Welcome to Vespa Forum Hellas

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Αφού εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να συνεισφέρετε σε αυτόν τον ιστότοπο υποβάλλοντας το δικό σας περιεχόμενο ή απαντώντας σε υπάρχον περιεχόμενο. Θα μπορείτε να προσαρμόσετε το προφίλ σας, να λάβετε σημεία φήμης ως ανταμοιβή για την υποβολή περιεχομένου, ενώ ταυτόχρονα θα επικοινωνείτε με άλλα μέλη μέσω των δικών σας ιδιωτικών εισερχομένων, καθώς και πολλά άλλα! Αυτό το μήνυμα θα καταργηθεί μόλις συνδεθείτε.

• Announcements

• ΕΓΚΑΙΝΙΑ ΝΕΑΣ ΕΔΡΑΣ   09/27/2018

ΑΘΗΝΑΪΚΗ ΛΕΣΧΗ VESPA ΕΓΚΑΙΝΙΑ ΝΕΑΣ ΕΔΡΑΣ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ 
      Αγαπητά μέλη, 
      με χαρά σας προσκαλούμε στα εγκαίνια του νέου μας χώρου, που θα γίνουν το ΣΑΒΒΑΤΟ, 6 / 10 / 2018, ΩΡΑ 19:00, για να σας κεράσουμε μεζεδάκια, γλυκό και κρασί. ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ : Βασιλείου του Μεγάλου 39, Αθήνα (πίσω από την εκκλησία του Αγ. Βασιλείου - Ρουφ) 
      ΧΑΡΤΗΣ : https://goo.gl/z4ggNk Σας περιμένουμε όλους με χαρά, 
      Το Δ.Σ. __________________ ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΦΑΓΗΤΑ ΕΓΚΑΙΝΙΩΝ
      Σ' αυτή τη λέσχη όλα τα κάνουμε εθελοντικά. Το ίδιο θα κάνουμε και για το κέρασμα των εγκαινίων.
      Για την εθελοντική προετοιμασία φαγητού, γλυκών κλπ. επικοινωνήστε άμεσα με τον υπεύθυνο εκδηλώσεων, χοροεσπερίδων, γάμων, πανηγυριών και γλεντιών γενικά, Μάκη Παρασκευαίδη στο 6930 718 216.
      Η συμμετοχή όλων μας είναι απαραίτητη, γιατί είμαστε όλοι μια ωραία ατμόσφαιρα !!! 
Sign in to follow this  
Followers 0

Ανακατασκευή Lambretta Tv 175 Series 3

72 posts in this topic

Καλησπέρα σας και καλώς ήρθα στην παρέα σας.

Απο πολύ μικρός είχα στο μυαλό μου την εικόνα μιας παρατημένης "βέσπας" στο υπόγειο του σπιτιού μου. Σημασία δεν έδωσα ποτε. Μα ποτέ όμως. Μεγάλωσα, παντρεύτηκα, τα ίδια.

Κάποια στιγμή αξιώθηκα να καθαρίσω το υπόγειο και να αξιοποιήσω το ένα δωμάτιο του ώς εργαστήρι για τα hobby μου. Τότε βρέθηκα μπροστά σε μία καλλονή που δες της είχα δώσει ποτέ σημασία και ο έρωτας ήταν κεραυνοβόλος. Πρόκειται για μια Lambretta TV 175 Series 3 αγορασμένη απο τον πατέρα μου στις αρχές του '60 απο το εργοστάσιο της INOCCENTI στην Ιταλία. Το μηχανάκι μπήκε στην άκρη το '67-'68 και απο τότε δεν ξαναχρησιμοποιήθηκε ΠΟΤΕ. Είναι σε σχετικά καλή κατάσταση αν και του λείπουν ορισμένα πραγματάκια. Αποφάσισα να την ανακατασκευάσω και να την κάνω κουκλί. Ελπίζω να τα καταφέρω.

Ένα απο τα πραγματα που ως δια μαγείας έχουν χαθεί απο την μηχανή είναι το καμπιρατερ της καθώς και το φίλτρο αέρα. Ψάχνοντας στο internet για το συγκεκριμένο Dellorto SH1 20mm δεν το βρίσκω πουθενά. Η ερώτηση είναι η εξής: Μπορώ αντ' αυτού να χρησιμοποιήσω το JETTEX για την συγκεκριμένη μηχανή στα 22mm;

post-6126-0-03215200-1348841725_thumb.jp

post-6126-0-12893600-1348841745_thumb.jp

post-6126-0-64331600-1348841757_thumb.jp

post-6126-0-13363400-1348841769_thumb.jp

2 people like this

Καλωσόρισες στην παρέα μας!

με το καλό στην ανακατασκευή της καλής σου!

περιμένουμε φώτο

Το Jetex μπορεί να μπει σε tv 175 προσοχή μόνο στο λαιμό Πάρε ένα κιτ να έχει και λαιμό από 175 cc η διάφορα σε κόστος είναι μικρή.

Ωραίο! Τυχαίνει αυτή την περίοδο να ανακατασκευάζω ένα ακριβώς ίδιο scooter.

Τα καπάκια του πού είναι?

Καλώς ήρθες!

Εύχομαι ολόψυχα να την κάνεις κουκλί όπως λές.

Καλώς ήρθες στην παρέα.

Kαι πάλι καλώς σας βρήκα!

@ Vespisti: Tα καπάκια υπάρχουν, απλά επειδή έχω αρχίσει και την λύνω, στην φωτογραφία δεν φαίνονται...

1 person likes this

Καλός ήλθες στην παρέα αδελφέ !! μπήκες δυναμικά βλέπω !!! :bye:

Να την δεις οπως θες..κουκλα!απολαυσε την ανακατασκευη της!

Sent from my SK17i using Tapatalk

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις ευχές σας. Τα προβλήματα είναι αρκετά ( εσείς τα γνωρίζετε πολυ καλύτερα απο εμένα) με πρώτο και κυριότερο την σκουριά. Όλες οι περαστές λαμαρινόβιδες απο την σκουριά έχουν γίνει ένα με τα παξιμάδια, με αποτέλεσμα να μην ξεβιδώνουν με τίποτα. Τέλος πάντων μέχρι στιγμής κατάφερα και έλυσα το καπάκι του ταχύμετρου, την γραβάτα, το μπροστινό φτερό και την σέλα.

post-6126-0-95981400-1349039761_thumb.jp

post-6126-0-99672800-1349039744_thumb.jp

Το ευχάριστο της υπόθεσης είναι οτι κατάφερα και βρηκα το μαμά καρμπιρατέρ το οποίο έιναι σε πολύ καλή κατάσταση.

Λύθηκε, καθαρίστικε, και με ένα - δύο ανταλλακτικά θα γίνει καινούργιο.

post-6126-0-72055100-1349039730_thumb.jp

post-6126-0-41591700-1349039715_thumb.jp

Επίσης έπεσε και το σχετικό πετρελαίωμα εξωτερικά του κινητήρα για να αρχίσει να φαίνεται απο τι σκόνες και τα λάδια...

post-6126-0-24308900-1349039687_thumb.jp

3 people like this

καλώς ήρθες στην παρέα μας

καλή διασκέδαση με την ανακατασκευή

ωραίο μηχανάκι και το γεγονός ότι είναι οικογενειακό κειμήλιο, το κάνει ακόμη σημαντικότερο

βεβαια η κατάστασή του δείχνει πως το μηχανάκι έχει δουλευτεί πολλά περισσότερο χρόνια απ ότι λες, ή μπορεί να δείχνει απλά οτι δουλεύτικε αυτά τα χρόνια αλλά η χρήση του ήταν κάτω από πολύ "δυσμενείς" συνθήκεις

όπως και να χει βεβαια, έχεις μια καλή βάση για να ξεκινήσεις από κάπου

να σε ρωτήσω ποιος το φτιάχνει το μηχανάκι?

Tο μηχανακι δεν εχει χρησιμοποιηθει πολυ, απλα για πανω απο μια δεκαετια ηταν σε εξωτερικο χωρο, απροστατευτο. Στις αρχες του 80 μπηκε στο υπογειο, οπου καιαπο τοτε η κατασταση του εμεινε σταθερη. Το μηχανακι το φτιαχνω εγω.

2 people like this

αν χρειαστείς κάποια βοήθεια, αν εχεις καποια απορια, ακ σκαλώσεις κάπου σφύρα

1 person likes this

Σε ευχαριστώ πολύ για την προσφορά σου! Θα χρειαστώ την βοήθεια σας οπωσδήποτε και στηρίζομαι σε αυτήν! Αν και πιάνουν τα χέρια μου δεν έχω ξανακάνει τέτοιο εγχείρημα και η αλήθεια είναι οτι φαίνεται λίγο βουνό. Υπομονή έχω, χρόνο δεν έχω, αλλα δεν βιάζομαι. Στο μυαλό μου έχω προγραμματίσει να τελειώσω μέχρι το επόμενο καλοκαίρι, αφιερώνω πολύ απο τον λιγοστό ελεύθερο χρόνο μου σε ψαξιμο και διάβασμα στο internet για να μην σας ζαλίζω με βλακείες και προσπαθώ να ευχαριστηθώ όλα τα στάδια της προσπάθειας που κάνω...

Το λύσιμο λοιπόν προχωρά με αργούς ρυθμούς...

post-6126-0-54748200-1349952070_thumb.jp

...αλλά έχω σκαλώσει στο παξιμάδι του λαιμού. Όπως βλέπετε και στην φωτό προφανώς κάποιος παλιός μάστορας για να το ξεβιδώσει το έχει κατσαβιδιάσει άσχημα. Το κατάλληλο εργαλείο δεν το έχω για να προσπαθήσω να το ξεβιδώσω. Βλέποντας τα κατορθώματα του προηγούμενου προσπάθησα και εγώ με κατσαβίδι και σφυρι να του φερθώ ευγενικά αλλά τίποτα... Καμμιά ιδέα για να το βγάλω το ρημάδι;

post-6126-0-32936100-1349952424_thumb.jp

WD40 αρκετό

αν οχι με κατσαβίδι τότε υπαρχει ένα ειδικό κλειδί

αν οχι και τότε με καμινέτο ζέσταμα

1 person likes this

WD40 αρκετό

αν οχι με κατσαβίδι τότε υπαρχει ένα ειδικό κλειδί

αν οχι και τότε με καμινέτο ζέσταμα

Το έχω λούσει με WD40 αρκετές φορές, και το έχω ζεστάνει και με καμινέτο. Το ειδικό κλειδί δεν το έχω και σκεπτόμουνα μπας και γλυτώσω κανα φράγκο απο την αγορά του. Είδωμεν...

Το έχω λούσει με WD40 αρκετές φορές, και το έχω ζεστάνει και με καμινέτο. Το ειδικό κλειδί δεν το έχω και σκεπτόμουνα μπας και γλυτώσω κανα φράγκο απο την αγορά του. Είδωμεν...

Το ειδικό κλειδί που χρειάζεσαι λέγετε γαντζόκλειδο.

Με μία μικρή τετράγωνη λίμα προσπάθησε να διορθώσεις τα χτυπήματα όσο αυτό είναι δυνατόν και χρησιμοποίησε το γαντζόκλειδο για να το ξεβιδώσεις.

Αν έχει αρπάξει το σπείρωμα θα δυσκολευτείς πολύ χωρίς το κλειδί και μην ξεχνάς οτι θα χρειαστεί να το ξανά βιδώσεις αυτό, ή ένα καινούργιο, το κατσαβίδι με το σφυρί θα χρησιμοποιήσεις;;

Αν εισαι αθηνα, κοντα στο χαλανδρι, ελα να σου δανεισω το δικο μου. Αν εισαι μακρια, πιο φτηνα θα σου βγει να το αγορασεις παρα τις βενζινες που θα καψεις. κανει νομιζω 10 ευρω και θα σου χρειαστει και στο μονταρισμα

Αν εισαι αθηνα, κοντα στο χαλανδρι, ελα να σου δανεισω το δικο μου. Αν εισαι μακρια, πιο φτηνα θα σου βγει να το αγορασεις παρα τις βενζινες που θα καψεις. κανει νομιζω 10 ευρω και θα σου χρειαστει και στο μονταρισμα

Xίλια ευχαριστώ φίλε PS. Σου έχω στείλει pm.

η γνώμη μου είναι η εξής:

από το "πιάνουν τα χέρια μου" μέχρι το "φέρνω εις πέρας μια ανακατασκευή, ενός ιδιαίτερου οχήματος, με μεγάλη επιτυχία" απέχουμε πάρα πολύ

δεν προσπαθω να σε μειώσω και ζητώ συγγνώμη αν φανεί έτσι

ομως η Λαμπρετα είναι ένα όχημα ιδιαίτερο, με πολλές παραξενιές και πολλά μυστικά

Ακόμη και τα μυστικα να στα πουν οι φιλοι μεσα απο το φορουμ, ακομη κι αν τα διαβασεις σ ενα βιβλίο... δεν είμαι σίγουρος ότι μπορείς να βγάλεις ένα άριστο αποτέλεσμα

Αν σου πουμε ποσα λαθη κανουμε ακομη και τωρα καποιοι που ασχολουμαστε ήδη πολλά χρόνια... θα γελάς!

οι 9 στους 10 κανουν το ιδιο λαθος

λυνουν ενα μηχανακι, κολλανε καπου και μετα παιρνουν τη βοήθεια του ειδικού

βεβαια ο μαστορας ειτε του το πας λυμενο ειτε αλυτο, τα ιδια θα σε χρεωσει

γιατι αν του το πας λυμενο, γλυτωνει 5 ωρες που θα ετρωγε στο λυσιμο, αλλα τον βαζεις σε αλλες περιπετειες, γιατι το μηχανακι δεν θα το εχει λυσει εκεινος (αν μιλησεις μαζι τους θα το καταλαβεις)

1 person likes this

Προσπάθησε να βιδώσεις λίγο το κάτω παξιμάδι και μετά με ένα κάβουρα ξεσφυξε το πάνω .

Η λογική στο σφύξιμο και ξεσφύξιμο των 2 αυτών παξιμαδιών είναι η κόντρα (για να μήν λασκάρουν στην πορεία)

Kαλημέρα σας, μετά απο αρκετό καιρό! Το project προχωρά με αργούς αλλα σταθερούς ρυθμούς λόγω έλλειψης χρόνου. Έτσι λοιπόν μέχρι στιγμής, έχουν τελειώσει τα τριψίματα, στοκαρίσματα, έχει ελεγθει το σασί σύμφωνα με το manual του sticky και αρχίζουν και πέφτουν τα πρώτα αστάρια.

post-6126-0-94462900-1359361054_thumb.jp

post-6126-0-43119000-1359361110_thumb.jp

2 people like this

Καλή συνέχεια !!!

Βγάλε όμως το χρώμιο δαχτυλίδι απο πάνω !!!