Welcome to Vespa Forum Hellas

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Αφού εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να συνεισφέρετε σε αυτόν τον ιστότοπο υποβάλλοντας το δικό σας περιεχόμενο ή απαντώντας σε υπάρχον περιεχόμενο. Θα μπορείτε να προσαρμόσετε το προφίλ σας, να λάβετε σημεία φήμης ως ανταμοιβή για την υποβολή περιεχομένου, ενώ ταυτόχρονα θα επικοινωνείτε με άλλα μέλη μέσω των δικών σας ιδιωτικών εισερχομένων, καθώς και πολλά άλλα! Αυτό το μήνυμα θα καταργηθεί μόλις συνδεθείτε.

• Announcements

• ΕΓΚΑΙΝΙΑ ΝΕΑΣ ΕΔΡΑΣ   09/27/2018

ΑΘΗΝΑΪΚΗ ΛΕΣΧΗ VESPA ΕΓΚΑΙΝΙΑ ΝΕΑΣ ΕΔΡΑΣ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ 
      Αγαπητά μέλη, 
      με χαρά σας προσκαλούμε στα εγκαίνια του νέου μας χώρου, που θα γίνουν το ΣΑΒΒΑΤΟ, 6 / 10 / 2018, ΩΡΑ 19:00, για να σας κεράσουμε μεζεδάκια, γλυκό και κρασί. ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ : Βασιλείου του Μεγάλου 39, Αθήνα (πίσω από την εκκλησία του Αγ. Βασιλείου - Ρουφ) 
      ΧΑΡΤΗΣ : https://goo.gl/z4ggNk Σας περιμένουμε όλους με χαρά, 
      Το Δ.Σ. __________________ ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΦΑΓΗΤΑ ΕΓΚΑΙΝΙΩΝ
      Σ' αυτή τη λέσχη όλα τα κάνουμε εθελοντικά. Το ίδιο θα κάνουμε και για το κέρασμα των εγκαινίων.
      Για την εθελοντική προετοιμασία φαγητού, γλυκών κλπ. επικοινωνήστε άμεσα με τον υπεύθυνο εκδηλώσεων, χοροεσπερίδων, γάμων, πανηγυριών και γλεντιών γενικά, Μάκη Παρασκευαίδη στο 6930 718 216.
      Η συμμετοχή όλων μας είναι απαραίτητη, γιατί είμαστε όλοι μια ωραία ατμόσφαιρα !!! 

Γιατι Μάς Αρέσει Ή Βέσπα....

73 posts in this topic

Σκέφτηκα νά ανοίξω αυτή τή συζήτηση για ποιό λόγο ό κάθε ένας από έμάς αγαπάει τήν βέσπα,τήνχρεισιμοποιει φανατικά,καθημερινά,καί γιά νά είμαστε ρεαλιστές,ξέρουμε ότι ή τεχνολογία μάς προσφέρει σήμερα πολύ πιο εξελιγμένα καί ασφαλή δίκυκλα. Εμείς όμως εκεί στό ιδιόρυθμο καί συνάμα αξιολάτρευτο βεσπί.. επιμένουμε καί ..υπομένουμε! Θά ήθελα τίς γνώμες σας καί γι' αυτό καταθέτω αυτή τήν πρόταση γιά νά τό συζητήσουμε. Ευχαριστώ.

.... εδώ η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά -άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου :bubble: :bubble: κουσουρακι από πέσιμο από την κούνια μικρός :baby_33: ίσως ...ειχα παει και σε :papas: να μου διαβάσει καμια ευχή αλλά μπα τίποτα ...

Οτι καβαλαω μ αρεσει να εχει καμπυλες και απο τετοιες η βεσπα σκιζει !!!!!!!!!!!!!!

Μ αρεσει πολυ ο ηχος του βολαν λιγο πριν την αλλαγη της ταχυτητας !!!!!!!!!!!!

M αρεσει πολυ που η σχεδιαση της και η τεχνολογια της , που με παραπεμπουν στα παιδικα μου χρονια και μου φερνουν αναμνησεις απο προσωπα και και καταστασεις που δεν υπαρχουν πια !!!!!!!!!!!!!

Μ αρεσει που η τεχνολογια της ειναι τοσο απλη που μπορω να την συντηρω μονος μου !!!!!!!!!!!

Μ αρεσει η μυρωδια της διχρονο-λαδιλας !!!!!!!!

Μ αρεσει η μοναδικη σε ηχο κορνα της !!!!!!!!!!!!!!

Μ αρεσει γιατι η βεσπα ειναι μια και μοναδικα μαγικη υπαρξη για τον καθε βεσπουχο και παντα παιρνει στοιχεια απο τον χαρακτηρα του

, δηλαδη ο καθενας μπορει να επεμβει στο τελικο αισθητικο αποτελεσμα !!!!!!!!!!!!!

Μ αρεσει γιατι δεν εχω γνωρισει ενα ιδικτητη βεσπας που να μην ειναι ερωτευμενος μαζι της !!!!!!!!!!!

1 person likes this

Βασικά μεγάλωσα πάνω στην Veloce του Πατέρα μου.

Με αυτήν έμαθα να οδηγώ και έκανα τις πρώτες μου βόλτες.

επομένως οι αναμνήσεις είναι ανεκτίμητες...

+ ομορφιά, διαχρονικότητα, ευκολία χρήσης - συντήρησης κλπ

Οτι καβαλαω μ αρεσει να εχει καμπυλες και απο τετοιες η βεσπα σκιζει !!!!!!!!!!!!!!

Μ αρεσει πολυ ο ηχος του βολαν ρελαντί.....απίθανος

Μ αρεσει που η τεχνολογια της ειναι τοσο απλη που μπορω να την συντηρω μονος μου !!!!!!!!!!!

Μ αρεσει γιατι η βεσπα ειναι μια και μοναδικα μαγικη υπαρξη για τον καθε βεσπουχο και παντα παιρνει στοιχεια απο τον χαρακτηρα του

, δηλαδη ο καθενας μπορει να επεμβει στο τελικο αισθητικο αποτελεσμα !!!!!!!!!!!!!

Μ αρεσει γιατι δεν εχω γνωρισει ενα ιδικτητη βεσπας που να μην ειναι ερωτευμενος μαζι της !!!!!!!!!!!

Γιατι Μάς Αρέσει Ή Βέσπα....

α)εχει σχετικα επιπεδο δαπεδο,συνεπως μπορω να τη <<φορτωνω>> ,εχω βαλει μεχρι 50κιλο σακι τσιμεντο......ξερω υπαρχει και το ΑΡΕ :yeye:

β)ειναι αυτοματη,συνεπως ειναι ευκολοδηγητη-πρακτικη.......ισως ως αυτοματη-τεταχρονη δεν ειναι βεσπα,αλλα ετσι γραφει το ταμπελακι :whistle:

γ)ειναι οικονομικη σε καταναλωση,συνεπως θα αποσβεσω γρηγορα την αγορα της....καιει 12 λιτρα λιγοτερη βενζινη απο το αυτοκινητο μου στα 100χλμ :savemoney:

δ)ειναι <<κυριλε>> δικυκλο,συνεπως μπορω να πηγαινω στους πελατες μου(<<ατσαλακωτος>>,στεγνος...) χωρις να φαινομαι :crazy_pilot: συν οτι ειναι ευκολα αναγνωρισιμη,οποτε οταν με ρωτουν πως θα με γνωρισουν,τους λεω οτι θα ρθω με μια βεσπα.....και ως γνωστον ολοι ξερουν απο Βεσπα :biker:

Οπως καταλαβατε για εμενα η βεσπα ειναι εργαλειο της δουλειας μου(σε 19 μηνες εχω κανει 23.800χλμ)και για αυτο το λογο λειπει το <<πραγματικο συναισθημα>> ............μετα απο εικοσι χρονια κατοχης(ως κλασικη πλεον :lol2: ) και εκατονταδων χιλιαδων χιλιομετρων ....... θα ξαναγραψω αυτο το ποστ :declare:

Μ αρεσει πολυ ο ηχος του βολαν λιγο πριν την αλλαγη της ταχυτητας !!!!!!!!!!!!

M αρεσει πολυ που η σχεδιαση της και η τεχνολογια της , που με παραπεμπουν στα παιδικα μου χρονια και μου φερνουν αναμνησεις απο προσωπα και και καταστασεις που δεν υπαρχουν πια !!!!!!!!!!!!!

Μ αρεσει η μυρωδια της διχρονο-λαδιλας !!!!!!!!

Συμφωνω μέ τόν ΑΧΜ σέόλα όσα γράφει !!

post-3682-0-19105400-1304937657_thumb.jp

Συμφωνώ σε όλα με το Σπύρο!

Ααα, επίσης μ' αρέσει γιατί έχει ωραίο forum!

Γεια σας ρε λεβέντες συμφορουμίτες με την βεσποκαψούρα σας...

Λοιπόν........ Είναι φινετσετη και Έχει ωραίες καμπύλες, πράγμα που εκτιμούμε ιδιαίτερα οι λάτρεις του γυναικείου φύλλου... Είναι πρακτική, χωνεται παντού, την οδηγας με φόρμα εργασίας, με κοστούμι, με μαγιό, ή Ακόμα και γυμνός, αν δε θες να περνάς απαρατηρητος και να νιώθεις απόλυτη ελευθερία!!!! Επίσης δε χαλάει, και τέλος αρέσει στα κοριτσακια που έχουν χορτάσει στις μέρες μας 1000αρια, παπακια και καγκουριλικια!! Α! Και αν είσαι μερακλης μπορείς να

διαπραξεις και σεξουαλικη πράξη στην άνετη σελα της!!! Δεν είναι λόγοι αυτοί να τις αγαπάμε;;;;;;;;

...Επειδή είναι ίσως το μοναδικό δίκυκλο που δημιουργήθηκε κυριολεκτικά από κομμάτια αεροσκαφών(παρεμφερή κινητήρα , όπως επίσης καί οι τροχοί οι οποίοι προήλθαν από τους ριναίους τροχούς που είχαν τα μαχητικά στις ουρές τους), έχοντας λαμαρίνα επεξεργασμένη με αργίλιο.Για αυτό καί είναι εξεραιτικά ανθεκτική στον χρόνο.Καί επειδή από μικρός θυμάμαι αυτά τα στρογγυλά φαναράκια που αντίκρυζα βγαίνοντας από το σχολείο όταν σχόλαγα.Ήταν οι πατεράδες των συμμαθητών μου που περίμεναν υπομονετικά απ' έξω για να πάρουν τα παιδιά τους...Επειδή ήταν (καί είναι)το μέσο μετακίνησης των εργαζομένων, το φθηνό όχημα του μεροκαματιάρη αλλά καί η διέξοδος από τα βάσσανα με μια γρήγορη βόλτα σε καμιά ταβέρνα ή σε κανά ζαχαροπλαστείο παρέα με την κυρά που καθόταν στο πλάι καί το μαντήλι στο κεφάλι..Επειδή έχει αυτόν τον χαρακτηριστικό θόρυβο που σε σαγηνεύει όταν τον νιώθεις να δυναμώνει την στιγμή που το δεξί σου χέρι ανοίγει το γκάζι...πραγματικό ξεκαυλωτήρι...ΕΠΕΙΔΗ ΔΙΚΑΙΩΣ ΕΧΕΙ ΑΓΓΙΞΕΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ! !

:goodpost:

1 person likes this

Λοιπόν δεν ξέρω πως είναι να έχεις vespa αλλά ξέρω πώς είναι να θέλεις μία .

Μαρέσει γιατί δεν είναι μηχανάκι είναι ο εαυτός σου .

Γιατί χαλάει...

Μεγάλη κουβέντα που την είπε ένας τύπος στο κλείσιμο του video της 24ης Πανελλήνιας στο Λιτόχωρο και μου άρεσε πολύ.

Γιατί χαλάει και ότι αυτό συνεπάγεται για την σχέση του καβαλάρη με το μηχανάκι!

Α) Γιατί κανένας δεν θα σε κατηγορήσει ποτέ για κακό γούστο.

Β) Γιατί πάει και με μαγιό-σαγιονάρα και με σακάκι-γραβάτα.

Γ) Γιατί με σταματάνε στο δρόμο να με ρωτήσουν αν την πουλάω, αν βγαίνει ακόμα καινούργια ή αν μπορούν να βρουν μια τέτοια.

Δ) Γιατί όλοι έχουν να σου πουν μια ιστορία πλεγμένη γύρω της.

Ε) Γιατί με βοηθάει να κάνω καινούργιους φίλους.

ΣΤ)Γιατί σηκώνει αυτοσχεδιασμό, πατέντα, customizing, καγκουριά κλπ κλπ.

Ζ) Γιατί όταν την ξανακυκλοφόρησα, μετά από 7 χρόνια, η γυναίκα μου μου είπε ότι, όταν γυρίζω από την δουλειά της θυμίζει την εποχή που πρωτογνωριστήκαμε και περίμενε να ακουσει τον ήχο της κάτω από το σπίτι της.

Η) Γιατί η 5χρονη κόρη μου μου ζήτησε να της πάρω τη ροζ βέσπα της Μπάρμπι.

Θ) Γιατί οι μαθητές μου, όχι μόνο δεν με δουλεύουν αλλά με υποχρεώνουν να την παρκάρω μπροστά στην τάξη και μετά το μάθημα τη βρίσκω χωρίς ροχάλες και πατημασιές.

Ι) Γιατί ενώνει 3 όμορφες εποχές της ζωής μου. Φοιτητική, εργένικη και οικογενειακή.

3 people like this

vespa...

γιατιιιι....

...ετσι μας αρεσει!!!

2 people like this

Η παράγραφος (Ζ)του ''nikosras'', είναι απλά συγκινητική!!!Respect στη σύζυγο!

ελα ντε? οτι ειπε ο ηλιας

Δεν μπωρω και δεν ξερω να το εξηγησω οπως ενα ομορφο τραγουδι που μολις το ακουσεις η ενα ομορφο ποιημα η μια ωραια μαντιναδα που μολις την ακουσεις η ακομη και μια ομορφη κοπελιά που μολις την δεις αγγιξει την καρδια σου και κατι νοιωσεις μεσα σου, ετσι και τωρα το σηναισθημα που σου δημιουργει μετραει, και αυτο δεν ειναι απαρετητο να μπουμε στην διαδικασια να το εξηγησουμε γιατι μπωρει να χασει και την μαγεια του μερικα πραγματα καλητερα να τα αφηνουμε ανεγγιχτα.

1 person likes this

γιατι δεν ειναι μεσο μεταφορας...αλλα τροπος ζωης...με ανεβαζουν την ψυχολογια μονο που τις ακουω να περναν απο διπλα μου...

όπως το είπες σωστά..Είναι τρόπος ζωής...

Είναι η καθημερινότητά μου.

...γιατι μου πάει... :moto: ...(ψωνάρα..)

2 people like this

Γιατί πολύ απλά είναι από τα λίγα δίτροχα με ψυχή.

Και είναι και κουκλάρες.

Και είναι και δύστροπες,

Και είναι και ναζιάρες,

Και είναι και γλυκές,

Ο,τι ακριβώς χρειάζεται για μια πολύχρονη, ερωτική συμβίωση...

Γιατι κανουν καλες σουζες!!!

(οκ μλκια!!)

Μόλις την απόκτηση θα σας πω.

( είναι δέσμευση)

γιατι απλα.....

ΕΡΩΤΑΣ ΕΙΝΑΙ........Η VESPA!!!!!!

1 person likes this