Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία
- - - - -

Αποψη σχετικα με τον αριθμο βεσπολαμπρετων.

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
77 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Ποσες Βεσπες (παλιες και καινουριες) και Λαμπρετες εχετε ; Τελος ψηφοφοριας 02.03.10 (0 Μέλος (η) που έχουν ψηφίσει)

Ποσες Βεσπες (παλιες και καινουριες) και Λαμπρετες εχετε ; Τελος ψηφοφοριας 02.03.10

1. Μια και μου φτανει (10 ψήφοι [15.15%] - Προβολή)

Ποσοστό της ψηφοφορίας: 15.15%

2. Μια και ψαχνω και για αλλη(ες) (13 ψήφοι [19.70%] - Προβολή)

Ποσοστό της ψηφοφορίας: 19.70%

3. Δυο - Τεσσερις (21 ψήφοι [31.82%] - Προβολή)

Ποσοστό της ψηφοφορίας: 31.82%

4. Πεντε - Δεκα (17 ψήφοι [25.76%] - Προβολή)

Ποσοστό της ψηφοφορίας: 25.76%

5. Δεκα και βαλε.... (5 ψήφοι [7.58%] - Προβολή)

Ποσοστό της ψηφοφορίας: 7.58%

Ψήφισε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#31 vespix

vespix

VFH Senior Member

• Members
  • 2.020 Δημοσιεύσεις:
  • Locationκουκουρουκου country

Καταχωρήθηκε 23 Φεβρουάριος 2010 - 18:08 μμ

ολοι μας ρε παιδια βρισκομαστε μεσα σε αυτο το σαιτ γιατι αγαπαμε το μηχανακι που λεγεται βεσπα...
αλλα πολλοι αλλοι λιγοτερο...
εχει μια σημασια ως καποιο σημειο η συλλογη βεσπας που αγκιζει σε καποιες περιπτωσεις την βεσπολαγνεια και την βεσποπρεζα..
που οσο και να αγαπαμε την βεσπα ειναι μαμακια να πεφτουμε σε φανατισμους...
φυσικα και αν θα δω σε μια μαντρα μια gs να λιωνει θα προσπαθησω να την μαζεψω και να την συντηρησω..
αλλα οταν θελω να αποτησω τις βεσπες ολου του κοσμου ειναι μαμακια,,,,κατ'εμενα...
θα μπορουσαμε να ανταλαζουμε τις βεσπες που φτιαχνουμε με φρεσκες ντοματουλες και τυρακι φετα!!!!αχχχαχαχαχ!

#32 mycolnago

mycolnago

VFH Senior Member

• Members
  • 241 Δημοσιεύσεις:
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:PX125

Καταχωρήθηκε 23 Φεβρουάριος 2010 - 18:09 μμ

Δημοσιευμένη  εικόνα

παιδια ηρεμία...
εγω ξερω οτι τα ταξιδι εχει σημασια .......και οχι το μεσο......

ολα καλα και ανθηρά....καλη και η μια που μας κανει τα χατήρια,καλο και το χαρέμι..... respect everyone's opinion pls~

#33 axxis26700

axxis26700

VFH Senior Member

• Members
  • 311 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 Φεβρουάριος 2010 - 20:53 μμ

Να πω και εγω την λαλακια μου ?? yeye

Λοιπον. αποψη μου ειναι για τον μαγικο αριθμο οτι δεν υπαρχει αριθμος που να καθοριζει την ευτυχια σε σχεση με τη βεσπα.

Αλλος τη βρισκει με μια αλλα θα ηθελε και αλλες αλλα δεν εχει φραγκο..... :ok:
Αλλος εχει 20 και δεν προκειται να σταματησει να ψαχνει..... :ok:
Αλλος βρεθηκε με 20 αλλα μια μερα ξενερωσε και αρχισε να πουλαει και να κρατησει στο τελος μια..... :ok:
Αλλος ξεκινησε την ανακατασκευη αλλα για να γινει μαμα θα περιμενει πολλααα χρονια αυτο το ανταλλακτικο που λειπει..... :ok:
Αλλος εχει ξεσκιστει στις ανακατασκευες και μετα τις χαριζει.... :ok:
Αλλος ενω θελει δεν βρισκει με τιποτα αυτο που ψαχνει και απλως συμβιβαζεται με το βεσπινο.... :ok:
Αλλος ενω εχει 5 θελει και παιρνει αλλες 5 για ανταλλακτικα..... :ok:
Αλλος πηγαινει ακομα και σε χωματερες τακτικα για ψαξιμο κι ας εχει 10 βεσπες.... :ok:
Αλλος θελει να συλλεξει ενα απο ολα τα μοντελα βεσπα. :ok:

Ολοι οι παραπανω εχουν απο εμενα ατελειωτο respect και αγαπη γιατι ολοι αυτοι εχουν πολυ αγαπη για τη βεσπα.........

Οι παρακατω καλυτερα να μην τους βλεπω μπροστα μου, γιατι θα τους κανω restoration το προσωπακι.
:notok:

Αυτον που ειναι απληστος (προσοχη δεν εχει να κανει με τον αριθμο. Το ξαναλεω γιατι ειναι το κλειδι του τοπικ .
ειναι αυτος που ενω εχει και δευτερο ιδιο μοντελο δεν το δινει στο φιλο του που θα το ηθελε πολυ, μηπως και παθει κατι το πρωτο. (in english kavajopousta) :vungry:

Αυτον που νομιζει οτι οδηγοντας ενα παλιο κομματι βεσπα ειναι πολυ ανωτερος απο αυτοn που παει στο μεροκαματο με βεσπινο και PX. :vungry:

Αυτον που νομιζει οτι ξαφνικα εγινε καποιος και του ταιριαζει να οδηγαει "κλασσικο" μηχανακι ανακατασκευασμενο απο οποιον να ειναι απο αγγελια, φτανει να γυαλιζει, και να του εχει σκασει και 3000. :vungry:

Αυτον που καβατζωνει οτι βρει μπροστα του (ενα σηματακι βεσπα για να το πουλησει) με σκοπο το κερδος και μονο. :vungry:

Αυτον που δεν θα εδινε τιποτα απο αυτα που εχει μηπως και του λειψει. :vungry:

Αυτον που επιμονα προσπαθει να φαει ενα καλο παλιο βεσπι απο ενα κακομοιρη παπου για 200 ευρω. :vungry:

ΤΕΛΟΣ! (μπραβο στον εμπνευστη αυτου του τοπικ. εβγαλα κατι που ειχα καιρο μεσα μου.) ;-)

P.S.1 οποιαδηποτε ομοιοτητα με πρωσωπα αυτου του φορουμ ειναι εντελως συμπτωματικη. Εσας σας αγαπαω ολους.

P.S.2 παιδια να μοιραζεστε... Μην το ξεχνατε. Ειναι αυτο που κανει τους ανθρωπους πιο Μεγαλους.

#34 fotis kats

fotis kats

VFH Senior Member

• Members
  • 4.676 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΑθήνα

Καταχωρήθηκε 23 Φεβρουάριος 2010 - 21:01 μμ

επειδη ολα ξεκινησαν απο εμενα και το ποστ μου-εγκωμιο στο ποστ του Ανδρεα,εξηγουμαι.δεν εθεσα θεμα ωριμοτητας ως προς τον αριθμο των Βεσπολαμπρετων που μπορει να εχει καποιος,αλλα εστιασα στην ωριμη απαντηση ενος 22χρονου, ο οποιος απαντησε πολυ ευγενικα σε εναν ανθρωπο, του οποιου την ωριμοτητα δεν εθιξα, οταν ο ανθρωπος αυτος (nefeligeretas) ειπε μεσες ακρες οτι '' μονο οταν εχεις 5 βεσπες θεωρεισαι οτι εχεις βεσπα''.και ειπα οτι θαυμαζω την ωριμοτητα του γιατι εγω αν και 36+ πολλες φορες παρασυρομαι σε ατραπους που το μονο που κανουν ειναι να μου χαλανε την διαθεση!

#35 mrMigi

mrMigi

VFH Junior Member

• Members
  • 51 Δημοσιεύσεις:
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:px150

Καταχωρήθηκε 23 Φεβρουάριος 2010 - 21:26 μμ

+1
united we stand, divided we fall!

#36 alkis

alkis

Member

• Members
  • 4.677 Δημοσιεύσεις:
  • LocationRunning and forgetting...
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:Gts 250 belissima

Καταχωρήθηκε 23 Φεβρουάριος 2010 - 22:29 μμ

επειδη ολα ξεκινησαν απο εμενα και το ποστ μου-εγκωμιο στο ποστ του Ανδρεα,εξηγουμαι.δεν εθεσα θεμα ωριμοτητας ως προς τον αριθμο των Βεσπολαμπρετων που μπορει να εχει καποιος,αλλα εστιασα στην ωριμη απαντηση ενος 22χρονου, ο οποιος απαντησε πολυ ευγενικα σε εναν ανθρωπο, του οποιου την ωριμοτητα δεν εθιξα, οταν ο ανθρωπος αυτος (nefeligeretas) ειπε μεσες ακρες οτι '' μονο οταν εχεις 5 βεσπες θεωρεισαι οτι εχεις βεσπα''.και ειπα οτι θαυμαζω την ωριμοτητα του γιατι εγω αν και 36+ πολλες φορες παρασυρομαι σε ατραπους που το μονο που κανουν ειναι να μου χαλανε την διαθεση!

Ετσι. Επειδη ειπαμε τον Αντρεα ωριμο, δεν σημαινει οτι ο Νεφεληγερετας ειναι ανωριμος.
Άλλωστε κι εγω σε εκεινο το ποστ ομολογησα την ανωριμοτητα μου, ακομα κι αν εχω μόνο μια Βεσπα.

Τελικα εχει σημασία πόσες Βεσπες έχω?

#37 staurosretro

staurosretro

VFH Senior Member

• Members
  • 765 Δημοσιεύσεις:
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:rally 180cc ,lambretta175tv\3

Καταχωρήθηκε 23 Φεβρουάριος 2010 - 22:47 μμ

το θεμα ειναι πως ολοι αγαπαμε αυτα τα μηχανακια ο καθενας φυσικα με τον δικο του ξεχωριστο τροπο , η γνωμη μου ειναι να απλωνουμε τα ποδια μας μεχρι εκει που χωραει το στρωμα μας οπως σοφα λεει και το ρητο και να μην βαζουμε σε δευτερη μοιρα οικογενεια ,υγεια ηρεμια και αυτα τα αναφερω γιατι εγω προσωπικα εχω ανγχωθει καποιες φορες στην εξελιξη ανακατασκευης για καμια γρατσουνια που εκανα απο μαλακια για το οτι δεν προχωραγε τα πραμα για καποιο λογο κτλ....... για εμενα η vespa και η lambretta με εχουν κανει ακομα καλυτερο ανθρωπο που εχουν προσφερει πολλες ευχαριστες στιγμες δεν τις αλλαζω με καποιο αλλο scooter με τιποτα δεν εξαρταται η ευτυχια μου απο αυτες απλα και αυτες μου ομορφαινουν ακομα περισσοτερο την ομορφη ζωη μου . ηθελα να πω και αλλα δεν θελω να σας κουρασω ευχαριστω .

#38 PanosK

PanosK

Member

• Members
  • 5.019 Δημοσιεύσεις:
  • LocationVolos

Καταχωρήθηκε 23 Φεβρουάριος 2010 - 23:52 μμ

Για εμένα το θεμα Vespa Lambretta εχει δυο οψεις.
Η μια ειναι η συναισθηματική. πχ η πρωτη μου βεσπα ή Lambretta .
Και η δευτερη ιστορική. Πως μπορεις με τον τρόπο σου να βοηθησεις στην διατήρηση της ιστορίας ενός σκούτερ και να κληροδοτήσεις ενα ζωντανο κομμάτι της στις επόμενες γενιες.

Το πόσα σκούτερ έχεις δεν παίζει σημαντικό ρόλο.
Το σημαντικότερο είναι πόσα "μπορείς" να σώσεις εσύ ο ίδιος και ακόμα περισσότερο να δώσεις την ανάλογη χαρά σε κάποιον άλλο οταν εσυ "δεν δύνασαι" με το να παραχωρήσεις κάποιο απο τα "ευρήματα "σου.

#39 apo

apo

VFH Senior Member

• Members
  • 1.208 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΛαμια
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:vespa PX150-PX200

Καταχωρήθηκε 24 Φεβρουάριος 2010 - 02:32 πμ

Καταρχην νομιζω οτι το ολο θεμα ξεκινησε απο το θαυμασμο του fotis kats στην
απαντηση του andrew, χαρακτηριζοντας την ωριμη για τη ηλικια του.
Δε νομιζω οτι ο Φωτης ειχε προθεση να θιξει καποιον.
Τωρα οσον αφορα τον αριθμο vespa και lambretta που εχει ο καθενας στην
κατοχη του, δεν εχει σημασια κατα τη γνωμη μου.
Σημασια εχει η αγαπη που υπαρχει για τα συγκεκριμενα δικυκλα και η προσπαθεια
που πρεπει να κανουμε, ωστε να μεταφερουμε αυτη την αγαπη μας στις
επομενες γενιες, γιατι αξιζει πραγματικα να μεινουν αθανατα αυτα τα
δικυκλα.
Καλο λοπον εινα να σωσουμε οσα πιο πολλα μπορουμε αρκει αυτο να
γινεται με σωστο τροπο και οχι με σκοπο το κερδος φτανοντας σε
σημειια απληστειας και προκλητικοτητας.

#40 loulis

loulis

VFH Senior Member

• Members
  • 1.685 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 24 Φεβρουάριος 2010 - 14:36 μμ

πολλες φορες για να παρεις μια ορθη απαντηση πρεπει να ρωτησεις καποια αλλη ερωτηση.

αλλα και παλι δεν υπαρχει τιποτε πιο παραπλανητικο απο μια σαφη ιδεα οπως δεν υπαρχει τιποτα πιο αληθινο απο το περιπλοκο και το αντιφατικο.

#41 axironas

axironas

VFH Senior Member

• Members
  • 1.284 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 24 Φεβρουάριος 2010 - 14:52 μμ

οποτε ολοι αγαπαμε τη βεσπα (εγω αγαπω τη λαμπρεττα πλεον ) και στα πλαισια της αγαπης αυτης φτανουμε πολλες φορες στην υπερβολη. τωρα αυτο αν απο αλλους μεταφραζεται ως απληστια και απο αλλους μεταφραζεται ως αγαπη δεν πρεπει να εχει και πολυ σημασια.
ειναι χομπυ, μια ωραια ασχολια, φτιαχνουμε μηχανακια δεν κλεβουμε κανενα ουτε κανουμε κακο σε καποιον. ισως δεν θα πρεπε να βγαζουμε φωτογραφιες απο τα μηχανακια μας αν προκειται να θεωρηθει υπερβολη.

εμενα παντως αυτο που πραγματικα μου αρεσε ειναι απο τις 41 ψηφους τη στιγμη που γραφω αυτο το μνμ, υπαρχουν 5 ψηφοι που λενε πως μια βεσπα φτανει
(και ειμαι σιγουρος πως ο δεσμος με αυτην τη μονακριβη βεσπα ειναι πολυ ισχυρος )
υπαρχουν 14 ατομα με πανω απο μια βεσπα εως τεσσερις
12 ατομα (μαζι και εγω με 7) ανηκουμε στην κατηγορια 5 εως 10 και αλλοι τεσσερις στην κατηγορια 10 και ανω.

οποτε σαν πλειοψηφια η πολυ απληστοι ειμαστε η πολυ αγαπαμε. η βεβαια και τα δυο.
το γεγονος οτι μεσα σε 40 ατομα υπαρχουν 100 και βαλε μηχανακια , εμενα με χαροποιει ιδιαιτερα.
ευχομαι φτιαγμενα ολα συντομα.

#42 loulis

loulis

VFH Senior Member

• Members
  • 1.685 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 24 Φεβρουάριος 2010 - 15:04 μμ

το θετεις σε σωστη βαση αν και πρεπει να αναφερουμε οτι η στατιστικη ειναι σαν το μπικινι ,μπορει τα σημεια που φανερωνει να ειναι σημαντικοτατα αλλα και αυτα που κρυβει ειναι ζωτικης σημασιας.(γενικα)

#43 apo

apo

VFH Senior Member

• Members
  • 1.208 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΛαμια
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:vespa PX150-PX200

Καταχωρήθηκε 24 Φεβρουάριος 2010 - 15:51 μμ

Θελω να ξεκαθαρισω κατι. Με την τελευταια παραγραφο στα
παραπανω γραφομενα μου δεν υπονοω κατι,ουτε κατηγορω
καποιον μεσα απο το forum.Aλλωστε αν ειχα καποια τετοια υποψια
δεν θα ηθελα να συμμετεχω κιολας.
Απλα το επισημαινω γιατι ειστε και λιγο παρεξηγιαριδες,αλλα αυτο
συμβαινει οταν δεν γνωριζεις καποιον καλα.

#44 YiannisGPX

YiannisGPX

Administrator

• Members
  • 20.215 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΑθήνα
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:Vespa PΧ125E

Καταχωρήθηκε 24 Φεβρουάριος 2010 - 16:07 μμ

Λοιπόοοον απο τη στιγμή που είμαστε σε Vespa/Lambretta forum και τα συζητάμε κααααάθε μέρα έτσι κιαλλιώς
δεν έχει τελικά νόημα να ξανασυζητάμε πόσες θέλουμε και τι θέλουμε και πόσες έχουμε....και αν θέλουμε κιάλλες
και αν πετάω και αν βρίσκω και και και....

Αν πάτε μια βόλτα στο θέμα στις Αγγελίες και άλλη μια στις Χαιρετουρες...θα καταλάβετε τι λέω.

Πιστεύω ότι θα πρέπει να λάβει τέλος η ψηφοφορία και το topic μιας και δεν έχει άλλο νόημα.

#45 nioniakis

nioniakis

VFH Senior Member

• Members
  • 451 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΚυθηρα
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:px 150e / px200e

Καταχωρήθηκε 24 Φεβρουάριος 2010 - 16:14 μμ

:clap:Ε!! αντμινιστρεητορ θεμε και μεις να πουμε!! ;-) Τωρα που εμαθα να λυνω-δενω-ξυνω-βαφω-βολταρω με την δικια μου,αρχισα να βλεπω στον υπνο μου την βεσπα του πατερα μου που την εχει παρατησει με καμενη ηλεκτρονικη.θα του την παρω,θα την κανω τζιτζι και θα τον ξανααρρωστησω να κανουμε βολτες μαζι yipee