Welcome to Vespa Forum Hellas

Εγγραφείτε τώρα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες μας. Αφού εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να συνεισφέρετε σε αυτόν τον ιστότοπο υποβάλλοντας το δικό σας περιεχόμενο ή απαντώντας σε υπάρχον περιεχόμενο. Θα μπορείτε να προσαρμόσετε το προφίλ σας, να λάβετε σημεία φήμης ως ανταμοιβή για την υποβολή περιεχομένου, ενώ ταυτόχρονα θα επικοινωνείτε με άλλα μέλη μέσω των δικών σας ιδιωτικών εισερχομένων, καθώς και πολλά άλλα! Αυτό το μήνυμα θα καταργηθεί μόλις συνδεθείτε.

• Announcements

• ΕΓΚΑΙΝΙΑ ΝΕΑΣ ΕΔΡΑΣ   09/27/2018

ΑΘΗΝΑΪΚΗ ΛΕΣΧΗ VESPA ΕΓΚΑΙΝΙΑ ΝΕΑΣ ΕΔΡΑΣ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ 
      Αγαπητά μέλη, 
      με χαρά σας προσκαλούμε στα εγκαίνια του νέου μας χώρου, που θα γίνουν το ΣΑΒΒΑΤΟ, 6 / 10 / 2018, ΩΡΑ 19:00, για να σας κεράσουμε μεζεδάκια, γλυκό και κρασί. ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ : Βασιλείου του Μεγάλου 39, Αθήνα (πίσω από την εκκλησία του Αγ. Βασιλείου - Ρουφ) 
      ΧΑΡΤΗΣ : https://goo.gl/z4ggNk Σας περιμένουμε όλους με χαρά, 
      Το Δ.Σ. __________________ ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΦΑΓΗΤΑ ΕΓΚΑΙΝΙΩΝ
      Σ' αυτή τη λέσχη όλα τα κάνουμε εθελοντικά. Το ίδιο θα κάνουμε και για το κέρασμα των εγκαινίων.
      Για την εθελοντική προετοιμασία φαγητού, γλυκών κλπ. επικοινωνήστε άμεσα με τον υπεύθυνο εκδηλώσεων, χοροεσπερίδων, γάμων, πανηγυριών και γλεντιών γενικά, Μάκη Παρασκευαίδη στο 6930 718 216.
      Η συμμετοχή όλων μας είναι απαραίτητη, γιατί είμαστε όλοι μια ωραία ατμόσφαιρα !!! 
Sign in to follow this  
Followers 0

Εχετε ανασφαλιστο στο γκαραζ...?

78 posts in this topic

σταματηστε με τα "τυρακια" και προσγειωθειτε λιγο στην πραγματικοτητα που ζουμε αυτη την εποχη στην κωλοχωρα που λεγετε ελλαδα γιατι δεν χρειαζεται να ψηφισουν νομοσχεδιο γι αυτο.

το νομοσχεδιο ειναι απο το 1976 απλως τωρα βρηκαν πατημα να μαζεψουν λεφτα και θα τον κανουν εφαρμογη.η πηγη ειναι απο εφοριακο και διασταυρωμενη με τον ασφαλιστη και οχι απο τροχονομο της γειτονιας ή απο κανενα blog.

οπως την πατησαμε με τα 2000cc που πληρωθηκαν τα τελη και μετα απο ενα μηνα εβαλαν το τεκμηριο ετσι θα γινει και με τις ασφαλειες και ή καταθεστε πινακιδες ή βγαλτε ασφαλεια γιατι εχουν ηδη ξεκινησει και στελνουν προστιμα εκτος αν ειστε διατεθειμενοι να τρεξετε δικαστικα που μαλλον τα εξοδα θα ειναι περισσοτερα.

δεν ειναι καθολου ραδιο αρβυλα με τα ραβασακια.

επι οδου ειναι και τα διοδια που πληρωνουμε χωρις να εχουμε δρομους,επι οδου ειναι και τα καπελα στις βενζινες που παλι τις πληρωνουμε,επι οδου ειναι ολα αλλα στο τελος εμεις τρωμε την @ουτσα γιατι πολυ απλα θελουν να μαζεψουν λεφτα!!!!!!!!

οποιος καταλαβε-καταλαβε,οι υπολοιποι δεν πειραζει

1 person likes this

ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΗ Η ΕΠΙΒΟΛΗ ΤΕΤΟΙΟΝ ΣΧΕΔΙΩΝ ΝΟΜΟΝ ΠΟΥ ΠΡΙΝ ΓΙΝΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΝΟΜΟΙ ΤΡΕΧΕΤΕ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΜΕΝΟΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΥΛΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΒΑΠΤΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ.....

ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΝΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΖΟΝΤΑΙ ΤΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ ΣΑΣ.... ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΗΠΩΣ ΣΑΣ ΑΞΙΖΕΙ Η ΠΟΥΤΣ@ ΠΟΥ ΤΡΩΤΕ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ....?

ΜΠΕEEEEEEEEEEE !!!!!!!!!!!!

1 person likes this

οποιος φοβαται,πεφτει και κοιμαται φιλοι μου...και οποιος κοιμαται τον σκεπαζεις,δεν τον ξυπνας...οποιος εχει κανα ανασφαλιστο παλιο βεσπι και φοβαται το προστιμο ερχομαι στον χωρο του και τον ξεφορτωνω απο αυτο το προβλημα του.... :yeye:

1 person likes this

Μαλλον !!!??? Καποιοι απο οσους ποσταρουν θελουν να διατηρειται ο φοβος για να εξυπηρετησουν καποια συμφεροντα! Πιθανον και προσωπικα τους! Μαλλον καποιοι ειναι ...ασφαλιστες! η επικαρπονωνται οφέλοι απο ασφαλιστες!

Δεν νοειται τετοια επιμονη στη διατηρηση του φοβου! Δε νομιζω οτι το μονο κινητρο στην επιμονη του παραλογου να ειναι ο εγωϊσμος και η ισχυρογνωμοσηνη της αποψης τους!

Ζητω τα παπαγαλακια!

Να πεθανει η κατσικα του γειτονα!

κ Εφοσον εγινα εγω μ@λ@κ@ς να γινουν ολοι!

1 person likes this

Μολις το διαβασα στο Πρωτο θεμα:

Τελεσίγραφο στους κατόχους ανασφάλιστων ΙΧ

Μέχρι τις 15 Απριλίου θα πρέπει οι ιδιοκτήτες ανασφάλιστων Ι.Χ να ασφαλίσουν ξανά το όχημα τους, αλλοιώς θα πληρώσουν 250 ευρώ πρόστιμο στην εφορία και απειλούνται με αυστηρότερες ποινές που προβλέπει η σχετική νομοθετική ρύθμιση που κατατέθηκε στην Βουλή.

Όπως αναφέρεται στο νομοσχέδιο «η υποχρέωση ασφάλισης υφίσταται διαρκώς από την χορήγηση της άδεια κυκλοφορίας, χωρίς να εξαρτάται από την εν τοις πράγμασι κίνηση ή η λειτουργία του αυτοκινήτου».

Με το νέο νόμο, σε περίπτωση που εντοπίζεται ανασφάλιστο όχημα, θα αφαιρούνται η άδεια ικανότητας οδηγού και η άδειας κυκλοφορίας για 10 ημέρες με πράξη της Αστυνομικής Αρχής.

Σε περίπτωση που το κέντρο πληροφοριών εντοπίζει κάποιο ανασφάλιστο ΙΧ θα αποστέλλεται με σχετική ειδοποίηση προς τον ιδιοκτήτη του οχήματος με την οποία θα καλείται να προβεί το αργότερο εντός 8 ημερών!

Ωστόσο ακόμη και να σπεύσει τότε ο ιδιοκτήτης ενός οχήματος να το ασφαλίσει, θα πρέπει να έχει καταβάλει και 250 ευρώ υπέρ του ελληνικού δημοσίου μέσω παραβόλου ώστε να μπορέσει να εκδοθεί το νέο ασφαλιστήριο συμβόλαιο.

Αν ωστόσο το ανασφάλιστο όχημα εμπλακεί σε τροχαίο ατύχημα αφαιρούνται την ίδια στιγμή από τις Αρχές οι πινακίδες του οχήματος καθώς και η άδεια κυκλοφορίας του για 2 χρόνια και επί υποτροπής 3 χρόνια.

Για να επιστραφούν οι πινακίδες και η άδεια μετά την παρέλευση των 2 ή 3 ετών θα πρέπει να προσκομίσει ο ιδιοκτήτης το ασφαλιστήριο συμβόλαιο.

Πέραν της αφαίρεσης των παραπάνω οι αστυνομικές αρχές βεβαιώνουν επίσης χρηματικό πρόστιμο υπέρ του επικουρικού κεφαλαίου ίσο με 1.000 ευρώ για τα λεωφορεία και φορτηγά δημοσίας χρήσης, 500 ευρώ στα ΙΧ και 250 ευρώ στα δίκυκλα.

Ο εντοπισμός των τυχόν ανασφάλιστων αυτοκινήτων υα γίνεται από τις τη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων και τις αστυνομικές αρχές, που θα αναλάβουν και την αναζήτηση της πληρωμής και επιβολής των κυρώσεων και ποινών

http://www.protothema.gr/economy/article/?aid=260876

1 person likes this

Το διαβασα και εγω παντου σημερα το απογευμα.....

Καλα κανουν οι καθεστωτικοι και κανουν αυτα που κανουν.Τετοιοι που ειμαστε και λιγα παθαινουμε.

Προτεινω μαλιστα να πληρωνουν ασφαλεια και αυτοι που δεν εχουν κανενα οχημα στην κατοχη τους για να βοηθησουν τις ασφαλιστικες εταιριες-τραπεζες.

Βρωμοελληνες.....

5 people like this

O.K men!

Sorry!

O.K men!

Sorry!

δυστυχως φιλε μου ουτε ασφαλιστες ειμαστε ουτε μας τρεχουν τα λεφτα απο τα μπατζακια!!!καθε αλλο τραβαμε και εμεις τις @ωλοτριχες μας οπως οι περισσοτεροι.

το να κατηγορεις ομως καποιον χωρις να τον ξερεις ειναι μεγαλο λαθος.

καποιοι μπαινουν στο forum και γραφουν σε ενα θεμα γιατι εχουν να προσφερουν κατι και καποιοι γιατι δεν εχουν να κανουν κατι αλλο και ισως περιμενουν να κατεβουν οι αρειανοι για να τους σωσουν.

ειναι σεβαστο ομως οταν αναγνωριζεις το λαθος.

2 people like this

Εγω εχω 2 βεσπες στα κουτια λιμενες οπως τις αγορασα............εχουν αδεια και πληρωνω τα τελη..............τι να ασφαλισω ;;;;;;;ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ;;;; Ας στειλουν οτι θελουν να ερθουν να τις δουν και να μου πουν τι να ασφαλισω..........

3 people like this

δηλαδη εγω το εχω παρκαρισμένο στην γειτονιά μου.... και δεν το έχω ασφαλίσει... και δεν το κυκλοφορώ παρά μόνο το έχω παρκαρισμένο... θα έρθουν θα χτυπήσουν το κουδούνι και θα μου ζητήσουν την αδεία....ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ... Οσο δεν εχω δουλεια και δεν έχω λεφτά δεν το ασφαλίζω! μας έχουν πρήξει! τι μας περασαν? οτι είμαστε σαν τα μούτρα τους και από παντού μας έρχονται λεφτά ?

3 people like this

ΧΑΜΟΟΟΟΣ

Και το ελικόπτερο τι θα το κάνω???..και αυτό θα θέλει ασφάλεια δηλαδή??

Η καρέκλα η κουνηστή της γιαγιάς?(που την έσωσα απο το τζάκι??)...το τραπέζι??..

να δω τι άλλο Θεέ μου θα σκεφτούν και τι άλλο έχουμε να τραβήξουμε σαν λαός..

Ας μην χαλιώμαστε μεταξύ μας τουλάχιστον συνβεσποφουμήτες...μας έχουν καταστήσει έτσι...

Να ερχόμαστε να μαλώνουμε μεταξύ μας δυστηχώς έτσι όπως έχει γίνει η κατάσταση..

Υπομονή...θα γυρίσει το ριμάδι..που θα πάει..Θα γυρίσει.

ΠΑΜΕ ΓΕΡΑ

4 people like this

Nατο και εδω: http://pisoapothnkoyrtina.blogspot.gr/2013/03/blog-post_613.html#.UTIixPmCkUM.facebook

Για ριξτε μια καλυτερη ματια ομως!Πρεπει το κωλοχανειο(κρατος)να επιστρεφει το υπολοιπο των τελων κυκλοφοριας οσων τα εχουν πληρωσει!

Οι εμποροι και οι εταιριες ενοικιασης οχηματων θα επιστρεψουν πινακιδες μαζικα,ετσι λενε!Τοτε λοιπον οι εθνοσωτηρες θα πρεπει να επιστρεψουν χρημα σε περιπου 1,5 εκ.ιδιοκτητες!Ε ρε γλεντια!!

Σε συνδιασμο με την υπερφορολογηση των ακινητων και το καινουριο-ακουσον ακουσον!-χαρατσι της υποχρεωτικης ασφαλισης των ακινητων για "φυσικες καταστροφες"!!!!ολα ειναι ξενα πια,τιποτα δεν μας ανηκει!!!

Για να δουμε τι θα γινει στο τελος!

4 people like this

Μαζικη καταθεση πινακίδων στις εφορίες,για κάθε ειδους οχημα που δεν χρησιμοποιήται,ειναι ή λύση,που θά ''στριμώξη'' το αρπακτικό κράτος στη γωνια.Για να δουμε τότε ποσα απιδια περνει ο σακκος που λέγαν οι παλιοί !!

ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ... ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟ (ΚΡΑΤΟΣ) ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΕΧΟΥΝ ΞΑΜΟΛΗΣΕΙ ΤΑ ΦΕΡΕΦΩΝΑ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙΑ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΓΙΝΕΤΕ ΣΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΟΛΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ... ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΧΟΥΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΣΚΟΥΡΑ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΔΥΝΑΤΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΔΕΝ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΑ IX ΣΤΟΝ ΕΠΙ ΟΔΟΥ ... ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΤΟΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ ??? ΠΟΣΗ ΔΥΝΑΜΗ ΕΧΟΥΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΦΕΡΕΦΩΝΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥΣ? ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΟΠΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΘΑΡΜΑ Ο ΘΕΜΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗΣ ΕΚΔΟΤΗΣ ΤΙΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑΣ ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ ... http://www.protothema.gr/economy/article/?aid=260876 ΑΥΤΟΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΕ ΦΑΕΙ ΧΡΟΝΙΑ ΦΙΛΑΚH .. (Όλοι θα θυμάστε....) ΠΟΣΗ ΔΥΝΑΜΗ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΙΑΠΛΕΚΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΛΕNΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ?

ΑΠΛΑ ΒΑΖΟΥΝ ΤΑ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΟΥΝ ΤΑ ΜΑΓΑΖΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΖΗΜΙΩΝΟΝΤΑΣ ΠΑΛΙ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ... ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣΤΕΙΟ ΑΝ ΚΑΤΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΤΟΥΝΕ ΤΑ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΕΠΙ ΟΔΟΥ ..... ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΕΒΛΗΜΕΝΟ ΜΕ ΤΙΣ (ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ) ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ AΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΤΟΥΝ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΑ IX ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΕΣ ΣΕ ΑΚΙΝΗΣΙΑ. ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΣΥΜΒΕΒΛΗΜΕΝΟ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΤΟΥΝ ΤΑ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΑ... ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΕΝΤΟΛΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΒΑΣΗ (ΠΡΟΣΤΙΜΟ) ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΟΧΗΜΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΛΙΣΤΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΤΟΣΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ... ΑΣΕ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟΚΑΙ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ... ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΕΡΑΝΤΟ ΜΠΑΧΑΛΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΤΑ ΦΕΡΕΦΩΝΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΙ ... ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΑΞΗ ΤΙΣ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ ΚΑΙ ΠΑΠΑΡΙΕΣ ... ΕΙΔΑΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Η ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΦΥΛΑΚΗ ??? ΟΛΑ ΥΠΟ ΔΙΑΛΥΣΗ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΟΥ ΝΕΟΕΛΛΗΝΑ

YΓ:

ΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΑ ΕΝΤΟΠΙΖΟΝΤΑΙ ...

Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΤΕΙ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟ ΟΧΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΜΠΛΟΚΑ ΤΙΣ ΤΡΟΧΑΙΑΣ ...

1 person likes this

συμπληρωματικά στα λεγόμενα του απο πάνω, να πώ οτι αν τρακάρω το αυτοκινητο μου ή την βέσπα μου και χρειαστεί να μείνει 3-4 ή και παραπάνω μήνες εκτός και έχω πληρώσει τα τέλη, θα πρέπει να πάω να καταθέσω πινακίδες για να μην συνεχίσω να πληρώνω ασφάλιστρα;;;;;

θα πάρω πίσω δηλαδή τα υπολειπόμενα τέλη(σε μήνες;)δεν νομίζω...

μια παπαριά είναι που θα σβήσει στην πρώτη στραβή...μην μασάτε...

2 people like this

δε νομιζω κ εγω να προχορησει ο νομος...αλλα και αν παρολαυτα ισχυσει,θα ακυρωθει με το πρωτο δικαστηριο που θα δικαιωθει πολιτης και τελειωσε το παραμυθι.δε γινονται αυτα τα πραγματα..η μονη λυση ειναι οι ελεγχοι της τροχαιας..αλλιως ας πληρωνεις τελη με το μηνα και οχι με το χρονο και το βλεπουμε.

αν σου επιστρεφουν τα χρηματα που εδωσες για τελη,τους μηνες που μενουν μετα την καταθεση πινακιδας πολυ ευχαριστως...

Εγω εχω 2 βεσπες στα κουτια λιμενες οπως τις αγορασα............εχουν αδεια και πληρωνω τα τελη..............τι να ασφαλισω ;;;;;;;ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ;;;; Ας στειλουν οτι θελουν να ερθουν να τις δουν και να μου πουν τι να ασφαλισω..........

Παιδιά αντιμετωπίζω και εγώ το πρόβλημα που προανέφερε ο φίλος με την ιδιαιτερότητα ότι η πινακίδα δεν υπάρχει... Δηλαδή πληρώνω κανονικά τέλη αλλά δεν ξέρω που είναι η πινακίδα (την είχε χάσει μάλλον ο παππούς μου).

Σκεφτόμουν να καταθέσω τις πινακίδες γι'αυτό το όχημα αλλά δεν ξέρω ποια ακριβώς είναι η διαδικασία.

Δηλαδή πρέπει να κάνω επανέκδοση και μετά κατάθεση; Και αν εγώ πάρω πίσω τις πινακίδες μου μετά από πχ 5 χρόνια τι πρέπει να πληρώσω;

Ευχαριστώ

θα κανεις δηλωση απωλειας στο αστ τμημα, θα πληρωσεις σε δημοσιο ταμειο 30 ευρ για νεα πινακιδα ,με το χαρτι που θα σου δωσουν θα πας στο υπουργειο και θα τα καταθεσεις και θα παρεις νεα πινακιδα που θα την παραδωσεις στην εφορια που ανηκεις,

αν σε ενα χρονο δεν την παρεις πισω πληρωνοντας τελη κυκλοφοριας ολου του χρονου η πινακιδα θα καταστραφει και οταν θα χρειαστει να επανεκδοσεις πινακιδα μετα απο 5 ετη θα πληρωσεις 60 ευρ για νεα δευτερη πινακιδα...

αυτα σιγουρα ισχυουν αυτη τη στιγμη

θα κανεις δηλωση απωλειας στο αστ τμημα, θα πληρωσεις σε δημοσιο ταμειο 30 ευρ για νεα πινακιδα ,με το χαρτι που θα σου δωσουν θα πας στο υπουργειο και θα τα καταθεσεις και θα παρεις νεα πινακιδα που θα την παραδωσεις στην εφορια που ανηκεις,

αν σε ενα χρονο δεν την παρεις πισω πληρωνοντας τελη κυκλοφοριας ολου του χρονου η πινακιδα θα καταστραφει και οταν θα χρειαστει να επανεκδοσεις πινακιδα μετα απο 5 ετη θα πληρωσεις 60 ευρ για νεα δευτερη πινακιδα...

την ημερα που θα παρεις την πινακιδα,

θα πληρωσεις τα τελη της χρονιας εκεινης μονο...

αν ειναι ιανουαριος καλως ,

αν ειναι δεκεμβριος θα πληρωσεις αδικα τον χρονο που τελειωνει..

εφοσον η εφορια καταστρεφει την πινακιδα σου βγαζει αλλη δωρεαν

Απο το 11 και μετα δεν καταστρεφουν πινακιδες