυτοκίνητο και κυκλοφορούσα 10 μέρες με ποδήλατο,ώσπου ένας ξάδερφος με λυπήθηκε και μου έδωσε να κυκλοφορώ ένα σκούτερ kymco,grand dink 125.ΧΛΙΔΗ.Τίποτε άλλο δεν λέω.Κι αν αναλογιστώ και το σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα(ταχύτητες βέσπας γαρ),με το αυτόματο σώθηκα.Ομως......... δεν έκανε παπαπαπαπαπαπα και δεν ήταν βέσπα.Τί να κάνουμε;ανάγκα και θεοί πείθονται.Πόσο μάλλον εγώ.

#45 ginoPX

ginoPX

VFH Member

• Members
  • 71 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Ιούλιος 2008 - 09:27 πμ

Πολλές και ενδιαφέρουσες οι οπτικές επί του θέματος.

Μία μόνο παρατήρηση: Ό,τι παράγεται από την piaggio και φέρει το λογότυπο vespa, δεν είναι απαραίτητα vespa. Η άκριτη και δογματική αποδοχή ενός προϊόντος vespa επειδή η κατασκευάστρια εταιρία (για προφανείς διαφημιστικούς λόγους και μόνο) αποφάσισε να το βαπτίσει vespa, δε θα με βρει σύμφωνο.
Εν έτει 1917, ο Marchel Duchamp, υπέγραφε έναν ανεστραμμένο ουρητήρα ονομάζοντάς τον, Κρήνη.
Στις 23 Απριλίου του 1946, ο Enrico Piaggio μετονόμασε το Πρωτότυπο MP6, δημιούργημά του Corradino D’Ascanio σε Vespa.

Η πνευματική πατρότητα δεν επαναλαμβάνεται, και η ιστορικότητά της θα διέπεται πάντα από τις συγκεκριμένες συνθήκες που επετελέσθη. Αναλογίες και συσχετισμοί άπτονται της προσωπικής σας κρίσης.

Επιπροσθέτως: Αν κάτι μοιάζει με vespa ή είναι vespa χρήζει Οντολογικής (η προσέγγιση του είναι) ή Υπαρξιστικής (η ενασχόληση με το δέντρο κι όχι το δάσος) αναγωγής.

Εκτός ελαχίστων αποτυχημένων πειραματισμών, και μέχρι πριν λίγα χρόνια, η γραμμή παραγωγής της vespa έμενε συνεπής -προς τέρψιν όλων μας- στη νιτσεϊκή παραίνεση γίνε αυτό που είσαι. Με το πέρας της PX150 –το κύκνειο άσμα της vespa κατά τη γνώμη μου - η νέα γραμμή παραγωγής, θα υποσκάπτει συνεχώς τη διαχρονικότητα του ονόματός της.

Η vespa ή το vesping είναι μία υπαρκτή, απτή εμπειρία που συμπυκνώνεται σε συγκεκριμένα χαρακτηριστικά κι όχι μία αφηρημένη ιδέα. Δεν είναι μια οποιαδήποτε ανάβαση σε δίτροχες καμπύλες.

Η Βάσω το εξέφρασε υπέροχα…