Welcome to Vespa Forum Hellas

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Αφού εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να συνεισφέρετε σε αυτόν τον ιστότοπο υποβάλλοντας το δικό σας περιεχόμενο ή απαντώντας σε υπάρχον περιεχόμενο. Θα μπορείτε να προσαρμόσετε το προφίλ σας, να λάβετε σημεία φήμης ως ανταμοιβή για την υποβολή περιεχομένου, ενώ ταυτόχρονα θα επικοινωνείτε με άλλα μέλη μέσω των δικών σας ιδιωτικών εισερχομένων, καθώς και πολλά άλλα! Αυτό το μήνυμα θα καταργηθεί μόλις συνδεθείτε.

• Announcements

• ΕΓΚΑΙΝΙΑ ΝΕΑΣ ΕΔΡΑΣ   09/27/2018

ΑΘΗΝΑΪΚΗ ΛΕΣΧΗ VESPA ΕΓΚΑΙΝΙΑ ΝΕΑΣ ΕΔΡΑΣ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ 
      Αγαπητά μέλη, 
      με χαρά σας προσκαλούμε στα εγκαίνια του νέου μας χώρου, που θα γίνουν το ΣΑΒΒΑΤΟ, 6 / 10 / 2018, ΩΡΑ 19:00, για να σας κεράσουμε μεζεδάκια, γλυκό και κρασί. ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ : Βασιλείου του Μεγάλου 39, Αθήνα (πίσω από την εκκλησία του Αγ. Βασιλείου - Ρουφ) 
      ΧΑΡΤΗΣ : https://goo.gl/z4ggNk Σας περιμένουμε όλους με χαρά, 
      Το Δ.Σ. __________________ ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΦΑΓΗΤΑ ΕΓΚΑΙΝΙΩΝ
      Σ' αυτή τη λέσχη όλα τα κάνουμε εθελοντικά. Το ίδιο θα κάνουμε και για το κέρασμα των εγκαινίων.
      Για την εθελοντική προετοιμασία φαγητού, γλυκών κλπ. επικοινωνήστε άμεσα με τον υπεύθυνο εκδηλώσεων, χοροεσπερίδων, γάμων, πανηγυριών και γλεντιών γενικά, Μάκη Παρασκευαίδη στο 6930 718 216.
      Η συμμετοχή όλων μας είναι απαραίτητη, γιατί είμαστε όλοι μια ωραία ατμόσφαιρα !!! 

Εξολκέας καμπάνας smallframe

19 posts in this topic

Πως μπορεί να βγάλει κάποιος εύκολα τη καμπάνα από το 50ρι (vespa 50) ?

Θέλω να αλλάξω δίσκους και παιδεύομαι δεν γίνεται κάποιος εξολκέας θα υπάρχει και δεν τον βρίσκω πουθενά να δω πως είναι τουλάχιστον. (το μοτέρ δεν είναι κατεβασμένο)

Μία φορά που έχω αλλάξει μετά από αρκετό παίδεμα κατάφερα και την έβγαλα τη καμπάνα, αλλά δεν μπορεί να γίνεται αυτό κάθε φορά.

ευχαριστώ

Βιδωσε το παξιμαδι στον αξωνα και χτυπατω με ενα σφυρι .θα στο παιταξει εξω το βολαν,το παξιμαδι προσωπο με τον αξωνα.

αν καταλαβα σωστα?

Για την άλλη πλευρα μιλάει, για την καμπάνα

1 person likes this

αν καταλαβα σωστα?

για τη καμπάνα μιλάω το κόλπο με το βολάν το ξέρω, αν και έχω και τον εξολκέα του

δεν χρειαζεται καν να βγαλεις την μικρη καμπανα για να αλλαξεις δισκους...απλα πρεπει με καποιο τροπο να συμπιεσεις το ελατηριο...θες οπωσδηποτε τον εξολκεα των δισκων ομως κ απλα με αποστατες κανεις την δουλεια...

1 person likes this

δεν χρειαζεται καν να βγαλεις την μικρη καμπανα για να αλλαξεις δισκους...απλα πρεπει με καποιο τροπο να συμπιεσεις το ελατηριο...θες οπωσδηποτε τον εξολκεα των δισκων ομως κ απλα με αποστατες κανεις την δουλεια...

δεν σε καταλαμβένω, τον εξωλκέα των δίσκων των έχω (αυτή τη βίδα που χαλαρώνει το ελατήριο).

Το προβλημά είναι πιος είναι αυτός ο τρόπος?

ευχαριστώ το είδα και πριν λίγο στο scooterhelp, χρειάζομαι τον εξολκέα.

το ελατήριο το αλλάζουμε πάντα?

Κωστα δεν λεω αυτον τον κλασσικο τροπο, μπορεις να κουμπωσεις τον εξολκεα στην καμπανα, να βαλεις αποστατες ετσι ωστε οταν πας να βιδωσεις την βιδα να συμπιεζεις μονο το ελατηριο κ στην ουσια να μπορεσεις να αλλαξεις τους δικους με την καμπανα βιδωμενη πανω , πραγματικα σε 5-10 λεπτα μονο....δεν εχω φωτο, αλλα αν καταλαβεις στο μυαλο σου τι εννοω ειναι πολυ ευκολο να το υλοποιησεις...νομιζω υπαρχει κ σχετικo εργαλειο αλλα δεν χρειαζεται...

http://www.sip-scoot... 10mm _93311000

2 people like this

καταλαβα τι λες γρηγορη,εαν και με τα small ειμαι λιγο "αλι-μπαμπα",σουσαμι ανοιξε κτλ

το βιντεακι απλα λεει ολη την διαδικασια,την κλασσικη δηλαδη εξαγωγη συμπλεκτη.

Αυτο το εργαλειακι εννοει ο gregpap.

post-1788-0-78096900-1365878908_thumb.jp

Μπορεις να αλλαξεις δισκους η ελατηριο παρα πολυ ευκολα και δεν χρειαζεται ουτε να ξεβιδωσεις το παξιμαδι της καμπανας ουτε ασφαλεια ουτε σφηνα κλπ

Λειτουργει ως εξης

Βιδωνεις πρωτα τον εξολκεα στη καμπανα χωρις τη βιδα του

post-1788-0-62155200-1365879095_thumb.jp

Μετα φορας το εργαλειακι στον εξολκεα και βιδωνεις τη βιδα και συμπιεζει το ελατηριο, βγαζεις την ασφαλεια ,ξεβιδωνεις και εχεις δισκους και ελατηριο στο χερι.

post-1788-0-21243700-1365879300_thumb.jp

Ενοειται οτι ειναι μονο για μοτερ που ειναι πανω στη Βεσπα οχι κατεβασμενα η λυμενα.

Επειδη μαρεσει να φτιαχνω απλα εργαλεια xρησιμοποιησα ενα ρουλεμαν 6301 κοστος 6 ευρω και ενα κοματακι σωληνα Φ 35mm μηκος 45 mm τα κολησα και ετοιμο.

5 people like this

bravo re cbk, αυτο λεω...εγω ουτε καν τα κολλησα πηρα ενα παλιο ρουλεμαν απο το στροφαλο κ εκοψα εννοειται κ μια σωληνα με 32mm αν θυμαμαι καλα κ εκανα μια χαρα τη δουλεια...

2 people like this

Ωραίος, μόλις μου έρθει ο εξολκέας θα το κάνω και αυτό, μου άρεσε, η σφήνα στο vespino είναι ένα παίδεμα

τελικά μου ήρθε ο εξολκέας και έβγαλα τη καμπάνα 3 λεπτά υπόθεση

ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Μπραβο πολυ καλη λυση! για large υπαρχει κατι παρομοιο?

για large κάνει ο απλός με τα πόδια, δεν έχω πρόβλημα 2 φορές που χρειάστηκα με βόλεψε

Εννοω καποια λυση να μην αφαιρεθει η καμπανα απο το μοτερ.

Δεν νομιζω γιατι ειναι αναποδα η καμπανα, ειναι απο μεσα οι φελοι, στο vespino ειναι εξω