Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία
- - - - -

Εγκαταλελειμενη Βεσπα

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
70 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#31 DoctorAbo

DoctorAbo

VFH Junior Member

• Members
  • 12 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 24 Απρίλιος 2009 - 21:34 μμ

καλως τον δοκτωρ.
ευχομαι και με βεσπα συντομα.
γενικα καποιος που κυκλοφορει μεχρι τα 70-80 με βεσπα ειναι "μυστηριο τρενο"...
και πολλοι δεν τις πουλανε γιατι δε γουσταρουνε να τις δουνε σε αλλα χερια.
οπως γινεται και με πολλα κλασσικα αυτοκινητα...

Γειά σου Στάθη,

Έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου ότι μόλις πέσει μπροστά μου μια βέσπα με 200 € θα την αγοράσω.
Έχω σκοπό να τη φτιάξω και να έρχομαι να σας τσαγιάζω σε κάθε ευκαιρία.

όσοι λοιπόν δε φοβάστε (που θα σας τσαγιάζω) ευχηθείτε παρακαλώ να βρώ μια βέσπα με 200 €.

Ευχαριστώ

#32 DoctorAbo

DoctorAbo

VFH Junior Member

• Members
  • 12 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 24 Απρίλιος 2009 - 22:15 μμ

υπαρχει μια με 250. θα σου πω απο βδομαδα που θα μιλησω με τον ανθρωπο.

Mη το ξεχάσεις please. Τι είναι ? Είναι ωραία ?
(Αν προκύψει γρήγορα ο Νέοπας έχει το κινητό μου)

#33 DoctorAbo

DoctorAbo

VFH Junior Member

• Members
  • 12 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 24 Απρίλιος 2009 - 22:17 μμ

και τα τάλαρα :clap:

#34 socrates

socrates

VFH Junior Member

• Members
  • 18 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Απρίλιος 2009 - 11:11 πμ

ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ..ΕΧΩ ΒΡΕΙ & ΕΓΩ ΜΙΑ VESPA ΕΓΚΑΤΑΛΕΛΕΙΜΜΕΝΗ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ...PX50SS ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΙΝΑΚΙΔΑ, ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΞΕΚΛΕΙΔΩΤΟ, ΕΧΟΥΝ ΦΥΤΡΩΣΕΙ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ.....ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ Ο ΔΙΑΟΛΟΣ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ & ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ..Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ..ΕΦΟΣΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΤΗΜΕΝΗ ΑΦΟΥ ΟΛΑ ΕΤΣΙ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ??ΚΑΙ ΕΑΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΧΑΡΤΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ???ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ..ΜΕ ΚΑΙΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ...

#35 DoctorAbo

DoctorAbo

VFH Junior Member

• Members
  • 12 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Απρίλιος 2009 - 17:47 μμ

ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ..ΕΧΩ ΒΡΕΙ & ΕΓΩ ΜΙΑ VESPA ΕΓΚΑΤΑΛΕΛΕΙΜΜΕΝΗ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ...PX50SS ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΙΝΑΚΙΔΑ, ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΞΕΚΛΕΙΔΩΤΟ, ΕΧΟΥΝ ΦΥΤΡΩΣΕΙ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ.....ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ Ο ΔΙΑΟΛΟΣ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ & ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ..Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ..ΕΦΟΣΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΤΗΜΕΝΗ ΑΦΟΥ ΟΛΑ ΕΤΣΙ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ??ΚΑΙ ΕΑΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΧΑΡΤΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ???ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ..ΜΕ ΚΑΙΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ...

Αδελφέ σε αυτή τη κοινωνία που ζούμε υπάρχουν μερικά πολύ βασικά δεδομένα που θα σου επιτρέψουν να αποφασίσεις τι να κάνεις με το θέμα σου :

1) Το να πάρει κανείς ένα μηχανάκι που μοιάζει με παρατημένο και να το πάει σπίτι του σημαίνει κλοπή
2) Κανείς δε σου βγάζει χαρτιά για ένα μηχανλάκι που δε σου ανήκει και απλά "το πήρες" και το έφτιαξες

Και μία πρόβλεψη

Όταν προσπαθήσεις να του βγάλεις χαρτιά, ενδεχομένως εντοπίσεις τον ιδιοκτήτη του ο οποίος κατά πάσα πιθανοτητα θα σε ευχαριστήσει που του έφτιαξες το μηχανάκι. Τελικά, αν είσαι τυχερός και πέσεις σε καλό άνθρωπο μπορεί να στη δίνει για καμιά βόλτα μετά (επειδή του την έφιαξες τζάμπα.

Αυτάάάάάάάάάά

#36 ViONAS

ViONAS

VFH Senior Member

• Members
  • 1.671 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Απρίλιος 2009 - 18:11 μμ

+1 ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ

#37 socrates

socrates

VFH Junior Member

• Members
  • 18 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Απρίλιος 2009 - 20:49 μμ

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ..
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΩ..ΕΓΩ ΡΩΤΑΩ ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΜΑΡΑΖΩΝΕΙ...ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΕΡΙΣΕΥΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΦΤΙΑΧΝΩ.. ΕΧΩ ΕΙΔΗ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ...

#38 Andrew

Andrew

Member

• Members
  • 2.848 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Απρίλιος 2009 - 21:03 μμ

παιδια ΟΧΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ????

ποτε μην παιρνετε βεσπες χωρις να τις αγοραζετε!!

Αν εσυ φιλε μου αυτη που λες την αγοραζες να την φτιαξεις και πριν την παρεις και περναγε καποιος αλλος που την εβλεπε παρατημενη και την επαιρνε??

ΟΧΙ ακομα και αν προκειται να σαπισει!

βασικα δε πιστευω καν οτι συζηταμε για κατι τετοιο...

#39 PanosK

PanosK

Member

• Members
  • 5.019 Δημοσιεύσεις:
  • LocationVolos

Καταχωρήθηκε 25 Απρίλιος 2009 - 22:25 μμ

Αν είναι μια βέσπα που πραγματικά σε ενδιαφέρει ψάξε ρώτα στην γειτονιά να βρείς τον ιδιοκτήτη, το ποιό πιθανό είναι να στην χαρίσει. Για να είναι νόμιμα στην κατοχή σου πάρε τουλάχιστον μια υπεύθυνη δηλωση απο αυτόν.

Σε καμία περίπτωση να μην σου μπαίνουν περίεργες ιδέες . jail
Δεν μπορείς να βγάλεις πινακίδες ξανά αν τις έχει καταθέσει οριστικά.

#40 Alejandro

Alejandro

VFH Junior Member

• Members
  • 28 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Απρίλιος 2009 - 22:59 μμ

Πράγματι σε περίπτωση που ο ιδιοκτήτης έχει καταθέσει τις πινακίδες δεν υπάρχει επιστροφή.... κυκλοφορία τέλος!!
Ίσως για ανταλλακτικά, αλλά αυτό προυποθέτει να έχεις μια ίδια.

Πάντως θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους, μακριά από ότι δεν μπορούμε να αποκτήσουμε νόμιμα!

#41 YiannisGPX

YiannisGPX

Administrator

• Members
  • 20.215 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΑθήνα
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:Vespa PΧ125E

Καταχωρήθηκε 25 Απρίλιος 2009 - 23:39 μμ

Μην περιμένεις να σου πει κάποιος απο εδω να κάνεις κάτι που καθαρά...οτι κάνεις να το κάνεις με ευθύνη δικιά σου και μόνο δικιά σου..

Το να πας να πάρεις vespa παρατημένη είναι κίνηση του δική σου και ειναι κίνηση που ΔΕΝ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΟ FORUM.

το γράφω για να ξεκαθαρίζω την θέση του forum.

#42 alkis

alkis

Member

• Members
  • 4.677 Δημοσιεύσεις:
  • LocationRunning and forgetting...
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:Gts 250 belissima

Καταχωρήθηκε 26 Απρίλιος 2009 - 00:59 πμ

dikigoros

#43 socrates

socrates

VFH Junior Member

• Members
  • 18 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 26 Απρίλιος 2009 - 01:15 πμ

ΕΧΩ ΑΦΗΣΕΙ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ...
ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ..ΕΑΝ ΔΕΝ ΔΩ ΚΑΝΕΝΑ ΦΩΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΘΑ ΨΑΞΩ ΚΑΜΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΝΟΜΙΜΟΣ...ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ...3 ΜΗΝΕΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ(ΤΟΣΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΕΓΩ)...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ..

#44 PanosK

PanosK

Member

• Members
  • 5.019 Δημοσιεύσεις:
  • LocationVolos

Καταχωρήθηκε 26 Απρίλιος 2009 - 07:32 πμ

Τώρα μάλιστα .................... :swstos:
Αν δεν σου κάτσει με αυτή μην ανησυχείς θα βρεθεί κάτι και για σένα.
Εχθές είδα αγγελία σε τοπική εφημερίδα Ρ200 του 85 σε λειτουργεία 250€

#45 DoctorAbo

DoctorAbo

VFH Junior Member

• Members
  • 12 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Απρίλιος 2009 - 23:35 μμ

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ..
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΩ..ΕΓΩ ΡΩΤΑΩ ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΜΑΡΑΖΩΝΕΙ...ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΕΡΙΣΕΥΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΦΤΙΑΧΝΩ.. ΕΧΩ ΕΙΔΗ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ...

Η λύση σου είναι ιδιαίτερα απλοϊκή. βρίσκεις τον τύπο που του ανήκει. Του λες ... αρχηγέ, δώσε τη βεσπα να τη φτι'άξω καινούργια (όλα τα έξοδα δικά μου).
Υπογράφετε ένα "χρησιδάνειο" με βάση το οποίο έχεις μεν εσύ τη βέσπα, αλλά και η άδεια και όλα δείχνουν τον ιδιοκτήτη.
Το χρησιδάνειο έχει καταρχήν 6άμηνη ή άντε, 12 μηνη ισχύ και θα το ανανεώνετε με βάση το βαθμό ικανοποίησης που θα αποκτήσετε από την ιδέα.
Το μοιράζεστε το κορίτσι ανάλογα με τις ανάγκες σας ο καθένας.

Αφού να σκεφτείς, θα προτείνω το ίδιο στο Νέωπα για το δεύτερο βεσπάκι που έχει στο γκαράζ άφτιαχτο. Και αν δε δεχτεί θα βάλω λόγια στη γυναίκα του ότι και καλά χαλάει πολά χρήματα με αυτά τα "παλαιά σίδερα" , ότι και καλά κάνει σαν υπερφυσικός μπεμπές με τα "μηχανάκια του" κλπ. κλπ.