Welcome to Vespa Forum Hellas

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Αφού εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να συνεισφέρετε σε αυτόν τον ιστότοπο υποβάλλοντας το δικό σας περιεχόμενο ή απαντώντας σε υπάρχον περιεχόμενο. Θα μπορείτε να προσαρμόσετε το προφίλ σας, να λάβετε σημεία φήμης ως ανταμοιβή για την υποβολή περιεχομένου, ενώ ταυτόχρονα θα επικοινωνείτε με άλλα μέλη μέσω των δικών σας ιδιωτικών εισερχομένων, καθώς και πολλά άλλα! Αυτό το μήνυμα θα καταργηθεί μόλις συνδεθείτε.

• Announcements

• ΕΓΚΑΙΝΙΑ ΝΕΑΣ ΕΔΡΑΣ   09/27/2018

ΑΘΗΝΑΪΚΗ ΛΕΣΧΗ VESPA ΕΓΚΑΙΝΙΑ ΝΕΑΣ ΕΔΡΑΣ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ 
      Αγαπητά μέλη, 
      με χαρά σας προσκαλούμε στα εγκαίνια του νέου μας χώρου, που θα γίνουν το ΣΑΒΒΑΤΟ, 6 / 10 / 2018, ΩΡΑ 19:00, για να σας κεράσουμε μεζεδάκια, γλυκό και κρασί. ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ : Βασιλείου του Μεγάλου 39, Αθήνα (πίσω από την εκκλησία του Αγ. Βασιλείου - Ρουφ) 
      ΧΑΡΤΗΣ : https://goo.gl/z4ggNk Σας περιμένουμε όλους με χαρά, 
      Το Δ.Σ. __________________ ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΦΑΓΗΤΑ ΕΓΚΑΙΝΙΩΝ
      Σ' αυτή τη λέσχη όλα τα κάνουμε εθελοντικά. Το ίδιο θα κάνουμε και για το κέρασμα των εγκαινίων.
      Για την εθελοντική προετοιμασία φαγητού, γλυκών κλπ. επικοινωνήστε άμεσα με τον υπεύθυνο εκδηλώσεων, χοροεσπερίδων, γάμων, πανηγυριών και γλεντιών γενικά, Μάκη Παρασκευαίδη στο 6930 718 216.
      Η συμμετοχή όλων μας είναι απαραίτητη, γιατί είμαστε όλοι μια ωραία ατμόσφαιρα !!! 

Vespa PX 2011 125cc 150cc

340 posts in this topic

Τώρα διάβαζα ότι κυκλοφορεί η Piaggio το καινούριο της Typhoon στα

Typhoon 50 2T : € 1.645

Typhoon 125 4T: € 1.750

Όπως το βλέπω εγώ η Piaggio την βάζει στην "luxury κατηγορία" μαζί με της 4Τ Vespa που κυκλοφορεί.Δεν είπα πως δεν θα βρεθούν άτομα να την αγοράσουν αλλά δεν νομίζω ότι με αυτά τα λεφτά θα κάνει νέο μπαμ

Στήν σημερινή εποχή κρίσης,άν ή νέα ΡΧ έχει πάνω από 2800-3000, θά ''χάση'' πολλούς αγοραστές...

ειναι πολλα τα λεφτα αρηηηηηηηηη..................παλι για τον ινδο δουλευει μου φαινεται

ειναι πολλα τα λεφτα αρηηηηηηηηη..................παλι για τον ινδο δουλευει μου φαινεται

Βούρ γιά Κ.Κύρου !!!!!

''Αυτό σημαίνει ότι θα είναι το πρώτο scooter μη αυτόματο.''

Μην λέτε την Vespa scooter με πληγώνετε...

δεν καταλαβαινω γιατι? εγω ειμαι περηφανος που εχω ενα απο τα τελευταια 2χρονα σκουτερ με ταχυτητες στο χερι και οχι μονο αυτο αλλα και το σκουτερ που δημιουργησε την κατηγορια

Σωστός ο Παντελής...

και στην Ιταλία..και στην Αγγλία έτσι τα ονομάζουν

Δεν τις λένε Vespa ?

:P

Δυσστυχώς οί ''βάρβαροι'' Αγγλοσάξωνες τίς λένε όλες scooter ....

Χαρά ευαγγέλια για τους απανταχού Vespisti αλλά και για όσους η εικόνα των κλασσικών PX, ξυπνάει μέσα τους νοσταλγικές αναμνήσεις (αλήθεια, ποιοι δεν έχουν;). Η Piaggio έκανε κίνηση ματ, παρουσιάζοντας όχι απλώς μια «νεορετρό» Vespa με αυτόματη μετάδοση, 4T κινητήρα και σύγχρονο design, αλλά «the real thing», την αυθεντική και διαχρονική PX Vespa, με δίχρονο κινητήρα και 4-τάχυτο κιβώτιο με τις αλλαγές στο χέρι! Υπάρχει ακόμη και η ρεζέρβα στην αριστερή πλευρά, καθώς και η κλασσική μανιβέλα (χωρίς βέβαια να απουσιάζει η μίζα), ενώ η σχεδίαση ακολουθεί πιστά τις γραμμές των μοντέλων του 1960-70, με τέτοια πιστότητα που νομίζει κανείς ότι πρόκειται για άψογο restoring!

Η παρουσίαση των Vespa PX 125 & 150 όμως, είναι πολύ σημαντική και για έναν άλλο λόγο. Πρόκειται για δοκιμασμένα δίτροχα, με μηχανολογική απλότητα και κόστος εξέλιξης το οποίο έχει αποσβεστεί εδώ και κάτι δεκαετίες! Στις μέρες μας, εκτός από ένα απόλυτα στιλάτο μέσω μετακίνησης, μπορούν κάλλιστα να επιτελέσουν και τον ρόλο των οικονομικών στη χρήση (και ελπίζουμε και στη κτήση) δίκυκλων. Επιστροφή λοιπόν στην απλότητα και στον «Dolce Vita» τρόπο ζωής, που πρεσβεύει την φιλοσοφία του να είσαι ευτυχής αρκούμενος σε λίγα. Το χρειαζόμαστε περισσότερο από ποτέ, ευχαριστούμε Piaggio!

vespapx125cc1.jpg By petifo at 2010-11-24

vespapx125cc2.jpg By petifo at 2010-11-24

http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/83045.asp

Αθάνατη κλασσική γραμμή τής ΡΧ ,όταν τήν βλέπεις ξανά στίς φωτό τής επανέκδοσης της,θέλεις πέραν πάσης λογικής,νά τήν ξαναγοράσης.....Ακαταμάχητη παρόρμηση σέ στέλνει κατευθείαν στήν ''αγκαλιά'' της.

Ναί όντως πολύ μου αρέσει! Αν δεν είχα vespa σίγουρα θα την αγόραζα!!!

Όλες ωραίες είναι Τάκη,κι' εγώ τίς θέλω όλες....

οντως κουκλιτσα!

τι εγινε ξερει κανεις ποτε ερχεται?τιμη?

Τι ματ θανατος ειναι αυτος??

επαθα πλακα!!

Τι ματ θανατος ειναι αυτος??

επαθα πλακα!!

και γω εχω παθει πλακα με τη μαυρη ματ,

το θεμα ειναι θα ρθει Ελλαδα η θα μεινουμε να την κοιταμε στο internet?!

εισακουστηκαν οι προσευχες μου(δεν μπορουσε να την βγαζει η piaggio,να εχει δισκοφρενο πισω και να ειναι 2τ...τοσα πολλα ζηταω?????)

θελεις να πιασεις τα χιλια ταληρα η τιμη?

Παιδιά και μένα με χαλάει η λέξη scooter για τη vespa! Το λεξικό λέει

1 scoot [skUut] ρ. ιδ. λακίζω, παίρνω δρόμο/πηλάλα

2 scooter [skUuter] ουσ. (παιδικό) πατίνι # σκούτερ, μοτοποδήλατο # ιδ. (Ην. Βασ.) μικρολεωφορείο του Λονδίνου

Ε τώρα ρε παιδιά τι σχέση έχει η VESPA με αυτά?

Δεν μπορείς να λές scooter τα πάντα!!!

Εμείς έχουμε πλάισιο κύριε δεν έχουμε σκελετό!!!

Αν σκεφτείς ότι το αυτόματο LX150 το αγοράζεις περί τα 3200 ευρώ, για μένα, τιμή μέχρι και 3500 ευρώ είναι ευκαιρία για το νέο μοντέλο.

Απο εκεί και πάνω αρχίζω να το σκέφτομαι λίγο...

Αληθεια ξερει κανεις ποτε περιπου θ αρχισει να κυκλοφορει η PX?