Welcome to Vespa Forum Hellas

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Αφού εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να συνεισφέρετε σε αυτόν τον ιστότοπο υποβάλλοντας το δικό σας περιεχόμενο ή απαντώντας σε υπάρχον περιεχόμενο. Θα μπορείτε να προσαρμόσετε το προφίλ σας, να λάβετε σημεία φήμης ως ανταμοιβή για την υποβολή περιεχομένου, ενώ ταυτόχρονα θα επικοινωνείτε με άλλα μέλη μέσω των δικών σας ιδιωτικών εισερχομένων, καθώς και πολλά άλλα! Αυτό το μήνυμα θα καταργηθεί μόλις συνδεθείτε.

• Announcements

• ΕΓΚΑΙΝΙΑ ΝΕΑΣ ΕΔΡΑΣ   09/27/2018

ΑΘΗΝΑΪΚΗ ΛΕΣΧΗ VESPA ΕΓΚΑΙΝΙΑ ΝΕΑΣ ΕΔΡΑΣ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ 
      Αγαπητά μέλη, 
      με χαρά σας προσκαλούμε στα εγκαίνια του νέου μας χώρου, που θα γίνουν το ΣΑΒΒΑΤΟ, 6 / 10 / 2018, ΩΡΑ 19:00, για να σας κεράσουμε μεζεδάκια, γλυκό και κρασί. ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ : Βασιλείου του Μεγάλου 39, Αθήνα (πίσω από την εκκλησία του Αγ. Βασιλείου - Ρουφ) 
      ΧΑΡΤΗΣ : https://goo.gl/z4ggNk Σας περιμένουμε όλους με χαρά, 
      Το Δ.Σ. __________________ ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΦΑΓΗΤΑ ΕΓΚΑΙΝΙΩΝ
      Σ' αυτή τη λέσχη όλα τα κάνουμε εθελοντικά. Το ίδιο θα κάνουμε και για το κέρασμα των εγκαινίων.
      Για την εθελοντική προετοιμασία φαγητού, γλυκών κλπ. επικοινωνήστε άμεσα με τον υπεύθυνο εκδηλώσεων, χοροεσπερίδων, γάμων, πανηγυριών και γλεντιών γενικά, Μάκη Παρασκευαίδη στο 6930 718 216.
      Η συμμετοχή όλων μας είναι απαραίτητη, γιατί είμαστε όλοι μια ωραία ατμόσφαιρα !!! 
Sign in to follow this  
Followers 0

Ευκαιρία Να Παρω Vespa Ή Ονειρα Χειμερινα?

11 posts in this topic

Χαιρετώ τους βεσπακιδες,

Από τον αριθμό τον δημοσιευσεων μου μπορείτε να καταλάβετε ότι είμαι νέο μέλος και είναι η πρώτη μου δημοσίευση. Για την ακρίβεια δεν έχω Βέσπα

Απευθυνομαι σε σας για να με βοηθησετε οσον αφορα την αγορα μια παλαιας Βεσπας.

Θα σας διηγηθω ολη την ιστορια για να εχετε σφαιρικη αποψη και της βεσπας και της δικης μου θεσης.

Την προηγούμενη εβδομάδα πήγα στην εφορία να καταθέσω πινακίδες και άδεια κυκλοφορίας για το Ι.Χ. Ακριβώς μπροστά στην ουρά ήταν ένας «ηλικιωμένος» ο οποίος ήθελε να βάλει σε ακινησια το μηχανακη του. Και μπροστα μου εξελισετε ο παρακατω διαλογος.

Εφοριακος: Θελετε να καταθεσετε πινακιδες με την προοπτικη να τις παρετε παλι πισω σε 2-3 χρονια?

Ηλικιομενος: Όχι, πηρα καινουργιο δεν θα το χρησιμοποιησω ξανα.

Ε: τοτε να πατε να το κανετε οριστικη διαγραφη στο μηχανολογικο. Εδώ τα βαζουμε τα οχηματα σε ακινησια για την πιθανοτητα να το ξαναχρησιμοποιησουμε. Το οχημα? Μηχανακι? δεν δουλευει?

Η: εεεεε καλα θα παω στο μηχανολογικο. Μια χαρα δουλευει αλλα πηρα καινουργιο.

Ε: εεεε αμα δουλευει μην το κανετε οριστικη διαγραφη. Δεν μπορειτε να βρειται καποιον να το πουλησετε αφου δεν το χρησιμοποιηται. Να το δωσετε τζαμπα.

Η: Δεν το εψαξα

Ε: τι μηχανακι είναι βλεπω από την αδεια ότι είναι Vespa του 84’ 200CC. Λοιπον θα το βαλουμε σε ακινησια Εσεις θα βρειτε μεχρι 15 Δεκεμβριου έναν Αγοραστη ή θα το δωρισετε σε καποιον νέο να το παρει και ας το βαλει παλι ακινησια ο αγοραστης μεχρι να το φτιαξει.

Η:καλο είναι το μηχανακι δουλευει

Ε: καλα καλα.. ποσο το πουλας το μηχανακι? (σαν να ενδιαφερεται)

Η: εεεε δεν θελω να βγαλω λεφτα. Δεν ξερω και ποσο πανε. Εεεε 300 ευρω

Ε:Τιιιιι? 300 ευρω…..? για βεσπα του 84? Τον βλεπεις αυτόν από πισω σου? (εμενα δηλαδη) δινει 100 ευρω δωστην του να την ξεφορτωθεις….

Τελικα δεν ξερω από την συζητηση ή επειδη με εμπλεξε στην κατασταση ο εφοριακος ρωτησα ποσο την πουλαει και μου απαντησε 300. ευρααααα.

Εγω για μηχανακι δεν ειχα ποτε ιδιαιτερη τρελα. Τωρα όμως που δεν εχω αυτοκινητο το σκεφτομαι σοβαρα. Τελικα εκανα μια μικρη ερευνα και βρήκα ότι οι

Βεσπες είναι τρελα(βρηκα το φορουμ σας), αντιοικονομικες σε σχεση με τα νεα μοντελα,ευκολες στην οδηγηση, στυλατες κτλ. αλλα συγχρονος οι τιμες αγορας ξεπερνουσαν τα 1000 ευρω στις αγγελιες

Οι ερωτησεις μου είναι οι εξης:

1)Αξιζει να την παρω με 300 ευρω? Θα την πουλησω 200 αν αποφασισω ότι δεν μπορω να ειμαι βεσπακιας? Αν αποφασιζα να παρω άλλο μηχανακι δεν νομιζω ότι θα εβρισκα με 300Ευρω

2)Μπορω να κανω κατι για να είναι οικονομικοτερη στην καταναλωση?:Στις μηχανες γινεται ανακατασκευη ή να περασω λιγοτερα κυβικα μηχανη στην βεσπα…(δηλαδη 125cc μηχανη αντι για 200)?

3)είναι αληθεια ότι είναι ευκολη στην οδηγηση(εχω εμπειρια μονο από παπακι τις ταχυτιτες στο ποδι)

με προσωπικη εργασια(ποιανουν τα χερια του κουνιαδου μου που είναι γκαζακιας) πιστεύετε ότι θα μου βγει ακριβή μια ανακατασκευή(αμοβολες και βαψιμο).

πληροφορία που ξέχασα η Vespa είναι μοντέλο του 84΄ P200E ο κύριος που την εχει λεει ότι είναι σε καλή κατάσταση και (δουλεύει) η περιοχή που την είχε ήταν χωριό και μάλλον πέρασε κακομεταχείριση (Ν. Σερρων) και πιθανον να εχουν γινει πατεντες πανω της

Kαλως ορισες στο :forum: .Λοιπον,για να σου δωσουμε γνωμη οσον αφορα την τιμη θα πρεπει να τη δουμε σε φωτο.Ετσι απλα δεν μπορουμε να πουμε κατι.Η τιμη καλη ακουγεται αλλα μεχρι εκει.Χωρις φωτο....

Τωρα στο θεμα καταναλωση:Η ΡΕ200 καιει περι τα 4 λιτρα στα 100 χλμ σε μεικτες συνθηκες.Δεν ειναι το πιο οικονομικο μηχανακι αλλα το αντισταθμιζει με την αξιοπιστια της και τις ελαχιστες απαιτησεις συντηρισης που εχει.Στο θεμα οδηγηση τωρα,δεν ειναι αυτο που ακουγαμε παλια:"οι βεσπες εχουν μικρες ροδες και πεφτουν ευκολα"!Αστικος μυθος!Θελει λιγη εξοικειωση με τα χειριστηρια (Ταχυτητες)αλλα μετα απο λιγο ειναι ολα ο.κ.Στο θεμα ανακατασκευη που λες,αν διαβασεις αρκετα και εχεις καποιον ανθρωπο που δεν σε βλεπει μεροκαματο μπορεις να την κανεις με ενα σχετικα χαμηλο budget!Εξαλλου ολοι εδω ειμαστε να βοηθαμε (σε γνωσεις) οσο μπορουμε τους συνφορουμιτες.

300 ευρώ για μοντέλο του 1984 αν είναι σε καλή κατάσταση είναι οκ αλλά χωρίς να την δείς δεν μπορείς να πεις με σιγουριά.Κατά την αποψή μου πάντα δεν γίνεται να βρεθεί vespa 200αρα πολύ παρακάτω στην τιμή από αυτή, άντε στα 250

πιστευω ότι βέσπα ΡΕ 200 να δουλευει και με τα χαρτιά της με λιγότερο απο 300 ευρω είναι δύσκολο να βρείς.

αν σου κάνει κλίκ που λέμε... πάρτην και θα δεις ότι θα κολλήσεις σαν και εμάς.

μην περιμένεις κάποιος εδω μέσα να σου πει οτι δεν είναι καλή

να ξέρεις πάντως ότι ανταλλακτικά υπάρχουν και ότι όλα φτιάχνονται

παρτην κα ιαν το μετανοιωσεις και τη βαλεις εδω 200ευρω θα φυγει την επομενη μερα..ειδικα αν εχουνε πληρωθει και τα τελη...εγω δε περιμενα ποτε να κολλησω με βεσπες..εχω φτιαξει μια pe τωρα τελειωνω ενα βεσπινο και την ανοιξη που θα ανοιξει ο καιρος θα πιασω ενα 2ο βεσπινο που εχω...πηγαινε στον παππου με 200 ευρω κουνησε τα μεχρι να του πεσουνε οι μασελες και παρτην τη γρια...

χουφτοστη χουφτοστη..

Πάρτη!!!

Αν πάλι δεν θές, πες μου που είναι ο παππούς να πάω να την πάρω :plane:

Πάρτην χωρίς 2η σκέψη.Ειμαι σίγουρος ότι θά τήν αγαπήσεις! Πάντως δές καί τό επίπεδο σκουριάς,ειδικα στό σασί .Αυτό κοστίζει.

τίποτα δεν είναι τυχαίο στην ζωή!

κυριολεκτικά ήρθε μόνη της στα χέρια σου. μην την αφήσεις...αξίζει να ασχοληθείς.

θα την αγαπήσεις και θα θυμάσαι πως την απέκτησες και θα χαμογελάς!

Με το καλό να την πάρεις και να μην αργείς πολύ!!! :yeye:

Κάντην μερικές βόλτες όπως είναι, αν σε πέρνει η τσέπη σου, και έχεις όρεξη ξεκινας και την αναπαλαιώνεις.

Αν πιάνουν τα χέρια σου και κάνεις δουλειά μόνος σου, θα γλιτώσεις πολλά χρήματα, θα έρθουν στιγμές που θα βρίσεις αλλα η χαρά που θα σου προσφέρει μόλις ετοιμαστεί θα είναι ανεκτίμητη!!!

Αν πάλι δεν πιάνουν εδώ είμαστε :forum: