Welcome to Vespa Forum Hellas

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Αφού εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να συνεισφέρετε σε αυτόν τον ιστότοπο υποβάλλοντας το δικό σας περιεχόμενο ή απαντώντας σε υπάρχον περιεχόμενο. Θα μπορείτε να προσαρμόσετε το προφίλ σας, να λάβετε σημεία φήμης ως ανταμοιβή για την υποβολή περιεχομένου, ενώ ταυτόχρονα θα επικοινωνείτε με άλλα μέλη μέσω των δικών σας ιδιωτικών εισερχομένων, καθώς και πολλά άλλα! Αυτό το μήνυμα θα καταργηθεί μόλις συνδεθείτε.

• Announcements

• ΕΓΚΑΙΝΙΑ ΝΕΑΣ ΕΔΡΑΣ   09/27/2018

ΑΘΗΝΑΪΚΗ ΛΕΣΧΗ VESPA ΕΓΚΑΙΝΙΑ ΝΕΑΣ ΕΔΡΑΣ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ 
      Αγαπητά μέλη, 
      με χαρά σας προσκαλούμε στα εγκαίνια του νέου μας χώρου, που θα γίνουν το ΣΑΒΒΑΤΟ, 6 / 10 / 2018, ΩΡΑ 19:00, για να σας κεράσουμε μεζεδάκια, γλυκό και κρασί. ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ : Βασιλείου του Μεγάλου 39, Αθήνα (πίσω από την εκκλησία του Αγ. Βασιλείου - Ρουφ) 
      ΧΑΡΤΗΣ : https://goo.gl/z4ggNk Σας περιμένουμε όλους με χαρά, 
      Το Δ.Σ. __________________ ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΦΑΓΗΤΑ ΕΓΚΑΙΝΙΩΝ
      Σ' αυτή τη λέσχη όλα τα κάνουμε εθελοντικά. Το ίδιο θα κάνουμε και για το κέρασμα των εγκαινίων.
      Για την εθελοντική προετοιμασία φαγητού, γλυκών κλπ. επικοινωνήστε άμεσα με τον υπεύθυνο εκδηλώσεων, χοροεσπερίδων, γάμων, πανηγυριών και γλεντιών γενικά, Μάκη Παρασκευαίδη στο 6930 718 216.
      Η συμμετοχή όλων μας είναι απαραίτητη, γιατί είμαστε όλοι μια ωραία ατμόσφαιρα !!! 
Sign in to follow this  
Followers 0

Εκτίμηση Vespa

28 posts in this topic

Γειά και χαρά σε όλους τους βεσπάκιδες!

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν μπορείτε να μου κάνετε μια εκτίμηση τιμής, για το πόσο θα έπιανε η βέσπα που έχω αν αποφάσιζα να την πουλήσω

είναι η αριστερή στην παρακάτω φώτο.

http://imageshack.us/photo/my-images/861/picture389u.jpg/

Η φώτο τραβήχτηκε το 2004. Η κατάσταση της δεν είναι έτσι έχει κάποιες σκουριές και στο σκαρί και στα νίκελ και η πίσω σέλα έχει σκιστεί λίγο

την φώτο την έβαλα για να πάρετε μια ιδέα. είναι μοντέλο του ΄77 με πατενταρισμένα φλας

ευχαριστώ

Δέν βοηθαει ή φωτό γιά συγκεκριμένη εκτίμηση..

Σίγουρα κάποιες καλύτερες φωτό θα βοηθούσαν..αν κάποιος θέλει να σου πει τιμή.

Προσωπικά πιστεύω ότι εκτίμηση για μια vespa δεν υπάρχει, ότι vespa και να είναι αυτή.Εννοώ ότι μην περιμένεις να ακούσεις μια συγκεκριμένη τιμή για τέτοιου είδους μοντέλο.

Ο καθένας μας την εκτιμάει αλλιώς με το μάτι το δικό του και το τι έχει η vespa..Μπορεί να ακούσεις απο τα 2000 + μέλη και 2000 διαφορετικές τιμές και γνώμες και απόψεις.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι μια έρευνα αγοράς και να δεις πάνω κάτω πως μπορείς να την πουλήσεις...αν και για μένα κράτησε την

Mε λίγα λεφτά μπορείς να την σουλουπώσεις και να έχεις μια όμορφη vespa την οποία θα χαρείς για πολλά χρόνια ακόμα.

Καλώς ήρθες στην παρέα μας.

ok θα πρέπει να βγάλω καινούριες και θα επανέλθω

+1000 τωρα αν θελεις να την πουλησεις κανα χιλιαρικο μπορει και να παρεις

Γεια σας και πάλι! έχω βγάλει και άλλες φωτο και σας τις παρουσιάζω :)

http://img718.imageshack.us/g/p1000147c.jpg/

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να την δώσω την βέσπα οπότε θα μου ήταν πολύ χρήσιμη η εκτίμηση σας

Ευχαριστώ!

κανείς ??? η βέσπα πωλείτε! δεν ξέρω αν ειναι το σωστό σημειο για αγγελία

η βοηθεια σας ειναι πολύιμη !

ευχαριστω

Κανένας δε μπορεί να σου δωσει τιμή για vespa από πέντε ή δέκα ή δεκαπέντε φωτογραφίες.

Επίσης εκτιμητές vespa δεν υπάρχουν...εκτιμητές ακινήτων υπάρχουν μόνο.

Εγώ ας πούμε, όπως το βλέπω το μηχανάκι, σου έδινα 100€ για να το πάρω, τα χαρτιά του δε με ενδιαφέρουν...για ανταλλακτικά θα το έπαιρνα.

Από την άλλη, μπορεί κάποιος να σου δώσει και 200€, άλλος 300€ αν έχει χαρτιά....δύσκολα σε βλέπω για παραπάνω.....

Συνήθως όμως, όταν πουλάς κάτι, δε ρωτάς πόσο να το πουλήσω, απλά αναφέρεις την τιμή και ξεκινούν τα παζάρια!

Με το καλό να την πουλήσεις, αν και θα σου πρότεινα να την κρατήσεις!

Ο φίλος ο μιτσούμπας τα λέει σωστά..............κράτησέ τη εκτός αν έχεις τόση ανάγκη...

φιλε μου είχες ένα αξιοζήλευτο βεσπάκι γιατί το παράτησες και έγινε έτσι... ???

άστα που να σου εξηγώ...

Βασικά έχω 2! και η κίτρινη στην 1η φώτο δικιά μου είναι. αλλά επειδή δεν μπορώ να τις συντηρώ και τις 2 θα πουλήσω την 1 για να φτιάξω την άλλη :)

Μετά τις 10 δημοσιεύσεις μπορείς να δεις την ενότητα με τις αγγελίες οπού εκεί θα μπορείς να ανοίξεις θέμα και να την βάλεις μέσα

με ότι τιμή εσύ πιστεύεις ότι αξίζει

εάν δεν σου πιάνει χώρο και χρήμα , μην το δώσεις ποτέ δεν ξέρεις

Ρεαλιστική τιμή , σίγουρα θα βρεθεί ο "κατάλληλος" αγοραστής .

εχουμε κατα την γνωμη μου(και το εχω αναφερει πολλες φορες) ενα κακο συνδρομο εμεις οι βεσπακηδες(φυσικα και υπαρχουν εξαιρεσεις)..

θελουμε να πουλαμε ακριβα και να αγοραζουμε πολυ φθηνα.

σεβαστες οι αποψεις ολων αλλα εγω δεν συμφωνω με το "εγω θα σου δινα 100ε"(no bad feelings mitsuba..οτι λεω το λεω παντα καλοπροαιρετα)

νομιζω την εβαλες πολυ φθηνα..πραγματικα η αξια της ειναι αρκετα παραπανω(παντα σε σχεση με οτι εχουμε συνηθησει να βλεπουμε..

γενικα οταν την ειδα και στο καρ.γρ μου αρεσε πολυ..

οπως και να χει,καλοπουλητη!

μάλλον παιδεία δεν την προσέξατε καλά την βέσπα... :astronomer1:

Οι φωτο μαρτυρουν μια αρκετα ταλαιπωρημενη βεσπα σε καποια βασικα σημεια οπως οι σκουργιες στο τουνελ πατωμα ,ραγισμα τρυπα στο σασι διπλα απο την φυσουνα του αερα πως εγινε αυτο ??? ο πισω τροχος γερνει προς τα δεξια που σημαινει σινεμπλοκ η κατι αλλο ??????

Τα 400 ευρω και με οικονομικη κριση ειναι αρκετα καλα για μια βεσπα που αν καποιος την αποκτησει και την θελει για να μετακινηται πρεπει να δωσει κανα 200αρι για ψιλομαζεματα .

Και ολα αυτα κρινοντας απο φωτο χωρις να ξερει σε τι κατασταση πραγματικα ειναι ο κινητηρας που αν κρινω απο την λασπολαδιλα ολο και καποια θεματα θα υπαρχουν .

Ωραιο χρωμα , για τα χρονια της σε αρκετα καλη κατασταση , τα καγκελα επισης ομορφα αν δεν ειχε τιποτα απο τα προαναφερθεντα ηταν δηλαδη αστερι σε ολα θα εδινα το πλυ 1500 ευρω γαι να γινει ομως αστερι θελει παραπανω απο 1500 οπτε τα 400 ειναι καλα για οπως ειναι !!!!!!!!!!!!!!!!!

Βασικά axm τα λάδια κάτω από τον κινητήρα έγιναν επειδή ανοίξαμε λίγο το καρμπιρατέρ για να το καθαρίσουμε. το μοτέρ δεν χάνει λάδια. για μένα που δεν ξέρω και πολλά από μηχανικά νομίζω ότι είναι το καλύτερο κομμάτι πάνω της! ο τροχός δεν ξέρω γιατί γέρνει αλλά σίγουρα φτιάχνετε. και τέλος το ράγισμα δίπλα από την φυσούνα έγινε με τα χρόνια και άνοιγε σιγά σιγά.έβαλα κ λίγο το χεράκι μου και έγινε έτσι :P

mitsubae η τιμή που την έχω είναι μια χαρά γιατί μόνο τα ανταλλακτικά να υπολογίσεις από μόνα τους είναι παραπάνω από 400ε

δεν θα την έχω για πολύ καιρό ακόμα οπότε όποιος ενδιαφέρετε ας βιαστεί γιατί υπάρχουν πολλοί μνηστήρες! :)

τα λεφτά θα πάνε για ιερό σκοπό...

http://imageshack.us/photo/my-images/861/picture389u.jpg/

για να φτιάξω την κίτρινη! :P

Καλησπερα και απο εμενα.Νομιζω ολοι με τη σειρα σας τα ειπατε καλα και ολοι εχετε δικιο.Το σιγουρο ειναι οτι εχουμε ταλαιπωρηθει ολοι μας αυτες τις εποχες με τα χρηματα και ειναι δυσκολα αυτα τα χρονια. Η τιμη δεν μου φαινεται περιεργη να πω την αληθεια αν και οντως η βεσπα ειναι αρκετα ταλαιπωρημενη και <<κουρασμενη>>.(Στην εποχη της πιστευω οτι ηταν μια ομορφη κυρια !!!Με ολο το σεβασμο .... νομιζω 300 /250ευρω θα ειχε πουληθει σε χρονο ρεκορ εννοειται.Αλλα το ξαναλεω φαινεται οτι θελει δουλεια για την ανακατασκευη της.... και η τιμη εφοσον το γραφεις οτι ειναι συζητισιμη μαλλον θα βρεθει ο καταλληλος αγοραστης. Ευχομαι να παρεις και τα χρηματα που ζητας.Αυτες τις εποχες ολα ειναι δυσκολα πιστευω.Για να μην παρεξηγηθω ως και ο ΜΙΤΣΟΥΜΠΑΣ εχει ενα δικιο για την τιμη .Φιλος που αγορασε απο θΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ την πηρε 700 ευρω.Αλλα ηταν βεσπα που μπορουσες να την κυκλοφορησεις.Ηταν ετοιμη θελω να πω. Δηλαδη αν πουμε 400 και η αλλη με 700 οι διαφορες θελω να πω ειναι τεραστιες.Καλοπροαιρετα παλι ολα τα λογια μου το ξαναλεω.Καλη πωληση και παλι να εχεις!!!

Γεια χαρά και πάλι! ανακάλυψα και κάτι άλλο που με τρέλανε με την βέσπα μου! τσεκάραμε με έναν υποψήφιο αγοραστή τον αριθμό πλαίσιου της βέσπας και ανακαλύψαμε ότι άλλο νούμερο έχει η μηχανή και άλλο νούμερο η άδεια ενώ η πινακίδα είναι η ίδια!! την βέσπα την είχε αγοράσει ο πατέρας μου το 1988 μεταχειρισμένη από το κατάστημα του Παντερμάκη στο Αιγάλεω! Αρχικά θα πάρω στο μαγαζί να ζητήσουμε εξηγήσεις αλλά η ερώτηση μου είναι τι προβλήματα μπορεί να μου δημιουργήσει αυτό το μπέρδεμα???

Κάποια '' λαμογιά εγινε μέ τόν προηγούμενο ιδιοκτήτη, ή πωλητή. Σέ κάθε σοβαρό Ευρωπα''ι''κό κράτος, τό οχημα δέν παίρνει άδεια ούτε περνάει κτέο καί δέν καλύπτεται ασφαλιστικά.... Στήν Ελλάδα βέβαια.. ψάξτε το...

τι λέτε αξίζει τον κόπο να πάω στο υπουργείο να δω τι μπορούν να κάνουν ή να παραδώσω πινακίδες και να την πουλήσω ανταλλακτικά εφόσον βέβαια βεβαιωθώ ότι και ο κινητήρας δεν είναι παράνομος!

ένα έχω να πώ πάντως!! Ζήτω ο Piaggio-Παντερμάκης που με τρέχει ακόμα και τώρα μετά από 23 χρόνια!