Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία
- - - - -

Προβληματα με ασφαλιστικες

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
23 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#16 vespoholic

vespoholic

VFH Senior Member

• Members
  • 4.034 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Μάρτιος 2009 - 14:30 μμ

Όταν η επισκευή κρίνεται ασύμφορη, τότε παίρνεις την τρέχουσα εμπορική αξία (της αντίστοιχης ηλικίας) μείον την αξία του "τσαλακομένου" οχήματος.
Το σκεπτικό της ασφάλειας είναι ότι "κι από εκεί θα βγάλεις λεφτά άρα γιατί να σου δώσουμε ολόκληρη την αξία του?".
Στην αντίθετη περίπτωση παίρνεις όλη την τρέχουσα εμπορική αξία αλλά τους δίνεις ότι απέμεινε από το τρακαρισμένο όχημα και το εκμεταλεύονται αυτοί (σπάνιο αλλά συμβαίνει κι αυτό...).
Αυτό τουλάχιστον για τα αυτοκίνητα (δεν πιστεύω πως αλλάζει κάτι στα δίκυκλα).

Στη θέση σου κι εγώ θα το τραβούσα το σχοινί...
άκους εκεί η καφρίλα, μπήκε στο αντίθετο ρεύμα και κουνιέται κι από πάνω :angry1: :angry1: :angry1:
δίδυμα θα της έκανα επί τόπου... whistle

#17 Gorgino

Gorgino

VFH Junior Member

• Members
  • 45 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Μάρτιος 2009 - 15:31 μμ

Όταν η επισκευή κρίνεται ασύμφορη, τότε παίρνεις την τρέχουσα εμπορική αξία (της αντίστοιχης ηλικίας) μείον την αξία του "τσαλακομένου" οχήματος.
Το σκεπτικό της ασφάλειας είναι ότι "κι από εκεί θα βγάλεις λεφτά άρα γιατί να σου δώσουμε ολόκληρη την αξία του?".
Στην αντίθετη περίπτωση παίρνεις όλη την τρέχουσα εμπορική αξία αλλά τους δίνεις ότι απέμεινε από το τρακαρισμένο όχημα και το εκμεταλεύονται αυτοί (σπάνιο αλλά συμβαίνει κι αυτό...).
Αυτό τουλάχιστον για τα αυτοκίνητα (δεν πιστεύω πως αλλάζει κάτι στα δίκυκλα).

Στη θέση σου κι εγώ θα το τραβούσα το σχοινί...
άκους εκεί η καφρίλα, μπήκε στο αντίθετο ρεύμα και κουνιέται κι από πάνω :angry1: :angry1: :angry1:
δίδυμα θα της έκανα επί τόπου... whistle

Αυτό είναι το θέμα έμενα μου λένε 1300 και σου παίρνουμε και το μηχανάκι ...

#18 Lambretta

Lambretta

Member

• Members
  • 675 Δημοσιεύσεις:
  • LocationAthens, Greece

Καταχωρήθηκε 27 Μάρτιος 2009 - 16:09 μμ

η ασφαλιστική είναι υποχρεωμένη να σε αποζημιώσει έτσι ώστε το μηχανάκι σου να έρθει στην κατάσταση στην οποία βρισκόταν πριν το ατύχημα
οπότε ή στο φτιάχνουν πληρώνοντας μέχρι και το τελευταίο cent μιας και δεν προβλέπεται παλαιότητα για 4 μηνών μηχανάκι, είτε σου αγοράζουν ένα 4μηνών μτχ που δεν παίζει να βρουν στην αγορά κανένα τέτοιο.

οπως πολύ σωστά επεσήμανε ο Νίκος, σου έδωσαν 400 λιγότερα γιατί πιστεύουν ότι για 400 δεν θα πας δικαστικά. Είναι στυγνοί εκβιαστές και αλήτες.

Νομική προστασία δεν είχε η ασφάλειά σου?

#19 mpourkoulas

mpourkoulas

VFH Senior Member

• Members
  • 1.068 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Μάρτιος 2009 - 16:40 μμ

Κοίτα, παλαιότητα για όχημα κάτω του ενός έτους δεν υπάρχει. Θεωρείται οτι έχει την αξία του καινούριου, άρα η ζημιά αποκαθίσταται 100%.
Αυτό σίγουρα.

Θα πρέπει να ξέρεις όμως οτι οι ασφαλιστικές κινούνται ως εξής:
Σου λένε μα μου και μ@λ@κίες στην αρχή για να δούνε τι τύπος είσαι. Αν κάνεις μόκο τότε κερδίζουν και εσύ χάνεις. Αν δούν οτι είσαι ζόρικος (πχ τους στέλνεις ένα εξώδικο) τότε έρχονται σε επαφή μαζί σου, συνήθως κάποιος προιστάμενος σαν τελευταίο χαρτί και αν δούν οτι κινείσαι ακάθεκτος προς τα δικαστήρια τότε κάνουν πίσω. Σου ζητάνε συμβιβασμό στην αρχή (να μοιράσουμε τη διαφορά και τέτοια) ενώ αν δεν κάνεις πίσω ούτε βήμα παίρνεις όλο το ποσό. Τέτοιες κότες και ξεφτιλισμένοι είναι!

Στο δια ταυτα: ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΘΑ ΕΣΤΕΛΝΑ ΕΝΑ ΕΞΩΔΙΚΟ ΜΕ ΕΝΑ ΔΙΚΗΓΟΡΟ, ΔΕ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΠΛΕΟΝ ΚΑΜΜΙΑ ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΕΓΡΑΦΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑ ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟ.

#20 xitogeo

xitogeo

VFH Senior Member

• Members
  • 5.559 Δημοσιεύσεις:
  • Locationmexico
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:LmL

Καταχωρήθηκε 11 Ιανουάριος 2010 - 16:26 μμ

τελικα τι εγινε?
πηρες τα λεφτα?

#21 rafaelos

rafaelos

VFH Senior Member

• Members
  • 2.536 Δημοσιεύσεις:
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:rally americana,sprint 150,vespa 50s,px 200,p125,t3 messerschmitt 1958

Καταχωρήθηκε 11 Ιανουάριος 2010 - 16:41 μμ

να σου πω την ταπεινη μου γνωμη.
σιγοτρα τα 400ε διαφορα ειναι χασουρα αλλα να σκεφτεις
δικαστηριο μετα απο 1 χρονο,πληρωμη δικηγορου,ψυχολογικη καταπτωση το χειροτερο.
Αξιζει τον κοπο για 400 να σου σπασουν τα νετρα οι παπα τετοιοι?
τουλαχιστον κρατα το μηχανακι αν ειν δυνατον και πουλα το για ανταλλακτικα να κερδισεις τα 400.

#22 pandelis

pandelis

VFH Senior Member

• Members
  • 1.993 Δημοσιεύσεις:
  • Locationξεσσαλονικη
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:ΜΑΖΕΥΩ

Καταχωρήθηκε 11 Ιανουάριος 2010 - 16:56 μμ

εχουν δικιο αυτοι που σου ειπαν ολα τα παραπανω το θεμα ειναι εαν εχεις τα φραγκα να πληρωνεις δικηγορο αγορα καινουργιας μοτο κτλ παιρνω λεφτα απο ασφαλιστικη αυριο μετα απο 3.5-4 χρονια σχεδον.μια συμβουλη που μου το ειπε ταξιτζης μην εμπιστευεστε την νομικη σας προστασια καντε μια ονοματι DAS ειναι ποιο αξιοπιστη και αποζημιωνεσαι ποιο γρηγορα ετσι μου πε

#23 larisinos

larisinos

VFH Senior Member

• Members
  • 899 Δημοσιεύσεις:
  • Location.
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:PX 200 FD

Καταχωρήθηκε 11 Ιανουάριος 2010 - 17:36 μμ

Αληθεια..μιας και το εφερε η κουβεντα ποσο πληρωνετε ασφαλιστρα (τις απαραιτητες-υποχρεωτικες καλυψεις)?????
Εχει γινει ποτε η σκεψη, η' η κινηση να παμε οοοολοι μαζι σε μια ασφαλιστικη για προσφορα ?????

#24 YiannisGPX

YiannisGPX

Administrator

• Members
  • 20.215 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΑθήνα
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:Vespa PΧ125E

Καταχωρήθηκε 11 Ιανουάριος 2010 - 19:35 μμ

http://vespaforumhel...hp?topic=3927.0

http://vespaforumhel...hp?topic=3027.0

http://vespaforumhel...hp?topic=5615.0

Πας για Moderator εσύ...σε βλέπω