Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία
- - - - -

Μάγκες, Έφτασε Η Ώρα!

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
81 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#16 Anthreas

Anthreas

VFH Senior Member

• Members
  • 895 Δημοσιεύσεις:
  • LocationPatrasso
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:Cosetta, Pk 50 ss, Px 200E

Καταχωρήθηκε 29 Ιούνιος 2011 - 08:19 πμ

Ωραία, ωραία! Άρα από χαρτούρα έχουμε:

1.Πράσινη κάρτα από ασφαλιστική.
2.Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης από ΙΚΑ
3.Οδική βοήθεια

Πείτε μου όμως, είναι απαραίτητη η νέου τύπου ταυτότητα;
Επίσης, το νέου τύπου δίπλωμα έχει ισχύ ταυτότητας;

#17 petifo

petifo

VFH Senior Member

• Members
  • 2.044 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΠειραιάς
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:GTS 300 Super

Καταχωρήθηκε 01 Ιούλιος 2011 - 20:32 μμ

Petifo εννοείται πως ότι σου έρθει στο μυαλό πες το μιας κ ειδικά για την gts θα με βοηθήσεις αρκετά!!τα λαδακια κ το κιτ τα είχα υπόψιν αλλα τώρα θα αλλάξω σίγουρα κ ιμαντα,αν και έχω κάνει μόνο 3000 km.για τα λαδακια ας ποε έχω μια ερώτηση αν θα χρειαστεί άλλο τύπο μιας κ θα είναι πολλά χμ κ σε άλλη ταχύτητα σε σχέση με αυτά που έχει.επίσης ερώτηση κ για τα λάστιχα μιας κ είδα ότι ήσουν με τα pirelli (μαμισια) στο ταξιδι σου,αν κάνω λάθος πες μου!θα προτεινες να αλλάξω αφού τα δοκιμασες κ σε βροχη

Αν έχεις κάνει μόνο 3000 χιλ. με τον ιμάντα θα σου έλεγα να μην τον αλλάξεις γιατί είναι πολύ νωρίς (εκτός και είναι ηλικιακά πάνω από 4 χρόνια) και αυτό γιατί παίζει να έχει χάσει αντοχή υλικού λόγο ξηρότητας με τον χρόνο αλλά και αυτό είναι να μην σου κάτσει.
Με τα pirelli δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ειδικά στο εξωτερικό, θα δεις ότι θα έχεις τεράστια αλλαγή προς το καλύτερο σε οδική συμπεριφορά.
Εγώ με αυτά έκανα το ταξίδι στη Βαρκελώνη με πολλές βροχές αλλά και Πανελλήνια, Γύθειο κ.λ.π. (μου έβγαλαν άνετα 15.000 χιλ.)
Αν τελικά αλλάξεις ιμάντα κίνησης καλό θα είναι να αλλάξεις και τα βαριατόρ (κοστίζουν μόνο 8 euro και αφού το ανοίξεις που θα το ανοίξεις βάλε καινούργια)
Πες να σου κοιτάξουν και την πάνω φλάντζα από την τρόμπα νερού, αν έχει άλατα να σου αλλάξουν την τσιμουχίτσα (δεν κοστίζει πολύ και είναι ουσιαστικά ο μόνος τρόπος να την προλάβεις) αν και πάλι επειδή έχεις κάνει πολύ λίγα χιλ. δε νομίζω να έχεις κανένα τέτοιο θέμα. Όσο για τα λάδια άσε τα μαμά είναι πολύ καλά λαδάκια και απ'ότι έχω δει και ακούσει και από άλλους τα καίει δύσκολα ο κινητήρας σε σχέση με άλλα που θέλει κάθε 2500 χιλ. να προσθέσεις κάτι της. Αυτά τα αλλάζω κάθε 5.000 χιλ. και δεν έχω κανένα προβληματάκι ως τώρα που έχω 23.000 χιλ.
Εγώ τώρα πια που βγήκα απ'την εγγύηση κάθε 5.000 αλλάζω λάδια και κάθε 15.000 κάνω γενικό σέρβις.
Τα λάδια και όπως και ο ιμάντας πιο πολύ ζορίζονται μέσα στην Πόλη παρά στην εθνική και έτσι πληροφοριακά με έναν ιμάντα μπορείς να κάνεις κάτι περισσότερο από 20.000 χιλ. (το έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια)
Δεν ξέρω τώρα με το ζουάν τι μπορεί να σου βγάλει αλλά μπορείς να το αλλάξεις άνετα εκεί που θα είστε (αλλάζει εύκολα και γρήγορα το πολύ σε μια ώρα) οπότε άστο και βλέπεις...

.

#18 dimis GT200

dimis GT200

VFH Member

• Members
  • 456 Δημοσιεύσεις:
  • LocationKallithea / Athens
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:VESPA GT200 '04, VESPA 50's '72

Καταχωρήθηκε 02 Ιούλιος 2011 - 08:43 πμ

Αντρέα, εαν έχεις διαβατήριο, πάρτο καί αυτό μαζί σου όπωςδήποτε, υπερκαλύπτει την ταυτότητα.Το νέου τύπου δίπλωμα, ναί , την καλύπτει την ταυτότητα, αποτελεί επίσημο κρατικό- ευρωπαικό πλέον- έγγραφο.Και θα συμφωνήσω με τον Πέτρο πιο πάνω.Με το καλό!!

#19 Anthreas

Anthreas

VFH Senior Member

• Members
  • 895 Δημοσιεύσεις:
  • LocationPatrasso

Καταχωρήθηκε 02 Ιούλιος 2011 - 09:29 πμ

Διαβατήριο δεν έχω εγώ, έχει όμως ο Αντώνης, οπότε θα το πάρει μαζί του!
Ευχαριστώ dimis!!!

#20 Anthreas

Anthreas

VFH Senior Member

• Members
  • 895 Δημοσιεύσεις:
  • LocationPatrasso

Καταχωρήθηκε 05 Ιούλιος 2011 - 12:30 μμ

Έπειτα από τη δέουσα κατανάλωση ούζου, αποφασίσαμε ημιμεθυσμένοι να τροποποιήσουμε τη διαδρομή λίγο.
Το Μόναχο βγαίνει από το πλάνο μας και έτσι θα περάσουμε περισσότερο χρόνο στην Αυστρία, κάνοντας λιγότερα χλμ.
Αυτή είναι χονδρικά η διαδρομή που θα ακολουθήσουμε. Αυτό που θέλουμε από σας είναι να μας προτείνεται μέρη, αξιοθέατα, διαδρομές, χωριά κ.λπ. που μπορούμε να προσεγγίσουμε εύκολα ακολουθώντας αυτή τη διαδρομή! Πού αξίζει να μείνουμε και πού όχι; Ιδιαίτερα από το Ιnnsbruck (σημείο F στο χάρτη) και μετά δεν έχουμε πολλές πληροφορίες, πέρα από το ότι το Salzburg είναι απίστευτα όμορφο!

Περιμένουμε βοήθεια και υποστήριξη απ' όσους γνωρίζουν τα μέρη! (Eίτε με post, είτε με pm)

Δημοσιευμένη  εικόνα

#21 rousmak

rousmak

VFH Senior Member

• Members
  • 850 Δημοσιεύσεις:
  • LocationKozani
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:Vespa PX 150 - Vespa 50s - Lambretta tv 175 S2 - NSU Prima D - Gilera G50T

Καταχωρήθηκε 05 Ιούλιος 2011 - 12:40 μμ

Οι καλύτερες ευχές όλων να συντροφεύουν το ταξίδι σας!!!

#22 axm

axm

VFH Senior Member

• Members
  • 2.695 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΑθηνα

Καταχωρήθηκε 05 Ιούλιος 2011 - 21:02 μμ

Η διαδρομη που εχεται διαλεξει ειναι πολυ ομορφη αλλα εχω να σας κανω μια προταση για μια αλλαγη στη διαδρομη που λεει Βενετια Τεργεστη Ριεκα λιμνες Πλιβιτσε

http://www.google.gr...Dg&ved=0CD0QsAQ
http://www.travelsto...php?photo=15532

#23 Anthreas

Anthreas

VFH Senior Member

• Members
  • 895 Δημοσιεύσεις:
  • LocationPatrasso

Καταχωρήθηκε 05 Ιούλιος 2011 - 21:54 μμ

Ωραίος ο Σπύρος! Ευχαριστούμε!
Η Τεργέστη είναι όντως κοντά οπότε είναι πιθανό να την επισκεπτούμε.
Η Ριέκα ανήκει στην Κροατία, αν δεν κάνω λάθος, κι έτσι θα είναι δύσκολο να μπούμε μιας και εγώ δεν έχω διαβατήριο.
(Εκτός κι αν κάνω λάθος και μπορεί να μπει κανεις στην Κροατία μόνο με ταυτότητα!)

#24 zwakos

zwakos

VFH Senior Member

• Members
  • 488 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Ιούλιος 2011 - 22:12 μμ

φιλος μια συμβουλη που θα ηθελα να σου δωσω ειναι το Ανκονα-Βενετια να το κανεις απο την επαρχιακη ss19(μπλε δρομος)οπου εχει φοβερα γραφικα τοπια και δεν πληρωνεις διοδια.Ασε που στα βενζιναδικα ειναι ποιο φθηνη η βενζινα απο οτι στην otostrata.

#25 axm

axm

VFH Senior Member

• Members
  • 2.695 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΑθηνα

Καταχωρήθηκε 06 Ιούλιος 2011 - 08:51 πμ

φιλος μια συμβουλη που θα ηθελα να σου δωσω ειναι το Ανκονα-Βενετια να το κανεις απο την επαρχιακη ss19(μπλε δρομος)οπου εχει φοβερα γραφικα τοπια και δεν πληρωνεις διοδια.Ασε που στα βενζιναδικα ειναι ποιο φθηνη η βενζινα απο οτι στην otostrata.

+1000000

Η Κροατια θελει διαβατηριο και ειναι απιστευτα ομορφη σε αποζημιωνει με το παρα πανω !!!!!!!!!!!!!

http://www.re-moto.c...=el&gallery=128
http://www.tripadvis...w4-Croatia.html

#26 Anthreas

Anthreas

VFH Senior Member

• Members
  • 895 Δημοσιεύσεις:
  • LocationPatrasso

Καταχωρήθηκε 06 Ιούλιος 2011 - 09:21 πμ

Ευχαριστώ Zwako! Την ss19 σκοπεύαμε να ακολουθήσουμε εξ' αρχής.
Εκεί που μπερδεύομαι λίγο με τους δρόμους είναι από Βενετία μέχρι Ινσμπρουκ (μέσω επαρχιακών)
Αν έχεις να προτείνεις κάτι και για αυτό το κομματι δρόμου, ευχαρίστως να τ' ακούσουμε...

Σπύρο δυστυχώς διαβατήριο δεν έχω και μάλλον δεν προλαβαίνω να βγάλω!

#27 axm

axm

VFH Senior Member

• Members
  • 2.695 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΑθηνα

Καταχωρήθηκε 06 Ιούλιος 2011 - 12:12 μμ

Οπως και να χει οποια διαδρομη κι αν διαλεξετε σας ευχομαι καλο ταξιδι παιδια με το καλο να πατε με το καλο να ρθειτε κοιτατε να το χαρειτε οσο ποιο πολυ μπορειτε !!!!!!!!!!!!

Καλα βεσποχιλιομετραααααααααααααααααααααααααααααααααχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#28 dimis GT200

dimis GT200

VFH Member

• Members
  • 456 Δημοσιεύσεις:
  • LocationKallithea / Athens
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:VESPA GT200 '04, VESPA 50's '72

Καταχωρήθηκε 06 Ιούλιος 2011 - 12:19 μμ

Αντρέα, προλαβαίνεις να βγάλεις διαβατήριο, πλέον βγαίνει σε 18 ημέρες.Βγάλε 4 φωτο, κράτα καί 80 ευρω μαζί σου καί πήγαινε στην αστυνομία να τελειώνεις!!!

#29 Anthreas

Anthreas

VFH Senior Member

• Members
  • 895 Δημοσιεύσεις:
  • LocationPatrasso

Καταχωρήθηκε 06 Ιούλιος 2011 - 13:03 μμ

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Dimis, θα το λάβω υπ' όψην!
Σπύρο να 'σαι καλά, ευχαριστώ για τις ευχές!

#30 papa

papa

VFH Senior Member

• Members
  • 593 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΑθηνα
  • Μοντέλο Vespa/Lambretta:Vespa ΠΧ 200

Καταχωρήθηκε 06 Ιούλιος 2011 - 15:23 μμ

καλο ταξιδι παιδια με το καλο να πατε με το καλο να ρθειτε :comp1: :popcorn: