Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία
- - - - -

Μικρο ταξιδακι με LX50

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
12 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#1 suedehead

suedehead

VFH Junior Member

• Members
  • 19 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Ιούλιος 2009 - 08:57 πμ

Καλημερα σας
Εδω και μια εβδομαδα αποχωριστηκα για λιγο το ταπεινο πλην τιμιο ζιπ και παιδευω μια LX50 τετραχρονη ενος φιλου μου. Το Σαββατοκυριακο θα πρεπει να μεταβω μεχρι την Καλικρατεια (για τους κατοικους Θεσσαλονικης ειναι πολυ γνωστη περιοχη) απο την Θεσσαλονικη, αποσταση περιπου 40χλμ. Θελω να το κανω με το βεσπακι αυτο το μικρο ταξιδακι κυριως λογω ελλειψης του αυτοκινητου αλλα και για εκπαιδευτικους λογους. Θα ηθελα την γνωμη σας αν πρεπει να το κανω. Εχω στο μυαλο μου τα ακολουθα:

-2 στασεις να χαλαρωσει λιγο το αεροψυκτο μοτορι και να ισιωσει λιγο η μεση.

- μεγαλη προσοχη στα αυτοκινητα τα οποια αναπτυσσουν ιδιαιτερα μεγαλες ταχυτητες. Max 50-60km (στην καλυτερη) οριακα πιανει το βεσπακι. Δεξια και προσοχη. To ξερω οτι θα ειμαι κινητο εμποδιο αλλα πιστευω οτι δεξια και προσεκτικα θα ειμαι ΟΚ.

-40 χλμ να παω την Παρασκευη, 40 χλμ να γυρισω με το καλο και καμια 40αρια εκει μας κανουν 120χλμ σε 3 μερες. Πολλα δεν ειναι για 50cc 4Τ; Το μηχανακι εχει προσφατη αλλαγη λαδιων, πριν 800χλμ και γενικα ειναι καλοσυντηρημενο.

Πειτε καμια ιδεα, συμβουλη, προτροπη, αποτροπη

Ευχαριστω.

#2 vespoholic

vespoholic

VFH Senior Member

• Members
  • 4.034 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Ιούλιος 2009 - 09:09 πμ

Δεν είναι η δόξα / δεν είναι τα λεφτά / είναι του δρόμου η χαρά...

Η μέση σου θα υποφέρει περισσότερο από το μοτεράκι να είσαι σίγουρος.
Διάλεξε κάποια ώρα που δεν θα έχει κίνηση (μην ξεκινήσεις Σάββατο μεσημέρι...) και εκεί στην Καρδία υπομονή...

#3 suedehead

suedehead

VFH Junior Member

• Members
  • 19 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Ιούλιος 2009 - 09:11 πμ

Παρασκευη απογευματακι θα φυγω. Όντως ειναι του δρομου η χαρα....

Στην Καρδια θα μου βγει η πιστη....

#4 Andrew

Andrew

Member

• Members
  • 2.848 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Ιούλιος 2009 - 10:11 πμ

καντο!
με το lx που εχει και καλυτερη σελα απο βεσπινο θα εισαι πιο καλα...
τα 40χλμ δεν ειναι τπτ...

πριν 2 κυριακες πηγαμε ~90χλμ βολτα μεσα σε ενα πρωινο 10-14.30 (με σταση για καφε και φαγητο) ανεβαινοκατεβαινοντας βουνα και οχι σε ισιαδια, μιαααα χαρα με εβγαλε το βεσπινο... ο κ@λος μου πιαστηκε λιγο αλλα οκ...

#5 loulis

loulis

VFH Senior Member

• Members
  • 1.685 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Ιούλιος 2009 - 11:46 πμ

μην το βλεπεις σαν προβλημα διαθεση να υπαρχει.για να σε βοηθησω λιγο καλοκαιρι με cb50 δυο 90κιλοι αθηνα-ψαθοπυργο(χωριο κοντα στην πατρα)μια χαρουλα.απο τοτε εχουμε παει σε διαφορα μερη με μηχανες μεγαλου κυβισμου αλλα εκεινο το μικρο ταξιδακι μας εχει αφησει την πιο γλυκεια αναμνηση.

#6 Vangelis 72

Vangelis 72

VFH Senior Member

• Members
  • 1.434 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Ιούλιος 2009 - 13:05 μμ

Κάνε το...για την εμπειρία και μόνο

#7 suedehead

suedehead

VFH Junior Member

• Members
  • 19 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Ιούλιος 2009 - 13:15 μμ

ναι θα το κανω, για την εμπειρια, για να δω τις αντοχες μου, ποση ωρα θα κανω κτλ κτλ

ευχαριστω για τις απαντησεις

#8 frankb

frankb

VFH Senior Member

• Members
  • 203 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Ιούλιος 2009 - 19:22 μμ

Καλησπερα φιλε μου,
αν φοβασε την ανηφορα της Καρδιας και τα τρελα αυτοκινητα μπορεις να πας επισης και απο Πλαγιαρι-Επανομη-Καλλικρατεια.
Ειναι λιγο περιπλοκος ο δρομος αλλα θα ειναι σιγουρα πιο μακρια.
Βασικα πιστευω αν φυγεις καποια ωρα που δεν θα εχει πολλα αυτοκινητα στην Μουδανιων δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

#9 suedehead

suedehead

VFH Junior Member

• Members
  • 19 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Ιούλιος 2009 - 09:05 πμ

Τελικα το ¨ταξιδι¨ έγινε και πραγματοποιηθηκε με απολυτη επιτυχια. Με μια μικρη ομως διαφορα. Ας γινω λιγο πιο συγκεκριμενος (ελπιζω να μην κουραζω). Απογευματακι Παρασκευης ξεκινω με το βεσπακι και στο υψος της Παπανδρεου στην Νεαπολη σβυνει εν κινηση. Απλα εσβυσε και παρολο τις φιλοτιμες προσπαθειες δεν ξαναπηρε μπρος. Ηρθε ο ιδιοκτητης- μηχανικος της, φορτηγακι, ψαξιμο και τπτ. Το βεσπακι μπηκε συνεργειο και τα νευρα μου ηταν τεντωμενα γιατι περιμενα 1 ωρα μες στον ηλιο (εγινα μαυρος) παρεα με την LX. Επιστροφη σπιτι, αερα στα λαστιχα του ζιπ (50cc 4T) και ξεκιναμε το "ταξιδι". Μεγιστη ταχυτητα 50-60χλμ την ωρα, πολλα αυτοκινητα στον περιφερειακο, λιγος χωρος στα δεξια ωστοσο μπορω να πω οτι πηγα αξιοπρεπως και δεν φοβηθηκα. Στην Μουδανιων ας ειναι καλα ο βοηθητικος δρομος δεξια. Εκανα 2 στασεις οχι επειδη κουραστικα αλλα για να ξεδιψασω. 45χλμ τα εκανα σε περιπου 1 ωρα και 10 λεπτα μαζι με τις στασεις και βενζινη. Καλα ητανε.

Η επιστροφη εγινε την Κυριακη και το σκηνικο πανω κατω το ιδιο. Λιγο παραπανω αερας και μερικοι απαραδεκτοι οδηγοι αυτοκινητων οι οποιοι εμπαιναν στην βοηθητικη λωριδα στην Μουδανιων. Τελος παντων.

Εντυπωσεις απο το ολο "ταξιδι¨. Ολα πηγαν μια χαρα χωρις καποιο προβλημα. Το μηχανακι εδειξε να αντεχει παρολο που επαιζε στα ορια του. Δεν κουραστηκα καθολου! Αυτο ηταν και η μεγαλυτερη εκπληξη μου. Στα 33 μου ο αυχενας και η μεση μου δεν ειναι οπως ηταν στα 20 μου αλλα δεν πιαστηκα ουτε ενιωσα πονο! Φυσικα ρολο θα επαιξε και η αρκετα φουσκωμενη και "ανατομικη¨ σελα που εχω βαλει στο ζιπ.

Αν θα το ξαναεκανα; Ναι! Με προσοχη παντα. Η μοναδικη αυτη αισθηση ελευθεριας υπερκαλυπτει την ανασφαλεια λογω χαμηλης ταχυτητας και μικρου ογκου. Αν μαλιστα οι ελληνες οδηγοι σεβοντουσαν το οριο ταχυτητας τα πραγματα θα ηταν πολυ καλυτερα.

Καλημερα και καλες διαδρομες.

#10 vespoholic

vespoholic

VFH Senior Member

• Members
  • 4.034 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Ιούλιος 2009 - 09:07 πμ

:ok:

#11 loulis

loulis

VFH Senior Member

• Members
  • 1.685 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Ιούλιος 2009 - 09:34 πμ

ΕΥΓΕ.

#12 vespoholic

vespoholic

VFH Senior Member

• Members
  • 4.034 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Ιούλιος 2009 - 08:11 πμ

Δεν μας είπες όμως, τι έκανε την LX να πεισμώσει ?

#13 suedehead

suedehead

VFH Junior Member

• Members
  • 19 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Ιούλιος 2009 - 10:00 πμ

μαλλον ανορθωτης - ακομη ειναι στο ψαξιμο με τον μαστορα

Αυτα τα Ιταλικα με τα ηλεκτρικα τους, βουβαθηκε η κορνα του ζιπ σημερα