Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία
* * * * * 1 Ψήφοι

ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΚΡΑΝΟΥΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΟΧΑΙΟ

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
22 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#16 xitogeo

xitogeo

VFH Senior Member

• Members
  • 5.559 Δημοσιεύσεις:
  • Locationmexico
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:LmL

Καταχωρήθηκε 02 Ιούνιος 2009 - 12:21 μμ

τι κοβει?

#17 vespoholic

vespoholic

VFH Senior Member

• Members
  • 4.034 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Ιούνιος 2009 - 12:22 μμ

Το υποσιάγωνο που έχει το κράνος για τον αέρα...

#18 xitogeo

xitogeo

VFH Senior Member

• Members
  • 5.559 Δημοσιεύσεις:
  • Locationmexico
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:LmL

Καταχωρήθηκε 02 Ιούνιος 2009 - 12:25 μμ

ok thnx

#19 Vesposaligaros

Vesposaligaros

VFH Newbie

• Members
  • 6 Δημοσιεύσεις:
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:P200E

Καταχωρήθηκε 24 Δεκέμβριος 2011 - 02:10 πμ

τα βιντεάκια δεν μπορω να τα δώ...
Θα τολμήσω παραυτα να πώ πως..
είναι πολύ επικίνδυνο να αφαιρέσεις κράνος αν δεν έχεις ακινητοποιήθει ο αυχένας... (έχει 7 σπονδυλους) αν μετα το ατύχημα και με δική μας απροσεξία κοπεί ο νωτιαίος στο ύψος Α1-Α3 =θανατος
Α4-Α7 = μονιμη αναπηρία σε όλο το σώμα το εκάβ βάζει τον ναρθηκα...βγάζει κράνος και ο θεος ας τον βοηθήσει μετα...
πρόσφατα πριν 2 μήνες είχα και εγώ ατύχημα μου βγήκε αυτοκίνητο απο STOP(ολική καταστροφή της μηχανης μου TDM 900 :cray: και 3 μέρες σε νοσοκομείο.. ακόμη είμαι σε αναρρωτική άδεια) δεν θα ήθελα να μου τραβολογάνε άσχετοι το κεφάλι προσπαθώντας να λύσουν το κούμπωμα του κράνους :help: για να μου το βγάλουν... δεν είναι και παιγνιδάκι να βγάλεις ένα full face κράνος που εφαρμόζει σωστά στο κεφάλι..

είναι πολύ καλό να γράφουμε την ομάδα αίματος στο κράνος.. δεν είναι χρονοβόρο να την βρούν στο νοσοκομείο αλλά μπορεί να γλυτώσουμε πολύτιμο χρόνο να βρεθεί η απαραίτητη ποσότητα σε αίμα.. αφου θα τους έχει ενημερώσει το ασθενοφόρο για αυτήν....
Δεν είμαι πρωτάρης στα ατυχήματα... έχω μετρήσει πολλά μέτρα σερνόμενος στην άσφαλτο.... αρκετές φορές
Γιαυτό επιτρέψτε μου καλόπιστα τη συμβουλή...

Να φοράτε πάντα full face κράνη και όχι τις μακ@κιες τα ανοιχτα ή ανοιγόμενα :biker: αν θέλετε να έχετε σωστα τα μούτρα σας.... να φοράτε μπουφάν μηχανης αν δεν θέλετε σπαμένους αγκώνες, σπόνδυλους και κακώσεις στους ώμους σας... και γάντια με ''κόκκαλα'' στα δάκτυλα(προστασίες στο πάνω μέρος στα γάντια) τα απλά γάντια μηχανής σας προστατευουν απο την τριβή στην άσφαλτο όχι όμως και απο σπασίματα...
και κατι ακόμη που δεν του έχουμε αναγνωρίσει την αξία που του πρέπει.. μποτάκια μηχανής με προστασίες για να έχουμε ακέραιους τους αστραγάλους μας
..αν πω και για παντελόνι θα θεωρηθώ υπερβολικός..???
ο εξοπλισμός μου ήταν καλος και με προστάτεψε... :dwarf:
δεν έσπασα τίποτα αλλά απο το τρανταγμα έπαθα ζημιά στην μέση... ίσως να το είχα γλυτώσει ίσως και αυτό αν φόραγα κροκόδειλο ( προστασία όλης της σπονδυλικής απο το τέλος τον αυχενικών μέχρι τους οσφυικούς πάνω απο τον κόκκιχα)
δεν έχει σημασία αν οδηγείς με 200 ή 50... εγω με 50 πήγαινα και τσακίστηκα... και έχω πέσει και με 140 και δεν έπαθα σχεδόν τίποτα... δεν είναι απόλυτο τα χιλιόμετρα αλλά το πως θα χτυπήσεις..

Να είμαστε καλά όλοι και μακρια απο όλους μας τα ατυχήματα... αλλά πάντα προετοιμασμένοι γι αυτά..
  • Angelos_Arcobaleno likes this

#20 biti

biti

Member

• Members
  • 3.783 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΒέροια
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:Veloce 177, Arcobaleno, PX 200 GS

Καταχωρήθηκε 24 Δεκέμβριος 2011 - 08:27 πμ

:goodpost:

να προσέχουμε όλοι παιδιά!

#21 Σαργέντης

Σαργέντης

VFH Senior Member

• Members
  • 1.743 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 24 Δεκέμβριος 2011 - 13:13 μμ

έχει δίκιο ο φίλος παραπάνω....μιλούσα κάποτε με ειδικούς στα ατυχήματα και μου έλεγαν ....το κράνος δεν το αφαιρεί όποιος όποιος..μόνο ειδικευμένοι και με προυποθέσεις....

#22 rafaelos

rafaelos

VFH Senior Member

• Members
  • 2.536 Δημοσιεύσεις:
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:rally americana,sprint 150,vespa 50s,px 200,p125,t3 messerschmitt 1958

Καταχωρήθηκε 24 Δεκέμβριος 2011 - 23:44 μμ

γιαννη για χιλιοστη φορα :thankyou: φροντιζεις για ολα εδω μεσα.

#23 Vesposaligaros

Vesposaligaros

VFH Newbie

• Members
  • 6 Δημοσιεύσεις:
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:P200E

Καταχωρήθηκε 25 Δεκέμβριος 2011 - 01:26 πμ

Δεν μπορούσα να δω το βιντεακι εχθές σήμερα μου το εμφάνισε...
όπως βλέπω είναι πολύ σωστα δύο οι διασώστες για να προσπαθήσουν να του αφαιρέσουν το κράνος.. δεν γινεται ένας μόνος του να ακινητοποιήσει κεφάλι και να βγάλει το κράνος... και πές εσύ είσαι διασώστης και ξέρεις που θα βρείς άλλον γνώστη να σε βοηθήσει...
επίσης πολύ σημαντικό.. το ''θύμα'' φοράει balaklava που επιτρέπει το πιάσημο (εχει σαν χερούλια) και έτσι με το τράβηγμά της αφαιρούν το κράνος... ιδανικό γιατι αυτό στην ελλάδα δεν παίζει.. δεν έχω δει παρόμοια στην αγορά.. και αν υπάρχει πόσοι την φοράνε για να σε διευκολύνουν...

μπορεί όμως να έχεις υποστεί παρότι φόραγες κράνος κρανιοεγκεφαλική κάκωση.. το πρόβλημα αν χτυπήσεις το κεφάλι σου δεν είναι το επιφανιακό τραύμα ή αιμάτωμα αλλά το εσωτερικό μέσα στο κρανίο το οποίο πιέζει τον εγκέφαλο το οποίο μπορεί να σε σκοτώσει πολύ εύκολα ή να σε αφήσει ανάπηρο.. και αφαιρείται χειρουργικά...
Σε ατύχημα που είναι ξαπλωμένος στο οδόστρωμα ο μοτοσυκλετιστής ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΤΟΝ ΜΕΤΑΚΙΝΗΤΕ...... ΜΗΝ ΤΟΥ ΔΙΝΕΤΕ ΝΕΡΟ ΝΑ ΠΙΕΙ.... αν έχει εσωτερική αιμοραγία στα σπλάχνα θα τον Ξεκάνετε...!! (στα δικά μου ατυχήματα πάντα εμφανιζόταν κάποιος να μου φέρει ένα μπουκάλι νερό λές και είχα λόξιγκα και θα μου πέρναγε) στο Νοσοκομείο 2 πράγματα κοιτάνε πρώτα κεφάλι και σπλάχνα....για εσωτερική αιμοραγία οι λοιπες κακωσεις είναι δευτερεύουσες...
Τι να κάνετε..? Να καλέσετε την αστυνομία να καλέσετε το ΕΚΑΒ.. Να ξανακαλέσετε το ΕΚΑΒ.. Να μπινελικόσετε το ΕΚΑΒ που δεν έρχετε... μέχρι να φτάσει η αστυνομία φροντίστε να μην πέσει κανένα αυτοκίνητο επάνω στον τραυματία και τον αποκάνει βάζοντας κανενα τριγωνο σε καποια μετρα πιο πριν και το αυτοκίνητο ή μηχανη μας να τον καλύπτει... επίσης θα μαζευτούν και ηλήθιοι... προστατέψτε τον και απο αυτούς που θα θέλουν να κάνουν όσα πιο πριν είπαμε οτι δεν πρέπει..
  • xitogeo and Angelos_Arcobaleno like this