Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία
* * * * * 1 Ψήφοι

Γιατι Μάς Αρέσει Ή Βέσπα....

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
72 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#1 nikos veteran

nikos veteran

VFH Senior Member

• Members
  • 2.352 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΑθηνα - Πειραιας.
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:ΡΧ 150 2005

Καταχωρήθηκε 08 Μάιος 2011 - 03:32 πμ

Σκέφτηκα νά ανοίξω αυτή τή συζήτηση για ποιό λόγο ό κάθε ένας από έμάς αγαπάει τήν βέσπα,τήνχρεισιμοποιει φανατικά,καθημερινά,καί γιά νά είμαστε ρεαλιστές,ξέρουμε ότι ή τεχνολογία μάς προσφέρει σήμερα πολύ πιο εξελιγμένα καί ασφαλή δίκυκλα. Εμείς όμως εκεί στό ιδιόρυθμο καί συνάμα αξιολάτρευτο βεσπί.. επιμένουμε καί ..υπομένουμε! Θά ήθελα τίς γνώμες σας καί γι' αυτό καταθέτω αυτή τήν πρόταση γιά νά τό συζητήσουμε. Ευχαριστώ.

#2 papatrehas

papatrehas

VFH Senior Member

• Members
  • 312 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΑυνανιστάν
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:150SPRINΤ +50κατι

Καταχωρήθηκε 08 Μάιος 2011 - 10:04 πμ

.... εδώ η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά -άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου :bubble: :bubble: κουσουρακι από πέσιμο από την κούνια μικρός :baby_33: ίσως ...ειχα παει και σε :papas: να μου διαβάσει καμια ευχή αλλά μπα τίποτα ...

#3 axm

axm

VFH Senior Member

• Members
  • 2.695 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΑθηνα

Καταχωρήθηκε 08 Μάιος 2011 - 11:34 πμ

Οτι καβαλαω μ αρεσει να εχει καμπυλες και απο τετοιες η βεσπα σκιζει !!!!!!!!!!!!!!

Μ αρεσει πολυ ο ηχος του βολαν λιγο πριν την αλλαγη της ταχυτητας !!!!!!!!!!!!

M αρεσει πολυ που η σχεδιαση της και η τεχνολογια της , που με παραπεμπουν στα παιδικα μου χρονια και μου φερνουν αναμνησεις απο προσωπα και και καταστασεις που δεν υπαρχουν πια !!!!!!!!!!!!!

Μ αρεσει που η τεχνολογια της ειναι τοσο απλη που μπορω να την συντηρω μονος μου !!!!!!!!!!!

Μ αρεσει η μυρωδια της διχρονο-λαδιλας !!!!!!!!

Μ αρεσει η μοναδικη σε ηχο κορνα της !!!!!!!!!!!!!!

Μ αρεσει γιατι η βεσπα ειναι μια και μοναδικα μαγικη υπαρξη για τον καθε βεσπουχο και παντα παιρνει στοιχεια απο τον χαρακτηρα του
, δηλαδη ο καθενας μπορει να επεμβει στο τελικο αισθητικο αποτελεσμα !!!!!!!!!!!!!

Μ αρεσει γιατι δεν εχω γνωρισει ενα ιδικτητη βεσπας που να μην ειναι ερωτευμενος μαζι της !!!!!!!!!!!
  • Nassos Ananidis likes this

#4 biti

biti

Member

• Members
  • 3.783 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΒέροια
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:Veloce 177, Arcobaleno, PX 200 GS

Καταχωρήθηκε 08 Μάιος 2011 - 17:22 μμ

Βασικά μεγάλωσα πάνω στην Veloce του Πατέρα μου.
Με αυτήν έμαθα να οδηγώ και έκανα τις πρώτες μου βόλτες.
επομένως οι αναμνήσεις είναι ανεκτίμητες...
+ ομορφιά, διαχρονικότητα, ευκολία χρήσης - συντήρησης κλπ

#5 Σαργέντης

Σαργέντης

VFH Senior Member

• Members
  • 1.743 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 08 Μάιος 2011 - 23:23 μμ

Οτι καβαλαω μ αρεσει να εχει καμπυλες και απο τετοιες η βεσπα σκιζει !!!!!!!!!!!!!!

Μ αρεσει πολυ ο ηχος του βολαν ρελαντί.....απίθανος

Μ αρεσει που η τεχνολογια της ειναι τοσο απλη που μπορω να την συντηρω μονος μου !!!!!!!!!!!

Μ αρεσει γιατι η βεσπα ειναι μια και μοναδικα μαγικη υπαρξη για τον καθε βεσπουχο και παντα παιρνει στοιχεια απο τον χαρακτηρα του
, δηλαδη ο καθενας μπορει να επεμβει στο τελικο αισθητικο αποτελεσμα !!!!!!!!!!!!!

Μ αρεσει γιατι δεν εχω γνωρισει ενα ιδικτητη βεσπας που να μην ειναι ερωτευμενος μαζι της !!!!!!!!!!!

#6 geox

geox

VFH Senior Member

• Members
  • 797 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονικη

Καταχωρήθηκε 09 Μάιος 2011 - 12:26 μμ

Γιατι Μάς Αρέσει Ή Βέσπα....

α)εχει σχετικα επιπεδο δαπεδο,συνεπως μπορω να τη <<φορτωνω>> ,εχω βαλει μεχρι 50κιλο σακι τσιμεντο......ξερω υπαρχει και το ΑΡΕ :yeye:
β)ειναι αυτοματη,συνεπως ειναι ευκολοδηγητη-πρακτικη.......ισως ως αυτοματη-τεταχρονη δεν ειναι βεσπα,αλλα ετσι γραφει το ταμπελακι :whistle:
γ)ειναι οικονομικη σε καταναλωση,συνεπως θα αποσβεσω γρηγορα την αγορα της....καιει 12 λιτρα λιγοτερη βενζινη απο το αυτοκινητο μου στα 100χλμ :savemoney:
δ)ειναι <<κυριλε>> δικυκλο,συνεπως μπορω να πηγαινω στους πελατες μου(<<ατσαλακωτος>>,στεγνος...) χωρις να φαινομαι :crazy_pilot: συν οτι ειναι ευκολα αναγνωρισιμη,οποτε οταν με ρωτουν πως θα με γνωρισουν,τους λεω οτι θα ρθω με μια βεσπα.....και ως γνωστον ολοι ξερουν απο Βεσπα :biker:

Οπως καταλαβατε για εμενα η βεσπα ειναι εργαλειο της δουλειας μου(σε 19 μηνες εχω κανει 23.800χλμ)και για αυτο το λογο λειπει το <<πραγματικο συναισθημα>> ............μετα απο εικοσι χρονια κατοχης(ως κλασικη πλεον :lol2: ) και εκατονταδων χιλιαδων χιλιομετρων ....... θα ξαναγραψω αυτο το ποστ :declare:

#7 nikos veteran

nikos veteran

VFH Senior Member

• Members
  • 2.352 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Μάιος 2011 - 12:39 μμ

Μ αρεσει πολυ ο ηχος του βολαν λιγο πριν την αλλαγη της ταχυτητας !!!!!!!!!!!!

M αρεσει πολυ που η σχεδιαση της και η τεχνολογια της , που με παραπεμπουν στα παιδικα μου χρονια και μου φερνουν αναμνησεις απο προσωπα και και καταστασεις που δεν υπαρχουν πια !!!!!!!!!!!!!

Μ αρεσει η μυρωδια της διχρονο-λαδιλας !!!!!!!!

#8 nikos veteran

nikos veteran

VFH Senior Member

• Members
  • 2.352 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Μάιος 2011 - 12:42 μμ

Συμφωνω μέ τόν ΑΧΜ σέόλα όσα γράφει !!

Επισυναπτόμενα Αρχεία

#9 Anthreas

Anthreas

VFH Senior Member

• Members
  • 895 Δημοσιεύσεις:
  • LocationPatrasso
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:Cosetta, Pk 50 ss, Px 200E

Καταχωρήθηκε 10 Μάιος 2011 - 08:29 πμ

Συμφωνώ σε όλα με το Σπύρο!
Ααα, επίσης μ' αρέσει γιατί έχει ωραίο forum!
Γεια σας ρε λεβέντες συμφορουμίτες με την βεσποκαψούρα σας...

#10 vespagonistis

vespagonistis

VFH Senior Member

• Members
  • 801 Δημοσιεύσεις:
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:Px200e, Rally200

Καταχωρήθηκε 10 Μάιος 2011 - 09:34 πμ

Λοιπόν........ Είναι φινετσετη και Έχει ωραίες καμπύλες, πράγμα που εκτιμούμε ιδιαίτερα οι λάτρεις του γυναικείου φύλλου... Είναι πρακτική, χωνεται παντού, την οδηγας με φόρμα εργασίας, με κοστούμι, με μαγιό, ή Ακόμα και γυμνός, αν δε θες να περνάς απαρατηρητος και να νιώθεις απόλυτη ελευθερία!!!! Επίσης δε χαλάει, και τέλος αρέσει στα κοριτσακια που έχουν χορτάσει στις μέρες μας 1000αρια, παπακια και καγκουριλικια!! Α! Και αν είσαι μερακλης μπορείς να
διαπραξεις και σεξουαλικη πράξη στην άνετη σελα της!!! Δεν είναι λόγοι αυτοί να τις αγαπάμε;;;;;;;;

#11 dimis GT200

dimis GT200

VFH Member

• Members
  • 456 Δημοσιεύσεις:
  • LocationKallithea / Athens
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:VESPA GT200 '04, VESPA 50's '72

Καταχωρήθηκε 10 Μάιος 2011 - 11:54 πμ

...Επειδή είναι ίσως το μοναδικό δίκυκλο που δημιουργήθηκε κυριολεκτικά από κομμάτια αεροσκαφών(παρεμφερή κινητήρα , όπως επίσης καί οι τροχοί οι οποίοι προήλθαν από τους ριναίους τροχούς που είχαν τα μαχητικά στις ουρές τους), έχοντας λαμαρίνα επεξεργασμένη με αργίλιο.Για αυτό καί είναι εξεραιτικά ανθεκτική στον χρόνο.Καί επειδή από μικρός θυμάμαι αυτά τα στρογγυλά φαναράκια που αντίκρυζα βγαίνοντας από το σχολείο όταν σχόλαγα.Ήταν οι πατεράδες των συμμαθητών μου που περίμεναν υπομονετικά απ' έξω για να πάρουν τα παιδιά τους...Επειδή ήταν (καί είναι)το μέσο μετακίνησης των εργαζομένων, το φθηνό όχημα του μεροκαματιάρη αλλά καί η διέξοδος από τα βάσσανα με μια γρήγορη βόλτα σε καμιά ταβέρνα ή σε κανά ζαχαροπλαστείο παρέα με την κυρά που καθόταν στο πλάι καί το μαντήλι στο κεφάλι..Επειδή έχει αυτόν τον χαρακτηριστικό θόρυβο που σε σαγηνεύει όταν τον νιώθεις να δυναμώνει την στιγμή που το δεξί σου χέρι ανοίγει το γκάζι...πραγματικό ξεκαυλωτήρι...ΕΠΕΙΔΗ ΔΙΚΑΙΩΣ ΕΧΕΙ ΑΓΓΙΞΕΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ! !

:goodpost:
  • GEORGARAS likes this

#12 block

block

VFH Junior

• Members
  • 11 Δημοσιεύσεις:
  • Locationathens

Καταχωρήθηκε 13 Μάιος 2011 - 13:29 μμ

Λοιπόν δεν ξέρω πως είναι να έχεις vespa αλλά ξέρω πώς είναι να θέλεις μία .
Μαρέσει γιατί δεν είναι μηχανάκι είναι ο εαυτός σου .

#13 cosa2

cosa2

VFH Senior Member

• Members
  • 769 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΒορειανατολικά του Πειραιά
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:Cosa2

Καταχωρήθηκε 13 Μάιος 2011 - 13:47 μμ

Γιατί χαλάει...
Μεγάλη κουβέντα που την είπε ένας τύπος στο κλείσιμο του video της 24ης Πανελλήνιας στο Λιτόχωρο και μου άρεσε πολύ.
Γιατί χαλάει και ότι αυτό συνεπάγεται για την σχέση του καβαλάρη με το μηχανάκι!

#14 nikosras

nikosras

VFH Advanced Member

• Members
  • 94 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΚερατέα
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:Piaggio P200E '82, PK50XLS '92 (?)

Καταχωρήθηκε 13 Μάιος 2011 - 23:19 μμ

Α) Γιατί κανένας δεν θα σε κατηγορήσει ποτέ για κακό γούστο.
Β) Γιατί πάει και με μαγιό-σαγιονάρα και με σακάκι-γραβάτα.
Γ) Γιατί με σταματάνε στο δρόμο να με ρωτήσουν αν την πουλάω, αν βγαίνει ακόμα καινούργια ή αν μπορούν να βρουν μια τέτοια.
Δ) Γιατί όλοι έχουν να σου πουν μια ιστορία πλεγμένη γύρω της.
Ε) Γιατί με βοηθάει να κάνω καινούργιους φίλους.
ΣΤ)Γιατί σηκώνει αυτοσχεδιασμό, πατέντα, customizing, καγκουριά κλπ κλπ.
Ζ) Γιατί όταν την ξανακυκλοφόρησα, μετά από 7 χρόνια, η γυναίκα μου μου είπε ότι, όταν γυρίζω από την δουλειά της θυμίζει την εποχή που πρωτογνωριστήκαμε και περίμενε να ακουσει τον ήχο της κάτω από το σπίτι της.
Η) Γιατί η 5χρονη κόρη μου μου ζήτησε να της πάρω τη ροζ βέσπα της Μπάρμπι.
Θ) Γιατί οι μαθητές μου, όχι μόνο δεν με δουλεύουν αλλά με υποχρεώνουν να την παρκάρω μπροστά στην τάξη και μετά το μάθημα τη βρίσκω χωρίς ροχάλες και πατημασιές.
Ι) Γιατί ενώνει 3 όμορφες εποχές της ζωής μου. Φοιτητική, εργένικη και οικογενειακή.
  • hukgys, zoe και nikos veteran like this

#15 PRAPAVESPA T5-R

PRAPAVESPA T5-R

Member

• Members
  • 776 Δημοσιεύσεις:
  • LocationVERIA
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:δεν λέω...

Καταχωρήθηκε 15 Μάιος 2011 - 22:34 μμ

vespa...
γιατιιιι....

...ετσι μας αρεσει!!!