Welcome to Vespa Forum Hellas

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Αφού εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να συνεισφέρετε σε αυτόν τον ιστότοπο υποβάλλοντας το δικό σας περιεχόμενο ή απαντώντας σε υπάρχον περιεχόμενο. Θα μπορείτε να προσαρμόσετε το προφίλ σας, να λάβετε σημεία φήμης ως ανταμοιβή για την υποβολή περιεχομένου, ενώ ταυτόχρονα θα επικοινωνείτε με άλλα μέλη μέσω των δικών σας ιδιωτικών εισερχομένων, καθώς και πολλά άλλα! Αυτό το μήνυμα θα καταργηθεί μόλις συνδεθείτε.

• Announcements

• ΕΓΚΑΙΝΙΑ ΝΕΑΣ ΕΔΡΑΣ   09/27/2018

ΑΘΗΝΑΪΚΗ ΛΕΣΧΗ VESPA ΕΓΚΑΙΝΙΑ ΝΕΑΣ ΕΔΡΑΣ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ 
      Αγαπητά μέλη, 
      με χαρά σας προσκαλούμε στα εγκαίνια του νέου μας χώρου, που θα γίνουν το ΣΑΒΒΑΤΟ, 6 / 10 / 2018, ΩΡΑ 19:00, για να σας κεράσουμε μεζεδάκια, γλυκό και κρασί. ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ : Βασιλείου του Μεγάλου 39, Αθήνα (πίσω από την εκκλησία του Αγ. Βασιλείου - Ρουφ) 
      ΧΑΡΤΗΣ : https://goo.gl/z4ggNk Σας περιμένουμε όλους με χαρά, 
      Το Δ.Σ. __________________ ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΦΑΓΗΤΑ ΕΓΚΑΙΝΙΩΝ
      Σ' αυτή τη λέσχη όλα τα κάνουμε εθελοντικά. Το ίδιο θα κάνουμε και για το κέρασμα των εγκαινίων.
      Για την εθελοντική προετοιμασία φαγητού, γλυκών κλπ. επικοινωνήστε άμεσα με τον υπεύθυνο εκδηλώσεων, χοροεσπερίδων, γάμων, πανηγυριών και γλεντιών γενικά, Μάκη Παρασκευαίδη στο 6930 718 216.
      Η συμμετοχή όλων μας είναι απαραίτητη, γιατί είμαστε όλοι μια ωραία ατμόσφαιρα !!! 
Sign in to follow this  
Followers 0

Ανακατασκευή Lambretta Tv 175 Series 3

72 posts in this topic

εγω νομιζω πως θα εχεις προβλημα..βρες ενα καλο μηχανουργειο να στο φτιαξει.

Tελικά μετά απο παρότρυνση και τη διαβεβαίωση καλού φίλου και έμπειρου μηχανικού ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα άν παραμείνει το μοτεράκι ως έχει το έκλεισα. Όντως στην λειτουργία δεν δείχνει να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Το μοτεράκι παίρνει με την πρώτη μανιβελιά, κρατάει άριστο ρελαντί και δεν καπνίζει.

Απο εκει και πέρα και με αργους ρυθμούς προχωράμε....

post-6126-0-69848300-1389708062_thumb.jp

post-6126-0-46274000-1389708074_thumb.jp

1 person likes this

Οι μανέτες είναι εντάξει..;;

Μου φαίνονται στραβές.

Μάνο, οι μανέτες είναι ίσιες. Απλά ο φωτισμός παίζει παράξενα παιχνίδια.... :)

1 person likes this

Μακάρι να δω και τη δικιά μου έτσι,μπράβο στο κουράγιο σου!!

Πρίν την πρώτη μας βόλτα την Κυριακή το πρωί...

post-6126-0-60311800-1390206689_thumb.jp

post-6126-0-64866800-1390206709_thumb.jp

post-6126-0-16966700-1390206730_thumb.jp

Ακολουθεί και βιντεάκι...

2 people like this

Ωραία! Τα εντόσθια του πιρουνιού δεν τα έβγαλες;

Έχω αλλάξει τα πάντα στο πηρούνι Μάνο. Απλά οταν με το ειδικό εργαλείο για την συμπίεση του ελατηρίου έβαζα τα ράμφη έκανα λαλακία και μάμησα την βαφή. Οπότε για να μην το λύσω όλο για να το ξαναβάψω, αποφάσισα να το ξαναβάψω απο πάνω.

Το βιντεακι απο την πρώτη βόλτα, για να ρυθμίσω ντίζες κ.λπ...

th_lambretta_zpsc3006e31.jpg

1 person likes this

η μανέτα του συμπλέκτη κι εμένα μου φαίνεται τσακισμενη
και οχι μονο σε μια φωτο

επισης δεν ειμαι σιγουρος αν θα εχεις καλα φωτα με το 4pole συστημα που επελεξες να διατηρησεις στο μηχανακι
αν δεν ηθελες ηλεκτρονικη, ας εβαζες ενα 6pole τουλαχιστον μπας και εχεις λιγο φως
βεβαια διατηρησες τα αρχικα σπεκς και αυτο ειναι τουλαχιστον ενα συν για την ιστορικοτητα του οχηματος σου

επισης διαφωνω με τα λαστιχα
επελεξες να ανακατασκευασεις ενα μηχανακι σε τοσο αυστηρα εργοστασιακα specs αλλα τελικα αντι για λαστιχα με ενα κλασικο πελμα, επελεξες καποια πολυ μοντερνα που δεν εχουν καμμια σχεση με την εποχη του σκουτερ.
Αν ειχες κανει κι αλλους "εκμοντερνισμους" θα ελεγα πως εχεις αυτην την φιλοσοφια, αλλα μονο τα λαστιχα ειναι παραφωνια κατα τη γνωμη μου

επισης διατηρω τις επιφυλαξεις μου για την ζημια στο καρτερ.
αν εβρισκες εναν προθυμο και μερακλη θα σου εκανε τη δουλεια μια χαρα πιστευω. δεν υπαρχει κατι που να μην φτιαχνεται σε μηχανουργειο.

παρ ολα αυτα μην ξεχναμε πως εφτιαξες ενα μηχανακι μονος σου και σου αξιζουν συγχαρητηρια γι αυτο
και δειχνει οτι θα εχεις ενα παρα πολυ ομορφο αποτελεσμα στο τελος

η μανέτα του συμπλέκτη κι εμένα μου φαίνεται τσακισμενη

και οχι μονο σε μια φωτο

Θα το ξανατσεκάρω παιδιά, γιατι μπορεί να μου έχει ξεφύγει και να μην το έχω πάρει χαμπάρι...

επισης δεν ειμαι σιγουρος αν θα εχεις καλα φωτα με το 4pole συστημα που επελεξες να διατηρησεις στο μηχανακι

αν δεν ηθελες ηλεκτρονικη, ας εβαζες ενα 6pole τουλαχιστον μπας και εχεις λιγο φως

βεβαια διατηρησες τα αρχικα σπεκς και αυτο ειναι τουλαχιστον ενα συν για την ιστορικοτητα του οχηματος σου

Τα φώτα φάνηκαν ικανοποιητικά, αλλα για να είμαι ειλικρινής δεν την οδήγησα βράδυ για να δω πραγματικά στον δρόμο τι γίνεται. Όσο αφορά την ηλεκτρονική, έχω μπει πραγματικά στην μπρίζα γιατι τα πλεονεκτήματά της είναι αδιαμφισβήτητα. Απο έρευνα αγοράς που έκανα είμαι αναμέσα σε Parmakit (casa lambretta) και την ηλεκτρονική της BGM. Βέβαια τα φράγκα δεν είναι λίγα. Είναι καλή επιλογή αυτές;

επισης διαφωνω με τα λαστιχα

επελεξες να ανακατασκευασεις ενα μηχανακι σε τοσο αυστηρα εργοστασιακα specs αλλα τελικα αντι για λαστιχα με ενα κλασικο πελμα, επελεξες καποια πολυ μοντερνα που δεν εχουν καμμια σχεση με την εποχη του σκουτερ.

Αν ειχες κανει κι αλλους "εκμοντερνισμους" θα ελεγα πως εχεις αυτην την φιλοσοφια, αλλα μονο τα λαστιχα ειναι παραφωνια κατα τη γνωμη μου

Ειλικρινά όταν τα αγοράσα ουτε καν μου πέρασε απο το μυαλό οτι είναι μοντέρνα και οτι δεν συναδουν με το μηχανάκι. Έχεις δίκιο.

επισης διατηρω τις επιφυλαξεις μου για την ζημια στο καρτερ.

αν εβρισκες εναν προθυμο και μερακλη θα σου εκανε τη δουλεια μια χαρα πιστευω. δεν υπαρχει κατι που να μην φτιαχνεται σε μηχανουργειο.

παρ ολα αυτα μην ξεχναμε πως εφτιαξες ενα μηχανακι μονος σου και σου αξιζουν συγχαρητηρια γι αυτο

και δειχνει οτι θα εχεις ενα παρα πολυ ομορφο αποτελεσμα στο τελος

Δυστηχώς την ανησυχία αυτή πίστεψέ με την έχω και εγώ. Το θέμα είναι οτι απο τους 5 (!) που πήγα δεν δέχτηκε κανείς να το αναλάβει. Την συγκεκριμένη χρονική στιγμη η διαβεβαίωση ενός έμπειρου μηχανικού οτι δεν θα έχει πρόβλημα με καθυσηχασε. Ελπίζω μονο να εχει δίκιο.

Στη δική μου έχω τοποθετήσει το parmakit το οποίο είναι μεταβλητού χρονισμού. Φαίνεται αξιόπιστο. Έκανα δύο ταξίδια Θεσσαλονίκη -Καβάλα- Θεσσαλονίκη και  Θεσσαλονίκη-Κέρκυρα-Θεσσαλονίκη εντελώς απροβλημάτιστα.

Αν ξεπεράσεις το οικονομικό θα πρέπει να βρεις κάποιον να σου ρυθμίσει το αβάνς...

1 person likes this

Αν ξεπεράσεις το οικονομικό θα πρέπει να βρεις κάποιον να σου ρυθμίσει το αβάνς...

Eιναι ζητημα η ρυθμιση του αβανς στις Varitronic ε; Γιατι στις απλες ηλεκτρονικες ειναι σχετικα απλη υποθεση....

Γιαννη, και με μια SIL ηλεκτρονικη θα κανεις η δουλεια σου με τα μισα σχεδον λεφτα
πρωτα τσεκαρισε ομως πως δεν εχεις καλα φωτα (νομιζω δε θα εχεις ειδικα με το 4πολικο συστημα που ειχαν οι πρωτες πρωτες TV3)

τα λαστιχα με την πρωτη ευκαιρια πουλα τα σ ενα αλλο παιδι και παρε ενα S83 που ειναι κλασικ
για μενα χανει το μηχανακι σου εμφανισιακα εκει

το μηχανακι σου ειναι πολυ ομορφο

πινακιδες εχει?

Γιαννη, και με μια SIL ηλεκτρονικη θα κανεις η δουλεια σου με τα μισα σχεδον λεφτα

πρωτα τσεκαρισε ομως πως δεν εχεις καλα φωτα (νομιζω δε θα εχεις ειδικα με το 4πολικο συστημα που ειχαν οι πρωτες πρωτες TV3)

τα λαστιχα με την πρωτη ευκαιρια πουλα τα σ ενα αλλο παιδι και παρε ενα S83 που ειναι κλασικ

για μενα χανει το μηχανακι σου εμφανισιακα εκει

το μηχανακι σου ειναι πολυ ομορφο

πινακιδες εχει?

Σκέπτομαι να κρατήσω ακόμα το original 4-pole γιατί οι μαγνήτες είναι σε άριστη κατάσταση που δεν το περίμενα. Φαντάσου οτι οταν πλησιάσεις κατσαβίδι το τραβάνε και με δυσκολία το ξεκολάς και εκτός αυτού στο ρελαντί ο στατορας μου βγάζει 4,5V αέρα! Μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα αλλάξω και πλατίνες ( πυκνωτή άλλαξα) και βλέποντας και κάνοντας.

Καλά με τα λάστιχα... έχεις δίκιο την πάτησα σαν ασχετος που είμαι. Ψάχνοντας μπαίνω σε site μεγάλου καταστήματος για να βρω τα s83. Τα βρίσκω, παίρνω τηλέφωνο, τους λέω παιδιά κρατήστε τα έρχομαι να τα παρω μετά την δουλειά. Ξεκινάω 8 η ώρα το βράδυ απο Ασπρόπυργο που δουλεύω για να πάω στο μαγαζί... όταν εφτασα μου λένε έχουν κάνει λάθος στο σύστημα και δεν υπάρχουν τα λάστιχα, και έτσι πήρα αυτά. Το ξέρω δεν είναι δικαιολογία, αλλά έχω ελάχιστο οφέλιμο χρόνο για τρεξίματα, οπότε καλώς η κακώς το έκανα. Τέλοσπάντων...

Όσο αφορά τα χαρτιά... ο πατέρας μου κατέθεσε πινακίδες το '72. Τα χαρτιά ακινησίας τα έχω όλα. Όπως έχω και την προσωρινη ιταλική άδεια που είχε βγάλει όταν την αγόρασε. Θα πρέπει λοιπόν να βρώ χρόνο να πάω στο υπουργείο για να πάρω την ελληνική άδεια κυκλοφορίας πίσω...

αν ο πατερας σου εχει καταθεσει στο υπουργειο την αδεια, τοτε μιλαμε για οριστικη διαγραφη οποτε δε θα μπορεις να παρεις την πινακιδα του πλεον

αν τα ειχε καταθεσει στη ΔΟΥ που ανηκει, τοτε πας εκει με το αντιγραφο καταθεσης και ζητας την αδεια. θα σου δωσουν κι ενα χαρτι που θα πας στο υπουργειο τοτε και θα σου βγαλουν καινουριο νουμερο πινακιδας γιατι το παλιο θα εχει καταστραφειο ο τσιγγος του

Νάσο σε ευχαριστώ. Αν δεν καταφέρω να βγάλω κανονικές πινακίδες, ιστορικές μπορώ να βγάλω;

Νάσο σε ευχαριστώ. Αν δεν καταφέρω να βγάλω κανονικές πινακίδες, ιστορικές μπορώ να βγάλω;

ναι, το μηχανακι σου ειναι ικανο για να βγαλει ιστορικες

αν δεν βρεις την πινακιδα, επικοινωνησε με το κλαμπ για να βγαλουμε ιστορικες

Σε ευχαριστώ πολύ. Θα επικοινωνήσω με το club ετσι κι΄αλλιώς.

Mετά απο καιρό λοιπόν και σιγά-σιγά βαδίζω προς το τέλος....

2014501105043_zpsswhsdscb.jpg

2014511232144_zpsvoagfhoj.jpg

2014511232437_zpsh5ibso2l.jpg

2014511232138_zpsukuzd1nv.jpg

Να προσθέσω οτι στο μεσοδιάστημα αντικαταστάθηκε η 6v ανάφλεξη με 12v της BGM.

DSC_0183_zps8a55348f.jpg

DSC_0173_zps5c78ce3e.jpg 

DSC_0181_zps42dd32be.jpg

2014518135140_zpsockgbwsv.jpg

2014518135117_zpswephdyc6.jpg

2014518135105_zps87dkxabm.jpg

2014518135053_zpskuezff2e.jpg

2014518135044_zpshmkmkciz.jpg

Βλέποντας λοιπον το τελικό αποτέλεσμα (όσο αφορά την φανοποιία), μπορώ να πω οτι είμαι ικανοποιημένος. Ικανοποιημένος γιατι την έκανα εγώ - γιατι έτσι και μου την παρέδιδε έτσι φανοποιός θα τον κοπάναγα. Πολλές ατέλιες στην βαφή, κακό αποτέλεσμα σε αρκετά σημεία. Θα αφήσω να περάσει λίγος καιρός και θα τα διορθώσω όλα - δεν θα την αφήσω έτσι.
Απλά τωρα θέλω να την ευχαριστηθώ όσο μπορώ.

Όσο αφορά τα μηχανικά μέρη θεωρώ οτι τα πράγματα πήγαν καλά. Το μοτεράκι πάει καλά έως πολύ καλά. Δεν έχω απροθυμίες, κομπιάσματα, διακοπές. Πρέπει να του κάνω χιλιόμετρα για να τσεκάρω χρώμα μπουζί για ψιλορυθμίσεις. Σε ευθεία - πολύ κακώς βέβαια, αλλά δεν το κατάλαβα - έπιασα 70 χλμ με τετάρτη και μισό γκάζι. Χέστηκα λίγο πάνω μου, δεν ήθελα να ζορίσω το μοτέρ αλλα ήρθαν τελείως αβίαστα. 
Το μόνο σίγουρο είναι οτι πρέπει να αλλάξω εξάτμιση. Είχα την ψευδαίσθηση οτι την καθάρισα.

1 person likes this